Sebevražda v přímém internetovém přenosu! Senzacechtivá média (s klasickým bulvárem se svezly i Lidové noviny a Nova) si minulý týden opět smlsla. Co se stalo? Mladý, psychicky narušený člověk ve Spojených státech dobrovolně skončil svůj život tak, že do posledního okamžiku konverzoval po Síti s lidmi a ještě to celé natáčel na video. Někteří komentátoři pak v „zasvěcených úvahách“ naznačovali, že nebýt moderních technologií, mohl tu onen „jedenadvacetiletý počítačový expert z Arizony“ ještě být.
Nejhorší na celé věci však nejsou hloupé články, nýbrž fakt, že na rozdíl od podobných „událostí“, si případů, kdy technologie opravdu hýbe světem, média takřka nevšímají. Například: vláda před několika týdny bez většího zájmu novinářů schválila návrh novely telekomunikačního zákona, která nařizuje Telecomu, aby své konkurenci nabídl k pronájmu „poslední míli“, tedy vedení mezi ústřednou a telefonem zákazníka. Jde o krok, který může mít vliv na ceny všech telekomunikačních služeb i na výši českého HDP v budoucích letech. Není pochyb, že taková zpráva by si prostor na titulních stranách novin zasloužila, málokdy jej však opravdu dostane.
Počítačové a „bio“ technologie mění rozložení sil ve světové ekonomice, reformují životní styl, boří přehrady mezi lidmi a stavějí nové. Většina sdělovacích prostředků to ignoruje. Nebuďme však příliš přísní: kdo ze současníků Watta a Stephensona naplno chápal, že parní stroj…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu