0:00
0:00
Zahraničí10. 9. 200610 minut

Euroústavou proti teroru

Pět let po 11. září je Evropa častějším cílem teroristických útoků než Spojené státy americké. Důvodů evropské zranitelnosti je více. Ten hlavní ovšem spočívá v politické nejednotě.

Astronaut
Fotografie: Kdo z nich je budoucí terorista? A kdo naopak hledá cestu k většinové společnosti? (Před mešitou ve Whitechapelu, Londýn) Autor: Respekt

Pět let po 11. září je Evropa častějším cílem teroristických útoků než Spojené státy americké. Proč je tomu tak? To je základní otázka, kterou si musí klást starý kontinent při právě probíhajících bilancích. Důvodů evropské zranitelnosti je více. Ten hlavní ovšem spočívá v politické nejednotě.

↓ INZERCE

Žijeme s větším rizikem

Amerika reagovala před pěti lety jednotně a důkladně. Některá jí přijatá opatření sice vyvolávají vášnivé diskuse o omezování občanských svobod, ale riziko velkého teroristického útoku na území USA je nižší než v Evropě. Také Evropa je lépe připravená na tento boj než v roce 2001, zůstává však politicky rozrůzněná. To mimo jiné znamená, že protiteroristické legislativy v jednotlivých členských zemích EU se liší. I přijatá opatření vykazují polovičatost – například vytvoření úřadu koordinátora zpravodajských služeb umožňuje vzájemné sladění, ale ne vlastní iniciativu a aktivitu.

Evropa se též mnohem více než USA spoléhá na tzv. měkkou sílu – vyjednávání s „lotrovskými“ režimy, popřípadě nabídky ústupků, jež mají teroristy přesvědčit, že evropské země jsou jiné než USA. Některé státy, například Španělsko a Itálie, stáhly své jednotky z Iráku, kam je poslaly v roce 2003 v rámci „koalice ochotných“ vedené USA. A co se týče konfliktu ve Svaté zemi, je Unie mnohem vstřícnější k požadavkům Palestinců než USA. Všechno toto úsilí…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc