2006/49
Kultura
Událost v divadle
Lukáš Jiřička
Na samém prahu vánočních svátků zavítá 19. prosince do pražského Divadla Komedie německý skladatel a režisér Heiner Goebbels (1952) se svým komorním scénickým koncertem Die Befreiung des Prometheus (Osvobození Prométhea).
Když v kině vypadne proud
-nas
Filmový život se v Jemenu soustředí do ulic hlavního města Saná. V desítkách obchůdků s pirátskými kopiemi snímků je k dispozici vše od vykopávek po nejnovější tituly.
Říkat ne je krásné
Markéta Pilátová
Jeden z nevýraznějších současných španělských autorů Enrique Vila-Matas (1948) napsal před šesti lety knihu s názvem Bartleby a spol. V češtině ji nyní vydává Garamond.
Tour de Transylvania
Karolína Ryvolová
Hrdiny Gatlifovy hudební road movie Transylvania, která do našich kin vstoupila minulý týden, jsou vnitřní i skuteční exulanti, které potkáváme ve zlomovém okamžiku.
Démon absolutního sexu
Jan H. Vitvar
Martin Mainer se ohlíží za tvorbou z osmdesátých let.
Už zase hoří
Jaroslav Pašmik
Když minulý týden prozatímní ředitel Národního divadla Jan Mrzena odvolal šéfa opery Jiřího Nekvasila, potvrdil definitivní konec jedné éry naší nejvýznamnější divadelní scény.
Scéna
Mimochodem
Zbyněk Petráček
Postavit symbol, pomník zhmotněné myšlenky, který by byl nejenom výkřikem techniky, ale i součástí koloběhu nadlidských, nadzemských sil. O takovém symbolu snili a sní všichni samozvaní spasitelé světa.
Hudba
Respekt
To nejzajímavější z hudby pro tento týden.
Televize
Respekt
To nejzajímavější z televizního programu pro tento týden.
Výstavy
Respekt
Fotografie, sochy, obrazy na zajímavých výstavách pro tento týden.
Knihy
Respekt
Zajímavé knihy pro tento týden.
Kulturní tip
Respekt
Před padesáti lety, na Boží hod roku 1956, zemřel při osamělé procházce zasněženou krajinou švýcarský spisovatel, jehož dílo obdivovali Franz Kafka, Robert Musil i Christian Morgenstern. V Galerii Klementinum probíhá výstava na jeho poctu.
Zahraničí
Rozpačité NATO
Jiří Sobota
Summit NATO v Rize dopadl trochu překvapivě. Očekávaná hromová manifestace jednoty, kterou měla Aliance vyslat směrem k Afghánistánu, vyzněla spíše jako rozpačité zakňourání.
Důstojnost a čest Litviněnkových vrahů
Martin Uhlíř
Stopy radioaktivního polonia vedou z britských letadel do nitra ruských tajných služeb. Přesto zatím nelze říci, kdo akci přikázal, a nejasný zůstává i její motiv.
Džamáíl ohlašuje neklid
Jan Fingerland, Zbyněk Petráček
V Libanonu odstupují ministři, padají silná slova a dokonce umírají přední politici. Země nese všechny známky společnosti, která vstupuje do nebezpečné fáze.
Bez Castra i perestrojky
Nikola Hořejš
Skutečnost, že od srpna už nestojí v čele země osmdesátiletý diktátor Fidel Castro Ruz, nijak neovlivnila život řadových Kubánců.
Domov
Dům duchů v Jihlavě
Jan Kovalík
Podobný zázrak se stal v Jihlavě už minulý rok – do jednoho z městských bytů se před koncem roku nastěhovalo přes 750 lidí.
Hádanka pokračuje
Kateřina Mahdalová
Nehoda šestnácti Severokorejek znovu probudila zájem médií o osudy lidí ze země s nejhorším režimem na světě.
Až bude Bém premiérem
Jaroslav Spurný, Tomáš Pavlíček
Ještě před čtyřmi lety bezmála anonymní starosta Prahy 6 a horolezec Pavel Bém vystoupal až těsně pod vrchol – kromě toho, že mu do klína spadla teď už neomezená moc v hlavním městě, probojoval se i do role „korunního prince“ nejsilnější strany ODS. Pomalu se mluví o tom, že chráněnec Václava Klause by mohl dřív nebo později zaklepat na dveře Strakovy akademie. V zákulisí přitom začíná být pověstná jeho schopnost uzavírat nečekané dohody, ale zároveň na veřejnosti neříkat nic zásadního, aby nesnížil svou popularitu. Že už to tu bylo? Ano, podobnost s mužem, který to myslel upřímně, není čistě náhodná. I když…
Jeden den v životě
Alexandra Soukupová
Ani cesta do města mě nepřinutí vstát před desátou. Možná kdyby člověk musel na autobus nebo tak, ale vzhledem ke zdejší absenci hromadné dopravy zůstává jedinou možností, jak se odtud někam dostat, automobil
Nikoho to prostě nenapadlo
Anneke Hudalla
Sedmnáct let po pádu železné opony je tady totiž přeshraniční stranická spolupráce stále ještě v plenkách.
Diskuse
Před 10 lety
Respekt
„Normální člověk chápe, kdy žertuji,“ řekl v celostránkovém rozhovoru čtenářům Respektu před deseti lety Miloš Zeman.
Máme nechat Saddáma naživu?
Jan Šnaidauf, Ľubomír Majerčík
Bývalý irácký diktátor Saddám Husajn si vyslechl rozsudek smrti, který však musí ještě potvrdit odvolací soud. Saddámovy zločiny jsou nezpochybnitelné, na jeho případnou popravu však existují rozdílné názory.
Ekonomika
Aby to šlo bez agentů
Tomáš Sachr
Evropská unie zbořila další část hranic, které bránily volné obchodní soutěži. Je to ale dost?
Klausovy klony útočí
Petr Fischer
Konec listopadu roku 2000 byl narozdíl od toho letošního politicky mimořádně dramatický, je to s podivem, protože v centru zájmu tehdy i dnes bylo důležité téma jmenování členů bankovní rady.
Civilizace
Jak rozhodnout o raketové základně
Michal Skořepa
Co má společného likvidace amerického vyhořelého jaderného paliva, zahájení těžby uhlí v nedotčené části Bornea a výstavba protiraketové základny v Česku? Jde o velké a složité projekty s dalekosáhlými finančními, politickými a sociálními důsledky.
Američtí vědci míří do Stockholmu
Pavel Jungwirth
Do Stockholmu, kde se budou 10. prosince udělovat Nobelovy ceny za vědu, pojedou letos pouze američtí badatelé.
Kůň coby znak pokroku
Václav Cílek
Zemědělská půda je v České republice ve špatném stavu. Utěšit nás může snad jen to, že podobné problémy má skoro celá Evropa.
Komentář
Sjednoceni za pivem
Erik Tabery
Vlastimil Tlustý jako jediný ministr financí ze zemí Evropské unie hlasoval proti zvýšení spotřební daně z piva.
Tahouni a černí pasažéři
Jiří Sobota
Globální změna klimatu způsobuje deprese. Všem.
Milost pro prezidenta
Erik Tabery, Jaroslav Spurný
Během posledních čtrnácti let jsme mohli sledovat neuvěřitelný příběh, v němž létaly desítky, ba i stovky miliard korun a nepochopitelná rozhodnutí.
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Ještě že byl Saddám Husajn odsouzen k smrti už před měsícem. Můžeme si tak alespoň z odstupu a bez velkých emocí připomenout výročí prvního zákazu absolutního trestu.
Benedikt muslimský
Zbyněk Petráček
Měla to být nejnebezpečnější, nejchoulostivější a nejkritizovanější papežská cesta moderní éry. Tak předvídala návštěvu Benedikta XVI. v Turecku britská BBC. Nakonec to byl úspěch.