2003/8
Editorial
Dopisy
Minulý týden
Scéna
Zahraničí
Kultura
Civilizace
Ekonomika
Domov
Připomeňme si
Hana Čápová
Vybírali si nás jako otroky
Hana Čápová
Magor po třiceti letech
Petr Třešňák
Lovci prezidenta troubí halali
Erik Tabery
Česká reprezentace se chystá na třetí volbu prezidenta a volitelé z obou parlamentních komor jsou ve zvláštním rozpoložení. Tvrdí totiž, že touha veřejnosti po hlavě státu je natolik silná, že už prostě někdo být zvolen musí. Protože se s největší pravděpodobností bude rozhodovat mezi poslancem Václavem Klausem a filozofem Janem Sokolem, vyhraje asi jeden z nich. Ale kdo? Odpověď je jasnější než u předchozích voleb, ale i tak ve hře zůstává řada neznámých.
Minulé dvě neúspěšné volby poučily vládní strany natolik, že hledají společného kandidáta. Se jménem Jana Sokola přišla sociální demokracie, konkrétně premiér Vladimír Špidla. Sokol bude mít zřejmě větší šance než jeho předchůdci Jaroslav Bureš či Miloš Zeman, ale ani on nebude v klubu ČSSD disponovat stoprocentní podporou. Tentokrát je důvod jiný, než když šlo o střet „zemanovců“ či „špidlovců“. Dnes vládní kandidát odrazuje část vládních volitelů svým postojem k sudetoněmecké otázce. Před sedmi lety totiž Jan Sokol prohlásil: „Je třeba říct dvě základní věci: Odsun byla hanebnost, ale žádný majetek vracet nebudeme.“ A to mu nejen komunisté, ale i někteří sociální demokraté dodnes nemohou zapomenout.
Svět kolem
Erik Tabery, Tomáš Němeček
Amerika si, Francie no
Jaroslav Spurný
Musí makat, na víc nemají
Eliška Bártová
Komentář
E-mail a zdravý rozum
Petr Koubský
Kdo nahradí Kesslera
Tomáš Němeček
Proces doktora Wanga
Klaus na Hrad nepatří
Tomáš Němeček
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Saddám trhá Evropu
Teodor Marjanovič, Kateřina Šafaříková
Přesně ve dnech, kdy miliony muslimských poutníků kamenovaly v Mekce sloup symbolizující ďábla, jako by se rozkymácelo pod jejich údery zdivo Evropy. Francie, Německo, Belgie a se svou troškou i Rusko odmítly souhlasit s předběžným posílením obrany Turecka, které se obává, že se v případě amerického útoku stane terčem bagdádských střel. Ankara svou žádost opřela o fundament transatlantického zdiva – o čtvrtý článek listiny Severoatlantické aliance, v němž se praví, že pokud je ohrožena územní celistvost a politická nezávislost jednoho člena uskupení, musí ostatní přijít na pomoc. Turkům naopak chtějí bez okolků vyhovět Spojené státy, Británie, Španělsko, Česko a další členové Aliance.
„Bože, chraň Ameriku,“ napsal Respekt na titul svého prvního čísla, jež vyšlo předloni po teroristických útocích na Spojené státy. Bože, chraň Evropu před ní samotnou, chce se zvolat před blížícím se útokem na Bagdád v čísle, které vychází dva dny po mohutných protiválečných demonstracích, konaných snad v každé evropské metropoli.