2008/22
Editorial
Editorial
Martin M. Šimečka
Z nejistoty, v níž se svět v posledních letech potácí, se klubou první pokusy o definici naší budoucnosti.
Anketa
Respekt
Podle studie francouzských vědců už bylo limitů lidských možností ve většině sportů dosaženo. Jejich další překračování je možné jen za cenu sebezničení nebo dopingu.
Příštích 7 dní
Respekt
Události příštího týdne
Průzkum
Respekt
Průzkum spokojenosti občanů České republiky s členství v Evropské unii.
Minulý týden
Jeden den v životě
Jakobýnismus
Jaroslav Formánek
Jde o novou jazykovou úchylku, tendenci, módu, kterými současná mluvená čeština překypuje. Tedy alespoň v Praze. Jak je tomu v jiných městech či regionech, jakoby nevím.
Den s krajany
Ivo Dokoupil
Dáš si slivovici?“ budí mě Franta jako obvykle. Spím u něj na voňavém seně v krajanské vesnici Svatá Helena v rumunském Banátu.
Eseje
Bůh trýzně?
Peter Singer
Žijeme ve světě stvořeném Bohem všemohoucím, vševědoucím a veskrze dobrým? Křesťané se domnívají, že ano. Přesto se každý den střetáváme s pádným důvodem k pochybnosti: ve světě existuje obrovské množství bolesti a utrpení.
Pohled z klece
Cord Riechelmann
Uplatněním „rozumného důvodu“ vznikla šedá právní zóna, která nabízí rychlý závěr: špatné zacházení se zvířaty je problémem vědy a komerce. Nicméně ze soudních žalob vyplývá zdánlivý paradox, že naprostá většina případů týrání zvířat se týká soukromých domácností.
Trendy
Arganový olej a jiné
Karolína Vránková
První obrázek ukazuje strom v suché krajině, mrštně po něm lezou jakési africké kozy. Na druhém je kelímek se superdesignem a nápisem ar457. Je to krém, kterým si potírají dekolt stárnoucí i nestárnoucí celebrity od Paříže po Berlín.
Zážitek pro zažívání
Karolína Vránková
Kurz makrobiotiky je možná trochu výstřední, ovšem pan Beránek má makrobiotické zásady pod kůží, ví, jak se co vaří a proč, kde se dají koupit suroviny a na co je třeba dát si pozor. Právě za tím se chodí do kurzů vaření, protože dnes už nejde jen o to naplnit žaludek.
Civilizace
Popis tmy
Václav Cílek
Přicházím učit o něco dřív. Kolegyně právě končí svoji přednášku. Máme pár chvil, abychom si vyměnili poznatky o životě.
Sex, Mao a barikády
Tomáš Lindner
Příslušníci generace, která chtěla žít v komunách, užívat si nevázaného sexu, marihuany a pomocí rudé knížky Mao Ce-tunga změnit svět, nakonec obvykle vstoupili do oficiální politiky, získali prestižní posty na univerzitách, stali se velmi úspěšnými podnikateli. Někdejší rebelové dnes většinou patří k nejlépe placené a nejvzdělanější sociální vrstvě.
Nazí a pod dozorem
Ivan Dvorský
Na bdělé objektivy kamer, které nás neúnavně pozorují na místech, jež pokládáme za veřejná, jsme si již zvykli. Proti nepřetržitému monitorování obchodů, křižovatek, dálnic, nádraží, letišť, bank, úřadů a dalších míst zaznívají jen ojedinělé protesty. Smířlivý postoj k „oku velkého bratra“ pramení mimo jiné z toho, že si lidé neuvědomují, co technika dovede už teď a co umožní v nejbližší době.
Kultura
Alois Nebel: Šneci pro Polsko
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Zamilován do mrtvoly
Jan Gregor
Jako o snovém přízraku zpíval o titulní postavě nejen Frank Sinatra. Hudební téma Davida Raksina z filmu Laura zlidovělo, ale prachem nezapadal ani samotný kriminální příběh z roku 1944.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Návrat kamaráda do deště
Jan Gregor
Čtvrté pokračování série o Indiana Jonesovi vzbuzovalo nervózní očekávání. Asi jako sraz se starými dobrými známými, které jste dvacet let neviděli.
Pach legálního aerosolu
Jan H. Vitvar
Byla to hodně drahá legrace: soud minulý týden rozhodl, že streetartový výtvarník David Brudňák, který si říká Roman Týc, musí zaplatit bezmála 150 tisíc korun za to, že loni vyměnil sklíčka na pražských semaforech za vlastní obrázky.
Když jde o vilu
Magdaléna Platzová
Průčelí vily s antickými sloupy, stromy, zahradní nábytek. Dvacet postav pozvolna zalidňuje scénu. Hra, s níž se Václav Havel skoro po dvaceti letech vrací k divadlu, se zdánlivě od jeho starších kusů příliš neliší. Jen uvnitř se něco změnilo.
Ohnisko duševní choroby
Kateřina Rudčenková
Tyrolský dramatik Felix Mitterer (1948) patří momentálně v Rakousku k nejhranějším autorům. Také na českých scénách byl několikrát uveden, v současné době je na repertoáru Divadla Rokoko jeho hra V jámě lvové.
Normalizace pohledem psa
Ladislav Nagy
Snídaně se psem Jiřího Dědečka (1953) usiluje o něco, co většinou bývá tématem dlouhých epických vyprávění: zachytit určitý dějinný úsek na příběhu jedné rodiny nebo několika generací jednoho rodu.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Magorovo srdce
Magdaléna Platzová
Ivan Martin Jirous nejenže není nositelem žádných oficiálních řádů a vyznamenání, on dnes od státu nedostává ani řádný důchod – nemá na to „odpracováno“ dost let.
Opulentní i velkorysé Cannes
Tereza Brdečková
Plejády snobů, limuzíny, opulentní hostiny a soukromé pláže střežené ochrankou. Na druhé straně zprávy o katastrofách v Barmě a Číně a filmy plné strádajících lidí, chudoby a válek.
Svět
Jsme v Evropě, hostina začíná
The Economist
Zkorumpovaní úředníci se ve střední a východní Evropě snad neměli lépe než dnes. Vstupem do Evropské unie se jim otevřely hluboké studnice veřejných fondů, z nichž se dá snadno krást.
Obléhání Barmy
Karel Vrána
Počátkem května smetla bouře a následná přívalová vlna pobřežní pás na jihu Barmy. Katastrofa si vyžádala desítky tisíc lidských životů a další statisíce lidí rázem uvrhla do stavu akutní nouze. Světová veřejnost nabídla obratem humanitární pomoc, barmská vojenská vláda však odmítla zemi cizincům otevřít.
Rumuni v italských plamenech
Markéta Pilátová, Jiří Sobota
V Neapoli se smetí nevynáší do popelnic. Nemá to cenu, radnice odpadky stejně už celé měsíce nevyváží a smrduté hromady se volně vrší po celém městě.
Česko
Zítra se bude kouřit všude
Ondřej Kundra
Je to hodně ostrá otočka. Pár dní před začátkem parlamentního souboje o to, zda i Česko zavede protikuřácký zákon a dá nám všem v souladu s evropským trendem šanci vdechovat v restauracích čistý vzduch, to vypadá na jízdu úplně opačným směrem.
Na vysoké s Liškou
Adam Šůra
Česko má za sebou první zásadní debatu o budoucnosti vysokého školství. Na Vysoké škole ekonomické zasedl za katedru ministr školství Ondřej Liška se svým týmem, aby před studenty obhájil svoje reformní plány.
Hory
Silja Schultheis
Jsme už třetí týden v Jizerských horách. Původně jsme sem přijeli jenom na víkend, ale tak se nám tu zalíbilo, že jsme si pobyt už několikrát prodloužili.
Bodnutí
Kateřina Čopjaková
Po strážnících dorazili policejní psovodi a sanitka. Jakub mezitím ztratil téměř tři litry krve. Dodnes je na bílé štěrkové cestě rozeznatelná rudohnědá skvrna, o jejímž původu nemohou mít kolem procházející pejskaři ani tušení.
Televize budoucnosti je tu
Tomáš Sachr
Televize je v Česku s přehledem nejsilnější médium, průměrný člověk ji tu sleduje přibližně tři a čtvrt hodiny denně. Nová technologie má přitom jeho televizní gauč převrátit vzhůru nohama.
Blogy
Martin Uhlíř o psaní i vědě
Martin Uhlíř
Vnímáte výzkumy současné vědy jako snahu vymanit se ze sevření přírodních zákonů a vytvořit si jiné, nebo jako snahu je pochopit a v podstatě se k přírodě vrátit?
Plat učitelky: padesát tisíc korun
Zdeněk Fekar
Padesát tisíc měsíčně. Je to hodně, nebo málo? A zaslouží si vůbec někdo z učitelů tak nehorázně vysoký plat? Ano. I ne. Padesátitisícový plat si učitelé rozhodně nezaslouží. Je to totiž hodně. I málo.
Na pozvání
Nemuset nic dělat, na nic myslet
Pavel Kosatík
Noviny píšou o tom, že redaktoři jednoho deníku, převlečení do bílých plášťů a vydávající se za doktory, vnikli na oddělení několika pražských nemocnic, aniž se jim v tom kdo pokusil zabránit. Rozevřely se jim, jen díky jejich bílým plášťům.
Pyšná a bezohledná Praha
Ivo Mathé
Po 18 letech od ustanovení demokratických poměrů nemá Praha vnitřní ani vnější dopravní okruh. Od absence těchto zcela základních perimetrů se pak odvíjejí takřka všechny problémy ovlivňující tragický každodenní stav, čerstvě a obzvlášť zle třeba na Letné.
Komentář
Trapná návštěva
Tomáš Lindner
Dokud tibetský mnich zůstával doma ve svém indickém exilu, bylo pro evropské politiky snadné nazývat ho mírumilovným, moudrým a velkým vůdcem svého utlačovaného lidu. Jakmile se teď rozhodl přicestovat do Evropy, vzletnou rétoriku najednou vystřídala trapnost evropské diplomacie.
Klaus, Rath a odboráři
Erik Tabery
Český prezident není všemocný. Tuto zdánlivě banální informaci by měli zachytit na Pražském hradě. Nejvyšší správní soud totiž potvrdil rozsudek jiného soudu, že rozhodnutí Václava Klause nejmenovat soudcem premianta ročníku Petra Langra nemá oporu v zákonech.
Mraky nad Pobaltím
Luděk Niedermayer
Poslední nepříznivé zprávy o vývoji naší ekonomiky zaskočily analytiky i novináře. Stojíme asi na počátku diskuse o tom, jak moc zpomalí naše ekonomika – a v duchu našich tradic i obviňování, kdo za to může.
Ucpat díru v nádrži
Petr Třešňák
Loni na podzim premiér Mirek Topolánek pověřil šéfa Akademie věd ČR Václava Pačese, aby sestavil tým expertů a společně připravili doporučení, kudy by se měla česká energetika v budoucnu ubírat.
Krátce
Respekt Despekt
Respekt
Romský rapper Gipsy obohatil český jazyk o přiléhavý novotvar a tuzemský hip hop o další občansky angažovaný text, které místní hiphopová scéna výrazně postrádá.
Krátce
Respekt
Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) se nakonec s Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN) nesloučí, rozhodl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.