Výročí sladkého Mozarta
Už jsme si poslední dobou zvykli, že se na nás každý rok valí oslavy výročí nějakého evropského velikána. Nejinak je tomu i letos. Po Verneovi, Andersenovi a donu Quijotovi přichází na řadu Wolfgang Amadeus Mozart, od jehož narození uběhne koncem ledna dvě stě padesát let.
Už jsme si poslední dobou zvykli, že se na nás každý rok valí oslavy výročí nějakého evropského velikána. Nejinak je tomu i letos. Po Verneovi, Andersenovi a donu Quijotovi přichází na řadu Wolfgang Amadeus Mozart, od jehož narození uběhne koncem ledna dvě stě padesát let. Takové oslavy, pokud se nemají stát pouhou pouťovou atrakcí a omíláním starých klišé, ale chtějí naopak vytvářet nějaké nové hodnoty, představují nesnadný úkol. Zdá se však, že v Rakousku chytili příležitost za ten správný konec. Mozartova hudba se objeví zdarma na internetu, jeho nejslavnější opera bude provedena v turečtině a oslavy slibují spoustu premiér od současných umělců z celého světa.
Jak vychovat génia
Mozarta dnes oslavujeme jako vrcholného představitele evropské hudby a nejuniverzálnějšího tvůrce své doby, jehož pozdní díla mají silný mravní náboj. Jak známo, jeho dráhu formoval od počátku pečlivě otec Leopold, sám skvělý hudebník a pedagog, který se velmi rychle rozhodl obětovat kultivaci synova talentu celý svůj život, samozřejmě ne zcela nezištně. Ambiciózní otec chtěl geniálního synka ukázat světu a byl mu záhy těsný nejen domovský Salcburk (v té době samostatný), ale také přilehlá habsburská monarchie. Lesk a inspiraci se svými dvěma nadanými potomky (kromě Amadea hrála i jeho starší sestra Nannerl) čerpal i rozdával v různých německých knížectvích, ve Francii, Anglii a Itálii. Hlavní větve…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu