0:00
0:00
K věci31. 8. 20085 minut

Nechceme studenou válku

Na to, jak by měla Unie v současné krizi po vpádu Ruska do Gruzie postupovat, odpovídá za pořadatelskou zemi Elisabeth Guigou, bývalá ministryně spravedlnosti a nyní místopředsedkyně zahraničního výboru francouzského parlamentu.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Elisabeth Guiga - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz Autor: Respekt
↓ INZERCE

Napětí mezi Západem a Ruskem nepolevuje. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy proto svolal na toto pondělí mimořádnou schůzku lídrů zemí Evropské unie. Na to, jak by měla Unie v současné krizi po vpádu Ruska do Gruzie postupovat, odpovídá za pořadatelskou zemi Elisabeth Guigou, bývalá ministryně spravedlnosti a nyní místopředsedkyně zahraničního výboru francouzského parlamentu.

Změnilo ruské uznání nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie nějakým zásadním způsobem postoj Francie ke gruzínské krizi?

Francouzská politika je ohledně aktuální situace v Gruzii koherentní. Neboli okamžité ukončení vojenských operací, stažení ruských vojsk do původních pozic, a především politické řešení gruzínských problémů za asistence mezinárodního společenství. O to bude Francie nadále usilovat.

Z pohledu Ruska jsou ale problémy uznáním nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie vyřešeny.

Pohled Ruska je důležitý, ovšem není jediný. Bylo by dobré, kdyby si to Rusové uvědomili.

Přehodnotila Francie po srpnových událostech v Gruzii svůj zdrženlivý postoj k přijetí této země do Severoatlantické aliance?

Podobný postoj jako my zastávalo i Německo. Ale jistě víte, že kancléřka Angela Merkelová při své nedávné cestě do Tbilisi Gruzíncům členství nabídla, pokud o to budou stát. Takže prostor pro posun tu je.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc