2008/21
Editorial
Průzkum: Vztah ke stranám
Respekt
Průzkum: Vztah ke stranám, které volíme.
Příštích 7 dní
Respekt
Události příštího týdne.
Anketa: Nechal(a) byste si udělat analýzu DNA, abyste zjistil(a), jestli máte genetické předpoklady k nějakým chorobám?
Respekt
Pro analýzu DNA bych se rozhodla nebo bych ji doporučila někomu, v jehož rodinné anamnéze se vyskytlo nebezpečné onemocnění typu rakoviny prsu, rakoviny tlustého střeva nebo srdečního infarktu.
Editorial
Martin M. Šimečka
„Hrdinství nelze definovat,“ říká sice v rozhovoru s Terezou Brdečkovou autor slavné knihy Gottland Mariusz Szczygieł
(str. 42–45), ale hrdinsky se podle něj zachovala například Helena Vondráčková, když přiznala, že by byla bývala podepsala Antichartu, kdyby za ní tehdy přišli.
Minulý týden
Jeden den v životě
Zenohyb
Jiří Kratochvil
Na ulici pojmenované po malíři Jeneweinovi, asi v těch místech, kde dnes stojí penzion U Leopolda, byl po válce jakýs vybombardovaný dům. Nikdo těm ruinám nevěnoval pozornost, až šel jednou kolem pětiletý kluk a právě v té chvíli povylezl zpod dveří lísteček. Stálo na něm: „Pojď dál!“
Pretty Woman
Respekt
Už bezmála třináct let „šlapu“ jako streetworker ulici a pomáhám klukům i holkám, kteří si na živobytí vydělávají prodejem vlastního těla.
Eseje
Pošlete klauny
Ian Buruma
Beppo Grillo patří mezi nejslavnější italské komiky. Zároveň je jedním z nejvlivnějších politických komentátorů v Itálii. Jeho blog zaznamenává denně 160 000 návštěv, a kdyby kandidoval na premiéra (což kvůli své kriminální minulosti nemůže), polovina italských voličů by podle loňského výzkumu veřejného mínění zvažovala, že mu dá hlas.
Ruská Charta soukromí
Viktor Jerofejev
Co dobrého zanechal Putin po osmi letech vlády? Odpověděl bych bez přemýšlení: Rusko za jeho éry dostalo jedinečnou možnost žít svobodným soukromým životem. To neznamená, že to Putin zamýšlel.
Trendy
Čaj, který má méně ohně
Karolína Vránková
Na jaře se zazelená Petřín, ale také kopce porostlé čajovníkem. A nastane doba pro sběr křehkých, ještě nerozvinutých lístků, porostlých bílými chloupky, které si zaslouží něžné zacházení.
Domy z poslední doby
Karolína Vránková
Architektonická scéna v Česku je vlastně dost nudná. Ateliérů, které mají ambici skutečně tvořit a dělají originální autorskou architekturu s vlastní tváří, je tu několik desítek, v naprosté většině v Praze a Brně. U nich lze předpokládat, že když něco postaví, nebude to špatné a dá se i celkem odhadnout, jaké to bude. Překvapení se objeví jen výjimečně.
Civilizace
Simulace
Hana Librová
Ministerstvo zemědělství zveřejnilo zprávu, že v České republice přibývá lesů. Přírodymilovné občany to potěšilo. Les vidí jako ztělesnění přírody; má něco z divočiny, do níž člověk nezasahuje.
Sázka o klima
Martin Uhlíř
Nejdůležitější spory kolem změny klimatu se v poslední době týkaly toho, zda lidstvo dokáže dostatečně rychle omezit vypouštění skleníkových plynů do ovzduší.
Řekni to své kadeřnici
Markéta Pilátová
Odejít z domu se Lola odhodlala až poté, když po jednom z manželových výstupů vytočila nově zřízenou bezplatnou linku 012, na kterou ji upozornili právě v jednom kadeřnictví. Jenže happy end se zatím nekoná. Lola dnes žije i s dětmi v útulku pro týrané ženy, a když jde ven, nepustí z ruky mobilní telefon, aby mohla kdykoli přivolat pomoc.
Kultura
Alois Nebel: Řízek roku
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Nudíte se? Kupte si port
Jan Gregor
Přijde vám váš život k uzoufání nudný? Pokud byste se ocitli ve fiktivním světě nedaleké budoucnosti filmu eXistenZ (1999), lék proti ubíjející rutině všedních dnů by byl nasnadě.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Peklo v Bruggách
Jan Gregor
Nápad na příběh filmu V Bruggách se Martinu McDonaghovi vylíhl v hlavě při víkendovém výletu do malebného belgického města.
Malířka opravdových žen
Jan H. Vitvar
V kraji to není obvyklé: hned čtyři z šesti posledních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého byly ženy. Soutěž, která hodnotí to nejlepší ze současného výtvarného umění, vysílá v tomto ohledu do Česka důležitou zprávu: alespoň v téhle profesi tu panuje jistá genderová vyrovnanost, kdy vás před odborníky nelimituje, že jste se narodily jako zástupkyně pohlaví nazývaného přezíravým přívlastkem „slabé“.
Hvězda v mlze
Pavel Klusák
Johanssonová před dvěma lety ohlásila plán vydat desku. Další konkrétnější zprávy mohly přinést rozporuplné pocity. Deska písní Toma Waitse – není to sázka na jistotu?
Zmatek v lidských hlavách
Jaroslav Formánek
Hlavní osoba Drábkovy knihy má paměť, své kořeny, jež čas od času svým společníkům manifestuje proudem vzpomínek na dětství a dospívání. Což ale vůbec neplatí o zbývajících protagonistech.
Poetický útok na klišé
Magdaléna Platzová
Stylisticky vyzrálý a myšlenkově velice čerstvý román je především výzvou k pokusu o vymanění se ze zatuhlých a nepříjemně lepkavých vrstev každodenní skutečnosti. Je snahou po úniku do úrovní, kde vane svěží vzduch, kde věci a lidé získávají nová neopotřebovaná jména a s nimi i nevinnost.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Vězeň vězni vlkem
Michal Frankl
V českém překladu konečně vychází objemná třídílná studie H. G. Adlera (1910–1988) věnovaná terezínskému ghettu. S nemalým zpožděním, vždyť její první vydání v němčině se datuje do roku 1955.
Démon kolektivní správy
Magdaléna Platzová
Sedíte jen tak s kamarády. Oheň hoří, kytara drnká. Zpíváte – třeba starého Nohavicu. Najednou to v křoví zapraská a vy sebou trhnete.
Svět
Bolivijský průzkum bojem
Markéta Pilátová
Evo Morales vyhrál demokratické prezidentské volby před třemi lety s téměř 54 % hlasů, jeho radikálně levicová strana MAS však nezískala nadpoloviční většinu v parlamentu, a tak se mu nedaří prosadit slíbené radikální reformy, zejména přerozdělení půdy velkostatkářů mezi indiánské bezzemky.
Souboj lokajů
The Economist
Připomínalo to návrat krvavé občanské války z let 1975 až 1990: přestřelky v ulicích, únosy, zabíjení, popravy a lidé se slzami v očích přísahající pomstu. Násilnosti posledních dní, jimž padlo za oběť přinejmenším 81 lidí, představují nejvážnější libanonský konflikt od konce války.
Nejtěžší volba
Jiří Sobota
Šance Hillary Clintonové na zisk demokratické kandidatury v letošních volbách jsou o něco větší – jejího rivala může postihnout ještě spousta jiných nepředvídatelných katastrof. Kromě rozmarů vyšších sil už ale bývalé favoritce voleb mnoho nadějí nezbývá.
Česko
Bití podle zákona
Jan Brabec
Tohle vypadalo na pěkný průšvih. Řeč je o chvilce, kdy na policistu Tomáše Čermáka dolehly dozvuky nešťastné služby, kterou držel 1. května 2006 v centru hlavního města.
Za jeden provaz
Adam Šůra
Za miliardy z evropských fondů má v Česku vyrůst několik výzkumných center, která vědcům dají šanci bádat na evropské úrovni. Už během prázdnin by Evropská komise mohla schválit model, podle kterého se peníze rozdělí. A právě teď se o ně mezi vědeckými týmy rozbíhá soutěž.
Přinášíme, co tu chybělo
Tomáš Brolík
Fenomén kněžích – cizinců, kteří do ateistických Čech začali přicházet záhy po revoluci.
Moskvan v Praze
Vladimir Vedrashko
Pražané se kolem sebe dívají jen málokdy. Na rozdíl od nás cizinců. Díváš se do dálky – vidíš Hrad. Díváš se vzhůru – vidíš Vyšehrad, skály. Díváš se na Vltavu – vidíš labuť, která pomalu vzlétá z vln.
Vláda v pasti justiční mafie
Ondřej Kundra, Tomáš Sachr, Jaroslav Spurný
Až dosud se tomu na vládě říkalo „pouhé spekulace médií“, teď už to nepůjde. Ostravská krajská žalobkyně Zlatuše Andělová řekla u soudního výslechu, že se špičky zdejší justice a poradce Úřadu vlády ČR pokoušeli zastavit vyšetřování případu vicepremiéra Jiřího Čunka podezřelého z braní úplatků.
Blogy
Na pozvání
Kde hledat pravidla
Jan Hartl
Asi byste uhodli, jak by odpověděla většina lidí, kdybyste po nich chtěli, aby stručně, jedním nebo několika vlastními slovy charakterizovali současnou situaci v naší zemi: „Prostě bordel.“
Statečnost, úcta, patos a kapitulanti
Luboš Dobrovský
Vojáci předválečného Československa, byť doma z armádního svazku propuštění, neváhali a šli bojovat. Bojovali a umírali ve Francii, v Anglii, u Tobrúku, na Dukle. Nebáli se smrti ani patosu, který slyšíme ve slovech vlast a povinnost. Těm, kteří přežili, se po dlouhá desetiletí nedostalo patřičné úcty.
Komentář
Komunistické nic
Erik Tabery
Jen výjimečně se novináři stane, že nemusí čekat na výsledek volebního sjezdu nějaké strany a přece ví, co se stane. Nic. I kdyby si o víkendu komunisté zvolili kohokoli ze svých řad do čela partaje, nepřinese to změnu, tím méně revoluci.
V Praze dráž než v New Yorku
Marek Švehla
Když nedávno začala společnost Sazka prodávat vstupenky na utkání kanadsko-americké Národní hokejové ligy, které se má na podzim mimořádně uskutečnit v Praze, nejlevnější z nich stál skoro dva tisíce korun.
Srbský paradox
Jacques Rupnik
Srbské volby přinesly až překvapivě razantní vítězství umírněné Demokratické strany prezidenta Borise Tadiće.
Vláda u soudu
Erik Tabery
Česko zažívá zřejmě jedno z nejdůležitějších soudních přelíčení v novodobé historii. Přitom by se mohlo zdát, že žaloba několika státních zástupců, soudce a lobbisty na Marii Benešovou, protože se cítí dotčeni označením „justiční mafie“, je jen dalším nevýznamným představením.
Krátce
Respekt Despekt
Respekt
Tým Michala Brandejse vyvinul novou past na zloděje. Přesněji na zloděje myšlenek: systém, který vytvořili na Masarykově univerzitě v Brně, dokáže zjistit, jestli student při psaní diplomové práce neopisoval.
Krátce
Respekt
Jako „zbytečný, kontraproduktivní a nekvalitní“ vetoval prezident Václav Klaus antidiskriminační zákon, přijatý Poslaneckou sněmovnou i Senátem.