2008/9
Editorial
Průzkum: Vláda pevné ruky
Respekt
Průzkum
Anketa: Měly by evropské státy uznat nezávislost Kosova?
Respekt
Anketa na téma nezávislost Kosova.
Příštích 7 dní
Respekt
Události příštího týdne
Editorial
Martin M. Šimečka
Srbská reakce na vyhlášení nezávislosti Kosova byla trochu zvláštní: děti dostaly minulý týden ve čtvrtek volno ze školy a vlaky do Bělehradu jezdily zdarma.
Kultura
Alois Nebel: Řezník z Vídně
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks - Alois Nebel
Nadčasová píseň lásky
Jan Gregor
V pomyslné pokladnici přelomových děl filmové historie jsou filmy, které si užije stejnou měrou erudovaný filmový teoretik i obyčejný divák. Patří mezi ně také snímek pozdní éry němého filmu Východ slunce (1927).
Výstavy
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Máme doma gorilu
Pavel Klusák
Vždyť jsi Vladimír!“ huhňal už na debutu Penerů strýčka Homeboye hiphoper Orion na svého kolegu. Slovanské jméno raperovo tak bylo od počátku vyzdviženo do výšin loga a legendičky.
Agitka po padesáti letech
Jan Němec
Žádná hra uváděná v současnosti na českých jevištích nevyžaduje od diváka tolik předběžné orientace jako právě Burianovo Pařeniště.
Postřílet ty bastardy
Jan Gregor
Do pekla a zpět. Dovětek českého distribučního názvu filmu v originále nazvaného prostě Rambo přesně vystihuje, o čem je čtvrtý – podle všeho závěrečný – díl ságy o jednom z nejslavnějších amerických akčních hrdinů.
Chorvatské kritické hahaha
Magdaléna Platzová
Dějiště Tomićova románu Co by byl chlap bez fousů vesnice Smiljevo leží poblíž Splitu, směrem do vnitrozemí. Nedaleko odtud přesvištěla v roce 1995 chorvatská vojenská operace Oluja (Bouře), která by se mohla jevit i jako etnická čistka.
Zázemí statečného všežravce
Milan Jungmann
„Psaní mi připadá jako lano, jehož se přidržuji, abych se neztratil ve tmě,“ píše Jaroslav Putík (1923) ve Zlatém ptáku.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Vzorec maloměštácké přízemnosti
Helena Březinová
Cena za existenci
Kateřina Čopjaková
Nebojí se experimentovat, jsou divácky úspěšné a jejich význam sahá za hranice regionu. Činoherní studio v Ústí nad Labem, Dům umění v Opavě a Divadlo hudby v Olomouci spojuje bohužel ještě jedna věc: veřejnost se zřejmě bude muset smířit s tím, že v dosavadní podobě už zanedlouho přestanou existovat.
Česko
Do srdce temnoty
Adam Šůra
Papež Benedikt změni pár slov v latinské velkopáteční modlitbě katolíků prosící Boha, aby zařídil konverzi židů ke křesťanství.
Nahý, ale bez víza
Anneke Hudalla
Třeba mi to nebudete věřit. Ale ještě nikdy jsem nebyla v USA. Přežila jsem už šestatřicet let, aniž bych viděla Grand Canyon.
Štempl a zapomeň
Kateřina Čopjaková
Ten rozpor je čím dál trapnější. Zatímco Češi už od dob premiéra Špidly troubí do světa, že tato země nade vše stojí o příliv vzdělaných cizinců, místní úřady jim často chystají skutečně perný uvítací ceremoniál plný ponižování a mrhání časem.
To nepochopíte
Ondřej Kundra
Čeští poslanci a senátoři zpravidla prohlašují, že se nebrání, aby se to zrušilo, ale nakonec hlasují přesně naopak. Řeč je o poslanecké imunitě, jejíž nekonečný příběh předminulý týden pokračoval už čtrnáctým dílem.
Spřízněni koaliční nouzí
Tomáš Pavlíček
Sídlo vlády na vltavském nábřeží minulý týden osiřelo – řada ministrů včetně premiéra si vzala dovolenou, aby zklidnila tep po prezidentské volbě. Horská idylka by je však neměla ukolébat. Kabinet dospěl do poločasu svého funkčního období a do léta má prakticky poslední příležitost se odvážit provést nějakou bolestnou reformu.
Kdo nesmí na vysokou
Adam Šůra
Podle tabulek Ústavu pro informace ve vzdělávání přijaly minulý rok vysoké nebo vyšší odborné školy přes sedmdesát procent maturantů, v devadesátých letech to byla jen polovina. A počty mají stále růst.
Svět
Začátek konce generála Mušarafa
Marek Švehla
Ve volbách naprosto prohrály islamistické strany: rozpadla se jejich koalice zformovaná před čtyřmi roky jako reakce na americký útok na Afghánistán a torzo získalo v 268členném parlamentu pouhá tři křesla. K poraženým pak nutno počítat i Mušarafovu stranu s 39 křesly.
Bush miláčkem Afriky
Tomáš Lindner
Od prostitutky z Rwandy by čtenář chválu George W. Bushe nejspíš nečekal.
Víra má své meze
The Economist
Případ se týká italského páru, který byl oddán v katolickém kostele v roce 1962. Po pětadvaceti letech nepříliš šťastného soužití dosáhla manželka zákonné odluky u občanského soudu, který manželovi uložil měsíční platby výživného. Manžel měl ale na věc jiný názor: přesvědčil církevní soud, že manželský svazek nebyl nikdy právoplatný, jelikož partneři jsou blízcí pokrevní příbuzní.
Blogy
On-line rozhovor s Martinem Paloušem, velvyslancem a stálým představitelem ČR při OSN v New Yorku
Martin Palouš
Lze zefektivnit elitářsko-obstrukční rozhodovací mechanismus Rady bezpečnosti OSN?
Íránský elixír
Viera Langerová
Když si s hlubokým ulehčením sundá z hlav černé šátky ženská polovina zahraničních hostů filmového festivalu Fajr v Teheránu, s údivem hledí do tváří svých kolegyň.
Na pozvání
Komentář
Mnoho radosti zatím pro nic
Markéta Pilátová
Fidel Castro se vzdal své koruny.
Rázný skok do očistné lázně
Jaroslav Spurný
Čerstvá snaha šéfky Nejvyššího soudu Ivy Brožové pohnat před kárný senát svého zástupce Pavla Kučeru nabízí zdejší justici rázný skok do očistné lázně. Při troše štěstí bychom se tím mohli posunout o notný kus dál na cestě k justičnímu ideálu.
Boj? Ale proč a proti čemu?
Marek Švehla
Politik Václav Klaus je zneklidňující postava, to vědí všichni. Není to ale kvůli jeho názorům jako takovým.
Nedokončené Kosovo
Jiří Sobota
Radovat se ze vzniku nezávislého národního státu na území jiné země proti její vůli i proti vůli části obyvatel nového útvaru je obtížné. Ve dvoumilionovém Kosovu žije alespoň sto tisíc obyvatel, kteří nový nezávislý stát neberou za svůj a nechtějí s ním mít nic společného.
Vaše otázky
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Cena barelu americké ropy přeskočila stodolarovou hranici. Teploty se vyhouply na patnáct stupňů Celsia a meteorologové oznámili, že žádná větší zima už asi nebude. OSN varovala konzumenty, že kvůli nepokojům v producentských zemích letos rekordně zdraží čaj, káva a kakao. Do kin se po dvaceti letech vrátil John Rambo.
Připravujeme
Respekt
Co připravujeme do příštího čísla
Jeden den v životě
Puntenel
Petra Hůlová
Za měsíc v Amsterdamu se člověk naučí leccos. Rozeznat vlámské hranolky od obyčejných, spoléhat na všudypřítomnost cyklostezek, orientovat se podle vodních kanálů. Už jsem si zvykla i na to, že amsterdamskými ulicemi neustále fouká, a chutná mi už i místními oblíbená bramborová kaše s mrkví – hutspot.
Mám na víc
Respekt
Jmenuji se Michaela Křížová, je mi 29 let a pracuji jako recepční v hotelu Atom v Třebíči. Pokud si myslíte, že vám sdělím něco převratného, tak se mýlíte.
Eseje
Trendy
Parní stroj
Karolína Vránková
Nenápadným svědkem přerodu české společnosti od socialismu ke kapitalismu byl fritovací hrnec. Na přelomu 80. a 90. let stál v kuchyni jako symbol blahobytu, škvířily se v něm litry oleje a kila hranolků.
Domy ze stromů
Karolína Vránková
Když se řekne „starosta maloměsta pod Alpami“, člověk by si asi představil někoho, jako je Paul Ammann, starosta Ludesche ve spolkové zemi Vorarlbersko.
Civilizace
Kudy mezi elitu
Pavel Jungwirth
Na sklonku loňského roku vyhlásila vládní vědecká nadace Spolkové republiky výsledky druhého a na delší dobu zřejmě posledního kola takzvané Iniciativy excelence německých univerzit.
Jak žít navždy
The Economist
Jak pravil John Maynard Keynes, „v dlouhodobém horizontu jsme všichni mrtví“. To je pravda. Ale dal by se ten dlouhodobý horizont výrazně protáhnout?
Téma
Nejméně špatné řešení
Timothy Garton Ash
Když se v běhu událostí stane pro některý národ nezbytným rozvázat politické svazky, které jej poutaly k jinému národu ... pak tak učiní pouze tehdy, když slavnostně odpřisáhne do posledního detailu všechny podmínky EU, OBSE, NATO, Mezinárodního soudního tribunálu.
Kosovo
Jiří Sobota
Osm let žila srbská provincie Kosovo pod správou OSN a chráněna jednotkami NATO. Dva roky trvala vyjednávání o jeho budoucím statusu. Bez výsledku. V neděli 17. února vyhlásil kosovský parlament deklarací nezávislost a Evropa má nový stát.