2008/36
Editorial
Anketa: Jak Google změnil život moderní společnosti?
Respekt
Anketa na téma změny ve společnosti prostřednictvím Googlu.
Průzkum: Víme dost o událostech v roce 1968?
Respekt
Průzkum o událostech roku 1968.
Příštích 7 dní
Respekt
Události příštího týdne
Editorial
Erik Tabery
Už je to rok, co se na stáncích poprvé objevilo číslo Respektu s novou grafikou a ve změněném formátu. Bylo to nepochybně úspěšných dvanáct měsíců, o čemž svědčí i to, že jsme dostali cenu Skokan roku. Nikoli ve Slavíku, ale při poměřování nárůstu prodeje jednotlivých tištěných médií.
Blogy
On-line rozhovor s Janem Hamáčkem, předsedou sněmovního zahraničního výboru
Respekt
NATO by nemělo hazardovat s podstatou své existence jako účinného obranného paktu. Pokud budou v NATO všichni sousedé Ruska, dokážu si obtížně představit kolektivní odpověď podle smlouvy o Severoatlantické alianci kvůli konfliktu gruzínského typu.
Audit Jana Macháčka
Jan Macháček
VR ODS s obavami sleduje skutečné cíle ruské agrese, kterými bylo porušení uzemní integrity Gruzie, definitivní odtržení území Jižní Osetie a Abcházie a nahrazení Saakašviliho západně orientované vlády proruským režimem…
Politická aktualita
Krátce
Komentář
Sarkozy tlačí na Rusko
Jaroslav Formánek
Francouzský prezident zastupuje kolos Evropské unie, demograficky skoro čtyřikrát početnější než dnešní Rusko, ekonomicky bohatší a včleněný do nejsilnější vojenské aliance světa.
Zastaralý rozpočet
Jan Macháček
Mluví se u nás hodně o reformě zdravotnictví či důchodů, ale úvahy o reformě rozpočtové soustavy jako by zapadly. Systém státní pokladny má velké zpoždění. Ale zdá se, že zapadly i myšlenky centrálních nákupů a projektového financování. Kde je rozpočtování s větším výhledem, minimálně tříletým?
Zagooglovaný svět
Petr Třešňák
Tento týden uplyne teprve deset let od chvíle, kdy dva kalifornští studenti založili v garáži firmu Google. Dnes už nemá cenu se podivovat nad neuvěřitelným úspěchem, který z Googlu udělal nejrychleji rostoucí firmu své doby.
Vláda v nesnázích
Erik Tabery
Kdy v této zemi nebylo v politice něco komplikovaného? Přesto právě začínající politická sezona zahrnuje hned několik výjimečných okamžiků, které budou mít vliv na vývoj v zemi.
Na pozvání
Tři témata pro Ameriku
Jacques Rupnik
Americké předvolební sjezdy jsou dokonalou show, kde se mává vlajkou a mluví o „amerických hodnotách“. Sjezd demokratů v Denveru to vše předvedl, ale zároveň se zhostil toho podstatného: ukázal kandidáta na prezidenta a dal příležitost nahlédnout do politické konstelace, která má umožnit jeho vítězství.
Čtyřicáté výročí
Luboš Dobrovský
Opět jsme si připomněli 21. srpen osmašedesátého roku. Je tomu čtyřicet let, kdy vojenským útokem řízeným z Moskvy a následující dvacetiletou okupací skončilo cosi, co ani letošní velmi intenzivní připomínání nedokázalo srozumitelně pojmenovat. Historikové dosud nedodali ani vyčerpávající fakta, natož jasnou a přesvědčivou interpretaci či interpretace.
Ekonomika
1,4 miliardy lidí na dně
The Economist
V dubnu roku 2007 Světová banka oznámila, že extrémní chudobou je na celém světě postiženo 986 milionů lidí. Poprvé tak napočítala méně než jednu miliardu. Dne 26. srpna vyrukovala s neradostnou novinou. Podle dvou předních badatelů této instituce Šao-chua Čchena a Martina Ravalliona jsou „rozvojové země chudší, než jsme si mysleli“. Počet chudých činil v roce 2005 téměř 1,4 miliardy.
Život s penzí
Luděk Niedermayer
Skutečná penzijní reforma je v nedohlednu, dvacáté výročí naší tržní ekonomiky tedy zřejmě oslavíme s důchodovým systémem, který připomíná spíš sociální daň. Tento systém poměrně úspěšně řeší problém chudoby penzistů, jejichž příjmy byly v produktivním věku nízké, macešsky se ale chová k těm, kteří do něj odvádějí částky mnohem vyšší.
Česko
Po volbách letíte
Tomáš Pavlíček
Vláda za tichého souhlasu opozice už počtvrté a tentokrát asi definitivně odložila zákon, který měl podle evropského vzoru modernizovat českou státní správu.
Vzpoura starostů
Michal Komárek
Skupinka nenasytných podnikatelů ve spolupráci s politiky z ODS vytěžila a zadlužila město Liberec. A teď se chystá totéž udělat s celým Libereckým krajem, kam začínají přitékat miliardy z evropských strukturálních fondů. Takhle dramatické je hlavní téma podzimních krajských voleb.
Klausův komplex
Fabrice Martin Plichta
Za čtyři měsíce převezme Česko předsednictví Evropské unie. Přípravy se proto zintenzivňují. Souběžně s tím však narůstá napětí a množí se důvody k obavám. Jako obvykle nepřicházejí tyto špatné zprávy, schopné ohrozit dobrý průběh evropského předsednictví, ze zahraničí, ale z Prahy.
Vášnivý rozvod zelených
Ondřej Kundra
Mimořádný sjezd zelených v severočeských Teplicích bude v mnoha směrech zcela výjimečný. O vedení strany se totiž o víkendu utkají donedávna ještě nerozluční političtí spojenci – Martin Bursík a Dana Kuchtová.
Minulý týden
Minulý týden
Erik Tabery
Specialisté z Ústavu matematiky Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně představili unikátní snímky zatmění Slunce, které pořídili při expedicích v Rusku a Mongolsku. Pošta oznámila, že do konce roku chce zrušit na 180 poboček v menších obcích. Zemřel herec Michal Dočolomanský.
Připravujeme
Respekt
Co připravujeme do dalších čísel
Jeden den v životě
Diskobolos
Petra Hůlová
Sekta biopřátel zeleného údolí by měla tu a tam slevit ze svých zásad. Jistě, nadměrné konzumentství je zlo a matka planeta je chudák, a proto připlatit si za platíčko vajec navíc dvacetikorunu na dobrý pocit ze šťastných nosnic stojí za to, ale odsud potud.
Olympijské vlny
Vavřinec Hradilek
Tento olympijský den bude naprosto odlišný od jiných. A ne snad jen tím, že bude velice dlouhý, je přece 8. 8. 2008.
Ručička se překulila přes hodinu dvanáctou a já se v posteli válím jak kus hadru. S dokola se vracející myšlenkou, že za necelých šest hodin budu muset vstávat a jít na ranní trénink.
Trendy
Kalíšek pro emancipované
Karolína Vránková
První světová válka přinesla americkým ženám ještě jedno malé praktické vítězství. Ze savé celulózy, kterou se obvazovali ranění, se začaly v roce 1921 vyrábět první „kotexky“, menstruační vložky na jedno použití značky Kotex.
Nový život vinylu
Jan Brabec
Prodávaly se jich miliony a jejich prostřednictvím se lidé mohli kdekoliv na světě seznámit s něčím tak magickým, jako byl rock-and-roll Elvise Presleyho, Beatles a decibely Led Zeppelin. Řeč je o gramofonových deskách, jimž se mezi zasvěcenci říkalo elpíčka, později vinyly a z nichž hrála stejná rocková hudba na obou stranách železné opony.
Civilizace
Na březích ropného moře
Filip Singer
V Ázerbájdžánu, jihokavkazském státě u Kaspického moře, se ropa těží od 18. století. Baku díky tomu kdysi bývalo jedním z nejkosmopolitnějších měst světa. Po připojení země k Sovětskému svazu se zdejší ropná pole stala pro Moskvu klíčová. Důležitá jsou i dnes: ázerbájdžánské černé zlato proudí na Západ ropovody, které se vymykají kontrole Ruska – vedou totiž přes gruzínské Tbilisi.
Kompromisní cesta
Jiří Suk
Nedávno jsem učinil malý badatelský objev. Studoval jsem dokumenty a záznamy politických debat z roku 1990. Zajímala mě geneze polistopadového antikomunismu, který propukl hned počátkem nového roku a nové éry a postupně nabýval na intenzitě a hlasitosti.
Kdo zachrání svět
Bára Kopecká
Hyperaktivní děti „nezlobí“ z přemíry energie, ale protože je pro ně těžké zaměřit pozornost na jednu věc. Nedokážou z tisíce vedlejších podnětů, jako je projíždějící auto či šeptání spolužáka, vydělit hlas učitele před tabulí. K soustředění jim mohou pomoci léky. Někteří lidé však zpochybňují účinnost léků i existenci ADHD a obviňují farmaceutické společnosti, že tuto diagnózu „vynalezly“, aby vytvořily nový trh.
Kultura
Alois Nebel: Svoboda
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Je to jejich domov
Jan Gregor
Vondráček v padesátiminutovém snímku sleduje postupně osudy tří minoritních komunit, kterým poválečná historie zasáhla osudově do života. Jiné jsou nostalgické vzpomínky pamětníků, které při jejich návratech na místa, kde vyrůstali, čekají často zaniklé vesnice nebo zarostlé hřbitovy.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Lásky slepé krásky
Jan Gregor
O celovečerním debutu mladého dokumentaristy Juraje Lehotského (1975) Slepé lásky se na Slovensku hovoří jako o malém zázraku.
Krásně posprejovaná Praha
Jan H. Vitvar
Česká graffiti scéna se pomalu dostává ze škatulky špinavé subkultury, která se vymezuje vůči všemu ostatnímu a naopak všechno ostatní se vymezuje vůči ní.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Dráždění měšťáků
Helena Březinová
Skandinávské drama je pojem. Stalo se jím ve druhé polovině 19. století, v éře, která je na Severu spjata se zanícenými diskusemi o ateismu, Darwinovi a ženské emancipaci, ale i s ponorem do nevědomého duševního života.
Sarajevo natřené na růžovo
Dominika Prejdová
Sarajevský rodák Igor Štiks (1977) je oslavovaný jako jeden z vycházejících talentů současné jihoslovanské literatury. Za román Eliášovo křeslo obdržel několik prestižních cen, včetně té za nejlepší chorvatskou prózu roku.
Švýcar na cestách
Magdaléna Platzová
Polní střelba je oblíbeným sportem Švýcarů, píše Klaus Merz (1945). Putování Merzova hrdiny Duboise v románu Pojedete se mnou k moři, slečno? připomíná vlastně dráhu projektilu.
Když je dnes člověku šedesát
Jaroslav Formánek
V září to bude čtyřicet let, co si spolu Plastici zahráli poprvé. Oslaví to v USA a Kanadě na čtyřicetidenním turné.
Svět
Muž na útěku
Igor Jovanovič
Žijí v jeskyni kdesi v odlehlých a nedostupných horách, jedí kořínky a chrání je malá skupinka ozbrojených mužů připravených v boji padnout. Tak si donedávna většina Srbů představovala úkryt Ratka Mladiće a Radovana Karadziće, dvou bosenských Srbů obviněných v Haagu z genocidy během války v Bosně a Hercegovině.
Neviditelné vojsko
Tomáš Vlach
Útoky na gruzínskou počítačovou síť začaly několik dní před vyostřením konfliktu, už na začátku srpna, v době narůstajících provokací na gruzínsko-osetinské linii. Když se k nim přidaly tanky a další těžká vojenská technika, bylo to v historii válek vůbec poprvé, kdy rozsáhlý kybernetický útok doprovázel klasické pozemní bojové operace.