Duhová vlna v Brně
„Holky“ a „kluci“ připravili na poslední červnový víkend v Brně první českou „queerparade“. Neboli duhový pochod pro všechny lidi, jimž je nálepka „žena“ nebo „muž“ příliš těsná.
Toho večera si Lucie a několik kamarádek řekly, že se v jejich životě něco musí změnit. Založily web „Holky v Brně“, který se rychle stal kontakní bránou pro tamní lesby. A pomocí toho začaly společně s místními gayi organizovat občasné společné túry na horských kolech, pikniky a návštěvy koncertů. Připomínali tím, že brněnská homosexuální komunita žije.
„A jednoho dne se někdo zeptal, proč vlastně v Brně nezorganizujeme průvod pro gaye a lesby, jako to dělají v Berlíně nebo ve Vídni,“ vzpomíná Lucie Hanyášová. Neuplynulo ani šest měsíců a výsledek je tady. „Holky“ a „kluci“ připravili na poslední červnový víkend v Brně první českou „queerparade“. Neboli duhový pochod pro všechny lidi, jimž je nálepka „žena“ nebo „muž“ příliš těsná.
Někde mezi
Je to důležitá poznámka. Akce zvané queerparade se na celém světě už od osmdesátých let hlásí k tomu, že nejsou jen pro gaye a lesby. Termín queer znamená v americké angličtině „podivný“, ale také „pochybný“ a zpočátku byl používán jako nadávka pro homosexuály. V osmdesátých letech však homosexuální scéna vzala to slovo za své a dnes se s jeho pomocí hrdě označují všichni, kdo svou sexuální identitu vnímají jako „plovoucí“ (kromě gayů a leseb například i bisexuálové nebo lidé se změněným…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu