TOMKI NĚMEC
Torst, 144 stran
Léta portrétujete Václava Havla jako jeho osobní fotograf, jezdíte fotit na Kubu, Slovensko, do Banátu, dokumentujete život trampů a pokaždé si odtamtud přivezete spoustu skvělého materiálu. Co z něho vybrat? Výstižnou odpověď nabízí náš redakční kolega Tomki Němec (1963), který se dočkal zařazení do prestižní ediční řady Fototorst.
RUTU MODANOVÁ: HLUBOKÉ RÁNY
Přeložil Richard Podaný, BB/art, 176 stran
Ze zdejšího pohledu je příběh neobvyklý a dramatický: syn pátrá po otci, který byl zabit při teroristickém útoku, přičemž se dozví mnohé nejen o něm, ale i o sobě. Z pohledu dvaatřicetileté izraelské autorky tohoto grafického románu jde však o historku, která se v její zemi může stát každý den.
WILL EISNER: SPIKNUTÍ – TAJNÝ PŘÍBĚH PROTOKOLŮ SIONSKÝCH MUDRCŮPřeložil Viktor Janiš, Academia, 152 stran
Když už jsme u grafického románu: jeho zakladateli Willu Eisnerovi (1917–2005) u nás vychází poslední dílo věnované dějinám vzniku a zneužívání údajného plánu židovských vůdců na ovládnutí světa. Eisner téma zpracovával dvacet let, komiks dokončil měsíc před smrtí.
VLADIMÍR HULPACH: O SLONU KÁRÍM
Knižní klub, 112 stran
Dhan Gopal Mukerdží (1890–1936) byl u nás svého času dost populární. Jeho knihu Můj slon Kárí vydal Josef R. Vilímek v roce 1936, o jedenáct let později došlo i na druhý svazek Za Kárím v indické džungli. Obě publikace ilustroval Zdeněk Burian. Nyní jeho práce zdobí i převod Mukerdžího příběhu pro mladého čtenáře dnešních dní. Vzhůru tedy za příběhem osmiletého Hárího a jeho chobotnatého kamaráda!
AGATHA CHRISTIE: SEŠLI SE V BAGDÁDU
Přeložila Veronika Volhejnová, Knižní klub, 232 stran
„Kapitán Crosbie vyšel z banky s potěšeným výrazem člověka, který právě vyinkasoval šek a zjistil, že má na účtu trochu víc peněz, než se domníval.“ Tak začíná detektivka z roku 1951: do Bagdádu se sjíždějí zástupci světových velmocí, aniž tuší, že se na ně chystá spiknutí.
PAVEL ŠARADÍN A KOL: POLITICKÉ KAMPANĚ, VOLBY A POLITICKÝ MARKETING
Periplum, 142 stran
Politické kampaně se stávají téměř permanentní součástí veřejného prostoru. Tato kniha se snaží zachytit různé trendy v agitaci nejen u nás, ale i v Itálii či Rusku. Zajímavým příspěvkem do debaty o ideové orientaci zdejšího tisku je kapitola, která porovnává deníky Právo a MFD z hlediska levice a pravice.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].