2008/27
Editorial
Editorial
Martin M. Šimečka
Už je to tady, už se trhá pytel s novými technologiemi a nápady, jak vyrobit energii ze slunce, větru či vln. Státní majitelé pouští už ohledávají místa, která pokryjí solárními panely, Alžírsko a Maroko možná už příští rok spustí sluneční elektrárny a plánují, jak vydělat na Evropě hladové po energii.
Anketa: Porušují poslanečtí přeběhlíci v českém poměrném systému demokratický smysl voleb?
Ondřej Nezbeda
Ústava ČR vyznává reprezentativní mandát, kdy každý poslanec skládá slib, že bude při svém rozhodování vázán pouze svým nejlepším vědomím a svědomím.
Příštích 7 dní
Respekt
Všichni filmoví fanoušci, ale i producenti, herci, hvězdy a další účastníci filmového průmyslu se již nemohou dočkat konce týdne. V pátek 4. července bude totiž v Karlových Varech zahájen 43. ročník Mezinárodního filmového festivalu.
Průzkum
Respekt
Průzkum: Jak důvěřujeme odborům.
Komentář
Proti systému
Marek Švehla
Češi mají za sebou největší stávku od listopadu 1989 a pocity z ní mohou být značně neurovnané.
Horko na Islandu
Luděk Niedermayer
Pokud jste dodnes o Islandu věděli jen, že je to malý ostrov někde mezi Evropou a Severní Amerikou s drsnými přírodními podmínkami a vysokou životní úrovní, pak jste určitě nadprůměrně informovaní.
Není ráje na zemi
Jaroslav Formánek
Člověk by řekl, ráj na zemi. Neboť nejdelší den v roce je po celé Francii už skoro třicet let tradičně zasvěcen oslavám hudby a jen ve městě nad Seinou se konalo na tisíce různorodých koncertů. Ráj na zemi ovšem neexistuje.
Manipulovaná hra
Anneke Hudalla
Kdyby to člověk neviděl na vlastní oči, považoval by to za politický kýč. Fotografie německých a tureckých fanoušků, jak po semifinále na mistrovství Evropy slaví společně, jsou až příliš hezké. Příliš hezké, aby mohly být pravdivé.
Jak poradit všemohoucímu
Timothy Garton Ash
Zdá se, že nadešla chvíle trochu pomoci stvořiteli, ať už v něj věříte nebo ne. Bývalý žák katolické misijní školy Robert Mugabe totiž prohlašuje, že „jenom Bůh“ jej může v Zimbabwe připravit o moc.
Na pozvání
Hlas lidu a hlas rozumu
Jan Komárek
Jak hloupí jen jsme? Takto se nedávno zeptal ve stejnojmenné knize americký historik a novinář Rick Shenkman.
Naši politici to neberou vážně
Jan Hartl
Tak nám Poslanecká sněmovna učinila první krok v prosazování penzijní reformy. Sociologické výzkumy ukazují, že penzijní reforma je nezbytná a že lidé si tuto nezbytnost uvědomují. Sice s ní v duchu počítají, ale moc ji nechtějí.
Česko
Zbabělci v armádě
Jaroslav Spurný
„Přijel generál Minařík, přijel generál Minařík, jede ke klubu, přepínám.“
Šloufovo zlaté sele
Ondřej Kundra
Mohla by to být skvělá zpráva. Jsou čtyři, založili občanské sdružení a slíbili, že jeho hlavním cílem bude vrátit do české politiky „slušnost“ a „inspirativní témata“. Tuhle idylu ale trochu kazí fakt, že hlavním garantem změny je kamarád zdejších mafiánů Miroslav Šlouf a hlavní tváří spolku má být Miloš Zeman.
Být člověkem
Silja Schultheis
Tady i v Německu často vidím kolem sebe lidi, kteří nakupují totéž, konzumují totéž a mají zřejmě i tytéž potřeby. A východiska jsou přitom zcela odlišná.
Máme málo
Tomáš Pavlíček
Místní doktoři se za to nikdy moc nestyděli. Alespoň ne před přáteli a známými. A dnes už o tom mluví skoro každý: čeští pacienti jsou kromě pojistného a regulačních poplatků dodnes pravidelně nuceni sahat do peněženek i pro úplatky.
Mluv se mnou, chybí mi to
Adam Šůra
Hitem současnosti se stala touha po diskusi. Kvůli pocitu, že je jí málo, tu dnes lidé drží hladovky a pořádají demonstrace. Vicepremiér Alexandr Vondra dokonce nedávno prohlásil, že nedokážeme-li se lépe domluvit, čeká nás velmi brzy „sebevražda země v přímém přenosu“. Dokážeme to?
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Devět nevidomých a neslyšících studentů brněnské Masarykovy univerzity odjelo do Řecka vystoupit na božský Olymp. Po vedrech přišly bouře. V lesích skončila likvidace následků vichřice Emma.
Připravujeme
Respekt
Dodnes zůstávají stovky zamořených území po socialistických fabrikách. Ministerstvo financí přišlo s řešením - na jejich odstranění vypíše tendr za 120 miliard korun. Co se za největší veřejnou zakázkou skrývá?
Jeden den v životě
Krkavčí dilema
Petra Hůlová
Myslela jsem, že získat chvíli pro sebe a svoji práci je na rodičovské dovolené především otázkou dobře zorganizovaného času a jasného žebříčku priorit.
Dneska stávkujem!
Respekt
Nastal den „D“, budeme stávkovat! Přemýšlím, přehrávám si dopředu, jak by mohl a hlavně měl dnešní den vypadat. Bude podpora zaměstnanců dostatečná, pochopili, oč dnešní den půjde?
Eseje
Ne
John Banville
Předpokládám, či alespoň doufám, že velká část těch, co řekli „ne“, vystřízlivěla, když uviděla divadlo přívrženců Sinn Féin, kteří po oznámení výsledku předvedli nacionalistické vítězné tance. Pokud byla v tomto referendu Evropa poražena, tak jednoznačným vítězem byla Sinn Féin.
Historická rezoluce
Slavenka Drakulič
Polední přestávka v restauraci
Viktor Jerofejev
Dělím země na chutné a nechutné. V chutných zemích jídlu rozumějí, v nechutných zase všechno, co je jedlé, zkazí. Rusko, tak jako třeba Itálie, je chutná země. Je to krajina úžasných zakusek, solených hub, kulebjaků a závinů.
Trendy
Víra v Aloe vera
Kateřina Kadlecová
„Pootevřte oči, pootevřte duši. Aloe vera a další čisté přírodní látky jsou řešením začarovaného kruhu průměrného zdraví či nemoci.“ Alespoň to tvrdí web www.aloe-vera.cz, jeden z těch, které vynášejí blahodárné účinky původně afrického sukulentu do nebe.
Bavíme se s farmářem
Karolína Vránková
Evropa touží po tradici, venkovské idyle, životu blíže přírodě a teplém chlebu. A Jižní Tyrolsko je region, který má co nabídnout. Selský způsob života se tu udržel v tak zachovalém stavu jako málokde.
Civilizace
Věrnost místu
Hana Librová
Hledač vzdálených turistických senzací bývá spíš ohromený než chápající. Chybí mu možnost dlouhého pozorování a znalost kontextů – základů chytré radosti těch, kdož jsou věrni místu.
Dát životu šťávu
Peter Singer
Ježíš řekl, že bychom neměli dávat almužnu před očima ostatních, ale v soukromí. K takové úvaze nás může vést i zdravý rozum – pokud někdo prokazuje dobrodiní pouze na veřejnosti, může být motivován touhou vydobýt si renomé šlechetného člověka.
Peking na Ostravsku
Martin Uhlíř
Data z 27 stanic, které v Pekingu sledují znečištění ovzduší, mají v době olympiády putovat složitou cestou přes místní úřady a Mezinárodní olympijský výbor, teprve pak se dostanou k výpravám jednotlivých zemí.
Kultura
Alois Nebel: Wartburg
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
V pasti křivého obvinění
Jan Gregor
Je to jediný celovečerní počin, ve kterém se slavný režisér v úvodní scéně ještě před titulky postavil před kameru a dal divákům návod, jak se na film mají dívat.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Osamělé hry
Magdaléna Platzová
Variace na téma samoty v divadle Alfred ve dvoře začíná bzučením a praskáním špatně připojené elektrické kytary a trhanými, křehkými vzdechy. Přítomnost jediné hráčky na jevišti vzbuzuje napětí.
Z pohádky do pohádky
Tereza Brdečková
Více než sto milionů výtisků. Tolik už se prodalo knih Clivea Staplese Lewise z jeho série Letopisy Narnie. Vznikala v letech 1948–1955 a vždycky byla úspěšná.
Jsi má Miss Kosmos
Jan H. Vitvar
Skrepl u výstavy Miss Kosmos B. Š., jež je přes léto k vidění v ateliéru architekta Josefa Pleskota, zdůrazňuje: nejsem hyena, která se chce přiživit na jednom krutém příběhu ze života. Výstavu máme brát prostě jako spontánní reakci na šílené zprávy o kuřimské aféře, v jejímž centru stojí dvě týrané děti a jedna bytost s neidentifikovatelnou identitou.
Šílené odhodlání psát
Magdaléna Platzová
Ve svazku studií, které překračují hranice literární vědy pro odborníky a jsou skutečně objevným a navíc dobrodružným čtením pro každého, kdo se zajímá o českou literaturu, se Janáčková zabývá různými vlivy a možnými klíči k dílu Němcové.
Každá válka je jiná
Dominika Prejdová
Záměr knihy je zřejmý: snaha přiblížit válečnou hrůzu skrze vnímání obyčejných lidí, ukázat válku v její každodennosti, v konkrétních detailech. Do jisté míry však naráží na to, že v množství deníků a válek, které se tu prostřídají, se právě osobní jedinečnost zážitků vytrácí.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Intimní zpověď v komiksech
Ondřej Nezbeda
Produkce komiksů se v Česku utěšeně rozrůstá. Za poslední dva měsíce se v knihkupectvích objevilo sedm grafických románů, do kterých by se mohli pustit i zarputilí vyznavači klasické prózy. České překlady navíc vyšly v zanedbatelném časovém odstupu od vydání v cizině.
Kde se berou čeští titulkáři
Jan Gregor
Demograficky pestrá komunita titulkářů, tedy amatérů, kteří se zabývají překladem pasujícím na nelegální kopie filmů a seriálů, roste v poslední době geometrickou řadou.
Svět
Cesta z Evropy
Markéta Pilátová, Jiří Sobota
Už i Španělé obrátili. Zatímco ještě nedávno v zemi proběhla plošná legalizace půl milionu ekonomických přistěhovalců ze všech koutů světa, dnes Španělé stejné lidi uplácejí, aby odešli.
Po bouři
Marek Švehla
Barma patřila před nástupem junty k největším vývozcům rýže, v letech před cyklonem však stěží pokryla svoji spotřebu. Podle odhadů sdružení východoasijských zemí ASEAN zničil cyklon polovinu rýžových mlýnů, pětinu menší techniky, jako jsou vodní pumpy a traktory, zabil téměř polovinu buvolů, kteří pomáhají na polích.
Je libo koktejl?
The Economist
Diplomatické sankce uvalené Evropskou unií poté, co Kuba v roce 2003 uvěznila 75 disidentů, příliš nebolely. Spočívaly především v omezení politických kontaktů a zasílání pozvánek na společenské akce na velvyslanectvích disidentům a vyvolaly bojkot ze strany kubánských vládních představitelů, kterému se přezdívalo „koktejlová válka“. V roce 2005 byly sankce pozastaveny.