0:00
0:00
28. 6. 20083 minuty

Anketa: Porušují poslanečtí přeběhlíci v českém poměrném systému demokratický smysl voleb?

Ústava ČR vyznává reprezentativní mandát, kdy každý poslanec skládá slib, že bude při svém rozhodování vázán pouze svým nejlepším vědomím a svědomím.

 
Autor: Respekt
Autor: Respekt
Fotografie: JAN KUBÁČEK - Autor: Bartoš Günter Autor: Respekt
↓ INZERCE

JAN KUBÁČEK

politolog, Vyšší odborná škola publicistiky

Jsem přesvědčen, že ne. Ústava ČR vyznává reprezentativní mandát, kdy každý poslanec skládá slib, že bude při svém rozhodování vázán pouze svým nejlepším vědomím a svědomím. Pokud si tedy dotyčný poslanec své jednání obhájí před sebou samým, pak není vyššího soudce. Dnes se setkáváme s jiným problémem – současná parlamentní politika je velmi konfliktní, nátlaková a nevybíravá, a tudíž se na ni může odvolávat jakýkoliv „politický turista“ a získává pro své kroky příliš snadné alibi. Pokud by byla konstruktivnější a profesionálnější, musel by se hájit zodpovědněji.

JIŘÍ PEHE

politolog, ředitel New York University v Praze

Ano, přeběhlíci negují smysl voleb v poměrném systému, neboť jsou voleni na stranických kandidátkách a reprezentují stranický program. Ústava sice říká, že se poslanci mají řídit svědomím, ale také praví, že náš politický systém je založen na soutěži politických stran. I tento princip je přeběhlictvím porušován. Problém není tak vážný, když poslanec hlasuje jinak v otázkách, na které ve straně není jednotný názor nebo které nebyly pojednány ve volebním programu, za nějž byl zvolen. Ve všech ostatních případech by mu svědomí mělo velet, aby rezignoval na svůj mandát.

STANISLAV BALÍK

vedoucí katedry…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc