0:00
0:00
Domov16. 2. 20036 minut

Lovci prezidenta troubí halali

Česká reprezentace se chystá na třetí volbu prezidenta a volitelé z obou parlamentních komor jsou ve zvláštním rozpoložení. Tvrdí totiž, že touha veřejnosti po hlavě státu je natolik silná, že už prostě někdo být zvolen musí. Protože se s největší pravděpodobností bude rozhodovat mezi poslancem Václavem Klausem a filozofem Janem Sokolem, vyhraje asi jeden z nich. Ale kdo? Odpověď je jasnější než u předchozích voleb, ale i tak ve hře zůstává řada neznámých. Minulé dvě neúspěšné volby poučily vládní strany natolik, že hledají společného kandidáta. Se jménem Jana Sokola přišla sociální demokracie, konkrétně premiér Vladimír Špidla. Sokol bude mít zřejmě větší šance než jeho předchůdci Jaroslav Bureš či Miloš Zeman, ale ani on nebude v klubu ČSSD disponovat stoprocentní podporou. Tentokrát je důvod jiný, než když šlo o střet „zemanovců“ či „špidlovců“. Dnes vládní kandidát odrazuje část vládních volitelů svým postojem k sudetoněmecké otázce. Před sedmi lety totiž Jan Sokol prohlásil: „Je třeba říct dvě základní věci: Odsun byla hanebnost, ale žádný majetek vracet nebudeme.“ A to mu nejen komunisté, ale i někteří sociální demokraté dodnes nemohou zapomenout.

Astronaut
mobrazek_243.jpeg Autor: Respekt
Fotografie: Jan Sokol mohl dosud navštěvovat Pražský hrad pouze jako host, nyní má velkou šanci usadit se tu na celých pět let. Foto Ludvík Hradilek Autor: Respekt
↓ INZERCE

Česká reprezentace se chystá na třetí volbu prezidenta a volitelé z obou parlamentních komor jsou ve zvláštním rozpoložení. Tvrdí totiž, že touha veřejnosti po hlavě státu je natolik silná, že už prostě někdo být zvolen musí. Protože se s největší pravděpodobností bude rozhodovat mezi poslancem Václavem Klausem a filozofem Janem Sokolem, vyhraje asi jeden z nich. Ale kdo? Odpověď je jasnější než u předchozích voleb, ale i tak ve hře zůstává řada neznámých.

Politická sebevražda

Minulé dvě neúspěšné volby poučily vládní strany natolik, že hledají společného kandidáta. Se jménem Jana Sokola přišla sociální demokracie, konkrétně premiér Vladimír Špidla. Sokol bude mít zřejmě větší šance než jeho předchůdci Jaroslav Bureš či Miloš Zeman, ale ani on nebude v klubu ČSSD disponovat stoprocentní podporou. Tentokrát je důvod jiný, než když šlo o střet „zemanovců“ či „špidlovců“. Dnes vládní kandidát odrazuje část vládních volitelů svým postojem k sudetoněmecké otázce. Před sedmi lety totiž Jan Sokol prohlásil: „Je třeba říct dvě základní věci: Odsun byla hanebnost, ale žádný majetek vracet nebudeme.“ A to mu nejen komunisté, ale i někteří sociální demokraté dodnes nemohou zapomenout.

„Jakákoli vstřícnost k sudetským Němcům a naopak kritický postoj k jejich odsunu, to je pro mě naprosto nepřijatelné,“ říká poslanec ČSSD Miroslav Svoboda…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc