0:00
0:00
31. 8. 20085 minut

Zastaralý rozpočet

Mluví se u nás hodně o reformě zdravotnictví či důchodů, ale úvahy o reformě rozpočtové soustavy jako by zapadly. Systém státní pokladny má velké zpoždění. Ale zdá se, že zapadly i myšlenky centrálních nákupů a projektového financování. Kde je rozpočtování s větším výhledem, minimálně tříletým?

machacek 300
Autor: Respekt

V západní Evropě panuje nebývalá nervozita ohledně dalšího vývoje ekonomiky a podobná nejistota už je i v Česku. Vysoká inflace prý zase přestane, ale zatím se tak neděje, a to se špatně vysvětluje odborářům a zaměstnancům vůbec. Podle statistik se ukazuje, že zaměstnancům v České republice se minulý rok obzvláště nedařilo vyjednat dobré kolektivní smlouvy. Jsme v tom jedni z nejméně schopných v Evropě. Reálné mzdy v České republice rostly pouze o jedno procento. Vláda počítá s tím, že v příštím roce mzdy státních zaměstnanců (policistů a učitelů) dokonce poklesnou. Odbory slibují stávky.

Je zjevné, že z hlediska hospodářské politiky čeká stát poměrně náročné, protože také obtížně předvídatelné období. Jak na to všechno má reagovat například státní rozpočet, jehož přípravy právě spějí do finiše?

↓ INZERCE

Prázdná Praha

Nutno zdůraznit, že rozpočet by měl v tomto období počítat s rezervami, protože všechno může být mnohem více „jinak“, než se zdá. Například recese v Německu, které je náš největší obchodní partner, může být poměrně krátká, mělká a může skončit už koncem roku. Může se ale také ukázat jako mnohem delší a hlubší. Mezi německými podnikateli a investory je, co se důvěry v budoucnost týče, vůbec nejhorší nálada za posledních patnáct let a není jisté, jak se to všechno projeví.

Někteří ekonomové se v západní Evropě obávají stagflace (stagnace kombinované s vysokou inflací), jiní zase dokonce tvrdí, že období vysokých…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc