0:00
0:00
Kultura22. 2. 20083 minuty

Zázemí statečného všežravce

„Psaní mi připadá jako lano, jehož se přidržuji, abych se neztratil ve tmě,“ píše Jaroslav Putík (1923) ve Zlatém ptáku.

Milan Jungmann
Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Obálka knihy - Autor: Archiv Autor: Respekt
↓ INZERCE

„Psaní mi připadá jako lano, jehož se přidržuji, abych se neztratil ve tmě,“ píše Jaroslav Putík (1923) ve Zlatém ptáku. Není to román ani povídkový soubor, jen „vejškrabek“ z Putíkova spisovatelského zázemí: postřehy, aforismy, střípky myšlenek. Ale Putíkovo duchovní ustrojení máme v těch drobnostech jako na dlani. Kniha je tvarována poznáním, které autor vyčetl z básně Vladimíra Holana: ironie je silnější než osud. A v našem (Putíkově i mém) věku už je rozhodnuto: „Budou se nám smát, jako jsme se my smáli těm, kteří zmeškali vlak do šťastné budoucnosti.“

Putík se nešetří, neumí a nechce být shovívavý sám k sobě. Spisovatele označuje za „všežravce“ podobného vepři, neboť bere odevšad, z vlastního života, z knih, z divadla, z kina, z novin, z hospody i z parlamentu.

Osmdesátka irituje

Jaroslava Putíka jsem poznal v padesátých letech, v Literárkách. Byl to „vejlupek“ nezodpovědného flákače, skeptického ironika, ba lajdáka. Měl za sebou vojnu, koncentrák, samotku a zkušenost se smrtí druhých. Vedl zahraniční oddělení a se šéfredaktorem Janem Pilařem, kterého z duše nenáviděl, míval hlučné rozmíšky.

Byl sice komunista, ale se silným sklonem k neposlušnosti. Proto musel na příkaz shora z Literárek odejít a redaktoroval pak v partajně ohebné Kultuře, kde byl pod větším…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc