1990/35
Kultura
Smíchov - hra ostudná
Kateřina Havlíčková, Markéta Krasnická
Historie smlouvy o studii na přestavbu Smíchova sestává částečně z dokumentů NVP, částečně z kusých informací od zainteresovaných osob.
Christie's jen solidně
Milena Sršňová
Dne 16.října 1990 proběhla v Praze tisková konference aukčního domu Christie's. Den nato prakticky všechny deníky přinesly zprávu o tom, kdy byla firma založena, že je to spolu se Sotheby's největší aukční síň na světě, ve kterých městech má zastoupení a jakých rekordních cen za prodej dosáhla.
Promarněná příležitost
Tomáš Kosta
Ve dnech 3.-7. října jsem se po pětadvacáté zúčastnil knižního veletrhu ve Frankfurtu. V letech 1965, 1966 a 1967 jsem v oficiálním čs.stánku zastupoval nakladatelství Svoboda. V roce 1968 jsem byl pouhým návštěvníkem, neboť po okupaci jsem se rozhodl odejít z domova a funkci ředitele Svobody jsem po šesti měsících ředitelování složil.
Zahraničí
Budeme Rumunsku závidět?
Jaromír Plíšek
"Žádali jsme demisi ministra vnitra Chitaka, a když k ní konečně došlo, přišel jiný, stejný, ne-li ještě horší. Vypadá to, že takových Chitaků mají v záloze stovky.
Obchodníci se smrtí
Zbyněk Petráček
Ačkoliv Spolková republika Německo je stále pokládána za jednoho z předních dodavatelů technologie zbraní hromadného ničení do zemí třetího světa, bezstarostné časy pro jejich vývozce již minuly.
Převrat - ano či ne?
Dimitrij Běloševský
I v našich sdělovacích prostředcích se ke konci října objevily zmínky o vážných obavách zpravodajské služby USA z možnosti převratu v Sovětském svazu, k němuž by mohlo dojít v období kolem vytrvale diskutovaných oslav VŘSR, tj. 7.listopadu.
Wallenberg
Lucie Šimáčková, Tomáš Pěkný, Zuzana Dušková
"Koncem října 1944 začaly bandy maďarských fašistů Šípové kříže pořádat v ghettu hony na Židy od 14 do 65 let. Mě s matkou chytli hned při první razii. Ozbrojení muži nás nutili jít rychle; kdo nemohl, toho na místě zabili.
600.000 Maďarů
Evžen Gál
Po pádu totalitních režimů u nás i v Maďarsku se znovu objevuje zájem o problematiku menšin. Na jedné straně se v nich probouzí potlačovaný, oprávněný pocit křivdy, a to nejen té společné, ale i specifické.
Civilizace
Evropa počká
Egon Lánský
Uprostřed víru domácích událostí jsme si v Československu nedávno téměř nevšimli, že se v Římě uskutečnilo rokování Evropského společenství na nejvyšší úrovni.
Absence negociace
Bořek Janovský
Není možná náhodou, že více méně stabilní prosperita se udržuje v národech, které používají latinské slovo "negotiation" anebo nějaké místní slovo se stejným významem. Čeština to štěstí nemá.
Ekonomika
Potíže s ropou: trest za zradu:
Martin Weiss
Rozhovor s Miroslavem Sychrou, členem zahraničního výboru Sněmovny lidu Federálního shromáždění.
Kdy přijde školství na řadu?
Jan Macháček, Jiří Macela
Krátce po revoluci poukazovalo mnoho tehdy nových hvězd politického života na to, že nesmíme opomenout věnovat pozornost jedné z nejvíce zanedbaných a zdeformovaných oblastí našeho života: vzdělání a školství.
Komentář
Nedotvořená demokracie
Benjamin Kuras
Mladá československá demokracie klopýtá, pokulhává, váhá, naráží, zabředává, tápe, bolestivě se učí a těžko se vzpamatovává, jak se člověk dočítá v novinách. A ptá se, co jiného vlastně dělá? Čím je?
Vitamíny ano, víza ještě ne
Jan Macháček, Jáchym Topol
V minulých číslech Respektu jsme uveřejnili několik příspěvků zabývajících se historií a současnou situací Čechů a Slováků na Ukrajině a v Rumunsku. Pozornost čtenářů vzbudil článek H.Dluhošové Krajané v nebezpečí o českých osadách v bezprostřední blízkosti Černobylu.
Perzekuční sny
Martin Weiss
Občanská demokratická aliance, součást Občanského fóra, má asi sto členů. Sedm poslanců této malé strany ve FS a ČNR však patří k iniciátorům Meziparlamentního klubu demokratické pravice, což rozhodně není těleso bezvýznamné.
Roduverní Slováci
Jaroslav Spurný
Svobodu tisku si leckdo vykládá po svém. Pokud je zneužívána k rozviřování nacionalistických vášní a k pokusům rozbíjet federaci, nemělo by se to přecházet mlčením. Zejména ne v denících, které vydávají vládnoucí slovenské strany.