2008/39
Editorial
Editorial
Martin M. Šimečka
Krize má rozměry až fyzikální. Finanční systém, tento mozek ekonomiky, se nám minulý týden hroutil před očima do chaosu, jinak řečeno ďábelským tempem v něm rostla entropie, a jak víme, nárůst entropie je ve vesmíru nevratný a končí jeho tepelnou smrtí.
Příštích 7 dní
Respekt
Ve čtvrtek 26. září bude kárný senát Vrchního soudu v Praze rozhodovat o trestu pro olomouckou soudkyni Michaelu Burešovou.
Průzkum
Respekt
Je správné zaměstnávat cizince v Česku?
Anketa: Souhlasíte s premiérem Topolánkem, že se díky opoziční
Respekt
Organizovaný zločin se odnepaměti snaží infiltrovat do politických struktur po celém světě, domnívám se však, že nemáme důkazy o významu opoziční smlouvy pro tento fakt.
Blogy
Hamižnost, pýcha a krátká paměť
Jan Macháček
Pokud je situace na trhu taková, že banky si odmítají půjčovat navzájem a nikdo není ochoten uložit peníze jinam než do „bezpečných“ státních dluhopisů, je povinností státu a centrálních bank pomáhat, dokud panika nepřejde.
Blogy
Respekt
V poslední době se objevují časté zprávy o průzkumu prvních Přemyslovců pomocí genetických testů. Mám zprávy, že se zhruba už rok a půl na Hradě ve zbudované laboratoři zkouší genetické testy na kostrách ze stejné doby.
Česko
Soumrak idolu
Benjamin Bebee
Souhrn zpráv za poslední dny se skládá z obvyklého repertoáru: ruské akce na Kavkaze, stíhání bývalé komunistické soudkyně, skandál ODS, propuštění šéfa Národní knihovny, dokončení smluv ošetřujících pobyt amerických vojáků v Česku a tak dále. Korupce, dějiny a mocenské hry, vlastně je všechno jako obvykle.
Tak zas poslali kulku, paní Müllerová
Tomáš Sachr
Jak vyplývá z policejních zpráv, téměř stoprocentní jistotu úniku a beztrestnosti má i autor současné výhrůžky Topolánkovi. Podle policejních praktiků se tím nemá cenu příliš zabývat, protože vlastně o nic nejde.
Co na mě ví můj mobil
Jaroslav Spurný, Tomáš Pavlíček
Od září se zase zvýšila možnost zdejší policie a tajných služeb nahlížet do soukromí každého člověka.
S uťatou rukou po Čechách
Jan Brabec
Šestého září několik minut po poledni vyrazila záchranka z liberecké Jilemnice do deset kilometrů vzdálené vesničky Dolní Benecko u hranic s Polskem. Šedesátiletý chalupář z Prahy si tam uřízl ruku v předloktí na cirkulárce.
Nemodli se, pracuj
Michal Komárek
Příliv cizinců do českých měst je rychlý a masový. Například v Plzni proslulé úspěšnými průmyslovými zónami dnes pracuje legálně přibližně 17 tisíc zahraničních dělníků. A podle kvalifikovaných odhadů tu žije stejné množství tzv. nelegálů, lidí, kterým z těch či oněch důvodů vypršelo povolení k pobytu, ale vrátit domů se nechtějí. Dohromady tedy pětina obyvatel. Podobná je situace i v dalších průmyslových oblastech.
Na pozvání
Kdo interpretuje realitu?
Tomáš Sedláček
Ano, v televizi se často ještě objevují sociologové, politologové či právníci nebo experti na mezinárodní vztahy, ale nelze se zbavit dojmu, že většinu událostí této generace komentují ekonomové.
Orwell, McCain a absurdní Sarah
Igor Lukeš
V den, kdy se John McCain představil jako oficiální kandidát strany do Bílého domu, se propadla burza. Příští den se ukázalo, že jen za srpen 2008 ztratila země 84 000 pracovních míst.
Komentář
Strach proti naději
Timothy Garton Ash
Před tím zdrcujícím pondělkem minulého týdne jsem měl v úmyslu psát o politice strachu. Dnes musím přitvrdit: jde o politiku paniky. Pozoruji tady v Americe zblízka volební kampaň a jako hurikán Ike na mne odevšad doráží její defenzivnost, nervozita a úzkost.
Čunek třetí kategorie
Petr Třešňák
Redakce Respektu se rozhodla zveřejnit svou koncepci pro řešení vleklé krize uvnitř KDU-ČSL.
Rána za ránou
Luděk Niedermayer
Byl to nejdramatičtější týden v poválečné historii finančního systému. Z finančního světa zmizely dvě z pěti největších amerických investičních bank a zásadová pozice amerického ministra financí Paulsona.
Topolánek hraje vabank
Marek Švehla
Kolem premiéra Mirka Topolánka se děje něco důležitého. Předminulý víkend si pozval na sobotu ráno novináře Hospodářských novin, aby jim poskytl rozhovor.
Vláda na čekané
Erik Tabery
Je to zajímavý rozpor – v médiích zuří bitva, kde se každou chvíli skloňuje pád vlády, ale uvnitř kabinetu samotného a ve vedení koaličních stran je překvapivý klid.
Krátce
Respekt-Despekt
Respekt
Za nepřijatelnou agresi považuje většina senátorů srpnový vstup ruských vojsk do Gruzie. Na rozdíl od prezidenta se tak členové horní komory postavili na stranu okupovaných Gruzínců.
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu
Respekt
Luxusní dovolenou lékařů placenou farmaceutickou firmou a maskovanou jako odborný kongres odhalili reportéři ČT. Jejich kamery zachytily desítky doktorů, jak si užívají v Egyptě za peníze farmaceutické firmy Actavis.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Na horách napadl první sníh a teplárny začaly topit. Meteorologové upozornili občany, že babí léto ještě přijde. Světovými trhy otřásl krach čtvrté největší investiční banky USA – Lehman Brothers – a akcie na pražské burze se propadly o 333 miliard korun.
Připravujeme
Respekt
Co připravujeme do dalších čísel
Jeden den v životě
Orlosup a slepice
Jan Balabán
Na jižním pobřeží Kréty je ještě možno pocítit základní elementy života. Hory kamenů a hory vod se tu potkávají na ostré linii příboje. Evropa někde na severu je stejně neskutečná jako Afrika někde na jihu.
Stanoviště Anděl
Radek Švec
Crrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr... Těžce vstávám z postele a proklínám řvoucí budík. Je sedm patnáct, pro někoho možná pozdní ráno, ale pro člověka zvyklého vstávat nejdříve v půl deváté tento čas představuje hlubokou noc.
Eseje
Hledání konsenzu
Jan Macháček
Podobně jako majitelé podniků volí pro své firmy řešení, které bude nejlépe sloužit jejich zájmu, tedy zvýšení výkonnosti a ziskovosti (a to vše pochopitelně v dlouhodobě udržitelné perspektivě), mělo by totéž být i zájmem občanů ve vztahu k politice.
Poučení z Mnichova
Ian Buruma
Tento měsíc uplyne sedmdesát let ode dne, kdy britský premiér Neville Chamberlain podepsal v Mnichově dokument, jenž Německu umožnil ukrojit pro sebe velký kus Československa. Takzvaná mnichovská dohoda byla později pokládána za opovrženíhodnou zradu státu, který Chamberlain označil za „vzdálenou zemi, o níž málo víme“. Mnozí lidé to ovšem tehdy vnímali jinak.
Trendy
Menší a levnější notebook
Petr Třešňák
Slibovaný stodolarový notebook, s jehož pomocí plánuje americký inženýr Nicholas Negroponte zachránit třetí svět, zatím nefunguje podle plánu.
Cizí děti ve školních lavicích
The Economist
Většina učitelů přiznává, že občas, když se hodina nevyvíjí tak, jak by měla, nedávají vinu látce samotné nebo způsobu výuky, ale žákům. Zdá se, že učit některé děti je zkrátka náročnější. Ale proč? Je to snad dáno kulturními faktory: rodiče s určitým socioekonomickým zázemím přikládají vzdělání menší důležitost a děti k učení příliš nevedou?
Civilizace
Udej bezdomáče
Erika Hníková
Magistrát před nedávnem zveřejnil svůj Akční plán řešení problematiky bezdomovectví a slíbil v něm zřídit horkou linku, na níž budou moci Pražané udávat své spoluobčany – bezdomovce.
Přízrak černého úterý
Martin Uhlíř
Světová hospodářská krize v plné síle udeřila na „černé úterý“ 29. října 1929 krachem burzy na Wall Street. Rozšířila se prakticky do celého světa a – navzdory jistému oživení v roce 1933 – trvala až do příchodu válečné konjunktury na konci 30. let.
Mezi dvěma zly
Jan Adamec
Rok 1938 zastihl Československo i Sovětský svaz ve stavu krajního napětí, které ale mělo rozdílný původ. V Československu eskalovala sudetoněmecká krize, v Moskvě vrcholila série veřejných monstrprocesů s bývalými předními bolševickými vůdci, například s Nikolajem Bucharinem.
Kultura
Alois Nebel: Euro
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Léčba Tibetem
Petr Třešňák
Sedm let v Tibetu patří k těm hollywoodským filmům, které s citem pro správnou míru kombinují drama skutečných událostí s instantními dochucovadly zábavního průmyslu. Takový příběh se pro víkendový večer hodí vždycky.
Výtvarné umění
Petr Třešňák
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Oslava úřednického vkusu
Tereza Brdečková
Biedermeier nastoupil po otřesech spojených s Francouzskou revolucí a napoleonskými válkami, kdy se hroutily státy a velké ideje stály statisíce životů. Všichni chtěli klid, a rakouský biedermeier je proto především kulturou těch, kdo nevěří v excesy.
Ani oblečený, ani nahý
Pavel Klusák
Nejpopulárnější z amerických minimalistů Philip Glass, který vloni oslavil sedmdesátiny, se dočkal opožděného dárku: boxu ve tvaru krychle, v němž vychází jeho desetialbová retrospektiva.
Dvojí slzy Putina
Jan Gregor
Rusko za vlády Vladimira Putina je námětem rovnou dvou zářijových distribučních premiér. Nenašli byste dva odlišnější filmy.
Suverénní vyprávění křižáka R.
Viktor Šlajchrt
Nejskvělejší éra velkých rytířských příběhů, jaké dnes známe hlavně z velkofilmů, nastala po polovině 12. století. Tehdy na literární kolbiště téměř současně vstoupili španělský Cid, francouzský Roland i anglický Artuš se svou družinou od kulatého stolu.
Tvrdošíjný a naivní karneval
Jaroslav Formánek
Na první straně čerstvě vydané a v Česku dosud neznámé knihy polského spisovatele a dramatika Witolda Gombrowicze (1904–1969) Naše erotické drama je zajímavě komponovaná černobílá fotografie manželů Gombrowiczových z roku 1968.
Vlastním, tedy jsem svobodný
Marek Švehla
Proč mají Britové pověst nejsvobodnějšího národa na Zemi? A naopak v Rusku svoboda chybí, proč to Rusům – alespoň podle tamní oblíbenosti Vladimira Putina – zřejmě až tak moc nevadí?
Svět
Běloruské pokušení
Klára Antonínová
Kandidovat za opozici není v Lukašenkově zemi nic jednoduchého. Běloruský diktátor totiž změnil způsob svého vládnutí.
Mírotvorci z konce světa
Markéta Pilátová
Zástupci všech latinskoamerických zemí přijeli minulé úterý do Santiaga de Chile jednat o hrozící občanské válce v Bolívii.
Vídeň ve šťastných časech
Tomáš Lindner
Rakousku se podle ekonomů daří lépe než kdykoli dříve. Hospodářství v minulých deseti letech rostlo rychleji než průměr EU a Rakousko je díky tomu – měřeno kupní silou obyvatel – třetím nejbohatším státem Unie.