2006/2
Kultura
Třeštíkovou nejde vypnout
Tereza Brdečková
O většině filmů se dá říci, že kdyby nevznikly, nic by se nestalo, ale dokumentární cyklus Heleny Třeštíkové Manželské etudy by chyběl.
Výročí sladkého Mozarta
Jaroslav Pašmik
Už jsme si poslední dobou zvykli, že se na nás každý rok valí oslavy výročí nějakého evropského velikána. Nejinak je tomu i letos. Po Verneovi, Andersenovi a donu Quijotovi přichází na řadu Wolfgang Amadeus Mozart, od jehož narození uběhne koncem ledna dvě stě padesát let.
Věčné kouzlo divných knih
Viktor Šlajchrt
Literární kuriozity mají svůj smysl i publikum. Konec roku na ně byl bohatý. U literárních výkonů sice oceňujeme originalitu, literární provoz však směřuje ke standardizaci.
Hádanka stará pět set let
Karolína Ryvolová
Otevření stálé expozice v brněnském Muzeu romské kultury asi nezní jako bůhvíjak vzrušující zpráva. Dokud si neuvědomíme, že jde o světový unikát.
Scéna
Co se děje ve světě
Petr Třešňák
Ve městě Seattle se před nějakými patnácti lety zrodila poslední divoká vlna rokenrolu, jíž svět vděčí za kapely jako Nirvana, Pearl Jam nebo Soundgarden.
Hudba
Jaroslav Pašmik
Ta nejlepší hudba pro tento týden.
Kulturní tip
Petr Třešňák
Projekt 100 znamená každoročně oživení nabídky biografů. Ať už filmovou klasiku nebo novinky, vždy se Asociace českých filmových klubů snaží uvádět do zdejší chudé distribuce hodnotná a nadčasová díla.
Knihy
Viktor Šlajchrt
Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít.
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Zápasy občas dopadají nerozhodně, zatímco závody mívají jediného vítěze. Více než padesátiletá historie soutěže Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích nepamatuje, aby v čele stanuli dva borci s naprosto totožným výsledkem.
Televize
Petr Třešňák
Zajímavé dokumenty a filmy pro tento týden.
Civilizace
Kaleidoskop
Jaroslav Petr
V mořských hlubinách probíhá nepozorovaný masakr. Jeho obětí se stávají hlubinné ryby. Zjistili to vědci z Memorial University v kanadském St. John’s.
Akce Boháček, Praha 6. 1. 1977
Radek Schovánek, Petr Blažek
Autentický záznam agentů Státní bezpečnosti z prvního sledování prvních signatářů Charty 77.
Vznik Charty 77 očima StB
Radek Schovánek, Petr Blažek
V nedávno publikovaných pamětech Pavel Kohout poprvé i se jmény aktérů popsal způsob, jakým Prohlášení Charty 77 dostal na první stránky západních deníků.
Komentář
Evropa v poživačné pasti
Jiří Sobota
Ať se to vezme z kterékoli strany, nevypadá to příliš růžově. Evropské země zažily na přelomu roku menší psychický otřes, když jim kvůli sporu Ruska s Ukrajinou začal uprostřed novoročních mrazů klesat v potrubí tlak zemního plynu.
Pomoci mohou i Češi
Jeffrey Sachs
Jestli byl na mezinárodní scéně uplynulý rok obdobím diplomacie, musí být rok 2006 dobou činů. V loňském roce se hodně mluvilo o ukončení extrémní chudoby.
Celebrita Pitr
Marek Pokorný
Co je nejdůležitější domácí událostí počátku roku? A kdo je zdejší největší celebrita? Bezesporu spolumajitel Setuzy Tomáš Pitr a jeho ostře sledovaný návrat z novoročního lyžování do Česka.
Limity premiéra
Erik Tabery
Od Jiřího Paroubka přišla opravdu dobrá zpráva. Premiér totiž oznámil, že chce, aby o prolomení limitů těžby uhlí na Mostecku rozhodli sami Severočeši v referendu.
Buldozer odešel
Zbyněk Petráček
Zemřel Ariel Šaron, jeden z posledních politiků generace zakladatelů židovského státu. Posledních osm let byl v kómatu.
Ve hvězdách
Petr Třešňák
„Stal se astronomický zázrak. První jarní den přišel letos o dva měsíce dříve než obvykle,“ napsal disident a novinář Jiří Ruml poté, co se vrátil domů z pohřbu Jaroslava Seiferta.
Ekonomika
Hlavně neziskově, doktore
Miroslav Zámečník
Debata zastánců neziskových nemocnic nebo „sjednocení“ podmínek zdravotního pojištění je jako přímý přenos Rádia Jerevan. Nese s sebou vzkaz, že co se dá v českém zdravotnictví ekonomicky ještě více „zvorat“, tak se také zvorá.
Co až nám zastaví plyn
Marek Pokorný
Krize v dodávkách plynu byla v polovině týdne zažehnána dohodou, kterou se zvýšila cena ropy pro Ukrajinu. Vznáší se tu ale přesto jedna otázka: Co se stane, pokud Rusko doopravdy zavře kohoutky?
Ne(eko)logická daňová reforma
Tereza Urbanová
Tento měsíc čeká ministerstva financí a životního prostředí delikátní jednání. Šest měsíců před volbami budou totiž projednávat zavedení nové daně, přesněji řečeno detaily dlouho zmiňované ekologické daňové reformy.
Třikrát na okraj
Marek Pokorný, Zbyněk Petráček
Vypadalo to, že by mohlo jít o zkoušku odvahy Ústavního soudu: Ten měl totiž minulý čtvrtek jednat o stížnosti poslanců ODS proti tzv. cukerným kvótám regulujícím, kolik smí který cukrovar prodat cukru.
Domov
Tři vraždy stačí, Uzunoglu
Jaroslav Spurný
Když Yekta Uzunoglu (52) povstane před pražským soudem a energicky mává svazkem dokumentů, trochu připomíná slavného románového advokáta Perryho Masona.
Vytrvalý reformátor levice oživil vládu
Silvie Lauder
Jiří Havel zná směr, chce šetřit a pozorovatelé v něm vidí naději. Pro nenápadného člověka s brýlemi a bradkou v růžolícím kulatém obličeji bylo ministerské jmenování na Pražském hradě minulé úterý jistě vrcholem dosavadní kariéry.
Pád vyvážené televize
Tereza Nosálková
Rozruch kolem prosincového podezření, že dlouhé prsty premiéra smetly z veřejnoprávní obrazovky politický pořad, utichá. Bez obalu řečeno: příliš brzy.
Automobilový hu-hu koktejl
Kateřina Mahdalová
Irena Štojdlová každý den nedobrovolně cestuje nazpět časem. Ve svém bytě nedaleko pražského centra se znovu a znovu vrací do dob, kdy se v Česku běžně vyhlašovalo doporučení nevycházet ven kvůli jedovatému vzduchu. Paní Štojdlová totiž bydlí v pražské Legerově ulici a pod okny jí denně prosviští více než 100 tisíc aut.
Připomeňme si
Marek Pokorný
Zemědělský intervenční fond na svých stránkách minulé pondělí nečekaně zveřejnil seznamy všech subjektů, které dostávají v Česku zemědělské dotace.
Zahraničí
Rodí se staronová vláda
Zora Hesová
První parlamentní volby ve svéprávném Iráku s vlastní ústavou? Tak to musí být něco, zněl obecný názor před 15. prosincem.
Plyn jako odměna i trest
Bohdan Kopčák
Kyjev a Moskva našly kompromisní řešení a schválily dohodu o nové ceně za zemní plyn. Kdo tahal v rusko-ukrajinském sporu za kratší konec? Kdo ustoupil a kdo prosadil svou?
Andamany rok poté
Zbyněk Petráček
V době, kdy se světová média věnovala roční bilanci následků tsunami v Indickém oceánu, unikl obecné pozornosti osud obyvatel dvou hodně postižených souostroví – indických Nikobar a Andaman.
Cena za urážku Muhammada
Daniela Vrbová
Evropská „kulturní válka“ pokračuje v Dánsku. Nemůžeme snad karikovat Proroka, když se ve zdejších mešitách káže nenávist proti nám?</
Kaviáru odzvonilo
Zbyněk Petráček
Labužníci budou mít smůlu. Mezinárodní organizace pro obchod s ohroženými druhy (CITES, pod hlavičkou OSN, celkem 169 států) zastavila mezinárodní obchod s pravým kaviárem z jesetera.