2007/45
Editorial
Editorial
Martin M. Šimečka
V osmdesátých letech jsem občas vyšel na kopec Sandberg u Bratislavy, z něhož bylo vidět přes Dunaj hluboko do Rakouska.
Anketa
Ondřej Nezbeda
Člověku to trhá srdce, když zavítá do knihkupectví ve Varšavě, Záhřebu či Vídni a vidí na pultech Kunderovo kompletní prozaické dílo.
Příštích 7 dní
Respekt
Evropská komise zveřejní 6. 11. každoroční hodnotící zprávu uchazečů o členství z Balkánu.
Blogy
První verze článku je jen začátek
Petr Třešňák, Respekt
Určitě pozoruji větší snahu autorů a editorů o čtivost. To samo o sobě není vůbec špatné, dobrý časopis by měl umět podávat vážná témata poutavě. Vždycky je ale potřeba ohlídat, aby se „poutavost“ nestala hlavním a jediným kritériem.
Životní partie Garriho Kasparova
Martin Rosocha
O tom, že se Garri Kasparov vzdal své šachové kariéry a kandiduje za opoziční platformu Jiné Rusko na post ruského prezidenta, laskavý čtenář jistě ví.
Na pozvání
Ekonomika
Třesení CzechInvestem
Silvie Lauder
Po pouhých sedmi měsících odchází Roman Čermák za nejasných okolností z čela vládní agentury CzechInvest. Ač se to na první pohled nezdá, nejspíš ho stihl stejný osud jako jeho odvolaného předchůdce Tomáše Hrudu.
Výpadek elektřiny na obzoru
Jana Havligerová
Odhady se zatím různí. Zveřejnění hned několika analýz má ovšem hmatatelný výsledek: kolem české energetiky začíná být politické dusno.
Kultura
CO SE ČTE V RESPEKTU
Martin M. Šimečka
Rád čtu britské konzervativní spisovatele, abych si provětral své usedlé liberální myšlenky.
Novinky
Respekt
Péčí havlíčkobrodského nakladatelství Hejkal u nás vychází další humoristická knížka populárního finského spisovatele.
Televize
Jan Gregor
Asi to nebude náhoda. V den připomínky neslavné křišťálové noci zařadila Česká televize do vysílání jeden z nejzajímavějších zástupců žánru film noir druhé poloviny čtyřicátých let s názvem Křížový výslech (1947).
Výstavy
Jan H. Vitvar
Loňský vítěz kunsthistorické ankety Osobnost roku letos oslavuje dvacáté výročí svého odchodu z koksové kotelny do důchodu.
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Zátiší s kletbou
Pavel Klusák
Z rozhovoru na protější straně se dá leccos poznat. Třeba že Blixa Bargeld rozhodně není prototyp skromnosti nebo člověk bez ega.
Nahrávací společnosti si zaslouží trest
Tomáš Turek
O industriálních rockerech Einstürzende Neubauten se už dnes dá těžko mluvit jako o „berlínské“ kapele. Její šéf Blixa Bargeld žije střídavě v Pekingu, Šanghaji a San Francisku.
Kámoši za všechny prachy
Adam Javůrek
Internetový svět má nového korunního prince. Zatímco předloni byli všichni pobláznění z videoserveru YouTube a loni básnili o internetové síti přátel MySpace, letos je miláčkem odborné veřejnosti konkurence MySpace – sociální síť Facebook.
Kdo dá víc
Jan H. Vitvar
O velkou slávu v ní nejde, na to je tu výtvarné umění příliš okrajovou zábavou. V Ceně Jindřicha Chalupeckého se spíš soutěží o vnitřní uspokojení umělců: pár zajímavých lidí vám potvrdí, že vaše práce není zbytečná.
V boji proti pojišťovnám
Jan Gregor
V USA nemá téměř 50 milionů lidí zdravotní pojištění a v žebříčku kvality a dostupnosti lékařské péče je země podle statistik WHO až na 37. místě na světě.
Ještě žijeme, tak co!
Vladimír Karfík
Sám si s povzdechem odpovídá: „Ještě dlouho, moc dlouho.“ V závěru poslední povídky mu docházejí síly, ale když ho chlapi v hospodě posadí ke stolu a on vidí, že o něj mají strach, jeho pomačkaný somrácký škleb se promění v úsměv.
Poezie jako botanický průzkum
Viktor Šlajchrt
Moderní básníci občas vyhledávají nezvyklé zdroje metafor i v oblastech poezii na hony vzdálených, jaké spravuje a střeží přísná exaktní věda.
Příběhy ze Země Boží
Tereza Brdečková
Příběhy o Tomáši Baťovi, Heleně Vondráčkové nebo Stalinově pomníku zná každý Čech starší dvaceti let. Jenže u každého záleží také na tom, kdo, jak, komu a proč ho vypráví.
Jeden den v životě
Jak je na světě
Jaroslav Formánek
Nad hlavou sytě modrá oblaka, slaměné slunce a téměř průhledný bílý měsíc.
Je to opravdu poslání
Lenka Dobešová
Ráno vstanu v 6.15 a jdu připravit snídani a svačinu pro děti. Manžel je státní zaměstnanec a odjíždí na magistrát do Brna už kolem šesté, protože mu cesta trvá déle.
Česko
Jiné oči
Anneke Hudalla
Kdo jsem?
Velká šance pro Vidnavu
Adam Šůra
Těšit se na příchod nebezpečných sousedů není v Česku zvykem, ale ve Vidnavě to neplatí.
Ty peníze za to nestojí
Adam Šůra
Ještě na začátku léta si v Liberci podával ruku úspěch s rozechvělým očekáváním. Emoce vyvolala „malá česká olympiáda“, mistrovství světa v klasickém lyžování naplánované na rok 2009.
Konec lovce zločinu
Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný
ÚOOZ nepřežije plukovníka Kubiceho.
Volní jako Schengen
Tomáš Sachr, Anneke Hudalla
Během příprav na oslavy se neuškodí zeptat, jak se na vstup do „Schengenu“ těší ti, kdo na hranicích tráví svůj život.
Komentář
Glosa
Martin M. Šimečka
Nebyla to provokace, že 26. října, dva dny před výročím vzniku Československé republiky, přijal slovenský parlament zákon o zásluhách katolického faráře a politika Andreje Hlinky „o slovenský národ a Slovenskou republiku“.
Problémy s počty
The Economist
Pro pravicové politické strany ve většině rozvinutých zemí je to ošemetné téma. Jakmile nastolí téma přistěhovalectví, okamžitě se dočkají nařčení z rasismu.
Po Čunkovi
Jaroslav Spurný
První zvěst nám docela jasně říká, co veřejnosti vadí, co dnes politikům neprojde. Druhá může být začátkem debaty, která vymezí, co by si politici neměli dovolit a jak jim v tom zabránit.
S korunou na věčné časy
Petr Fischer
Čeští vývozci se opět bouří. Koruna je podle nich tak silná, že to škodí nejen jejich ziskům, ale celému hospodářství.
Minulý týden
Eseje
Dějiny jako facka
Rudolf Chmel
Naši slovenští parlamentní dějepisci nedávno sáhli do hlubin svých vědomostí o historii a najednou nám vzkázali, že dějiny vůbec nejsou tak složité, jak si je my, naivní vzdělanci, představujeme. Vše je v nich přece jasné – jako ta pověstná facka.
Ruský soumrak osvícenství
Viktor Jerofejev
Ať už byla ruská politika za posledních dvacet let jakákoli, byl to čas, v němž se ruské umění cítilo svobodně.
Trendy
Máslo, které je máslo
Karolína Vránková
Všechny noviny píší poslední dobou o másle. Ale řekl už někdo, co to je? Jak ho poznat mezi desítkami alobalových balíčků na regálech?
Sídliště: opepřit, zahustit!
Karolína Vránková
Žůrkovi jsou mladí manželé a jejich nový mezonetový byt vypadá opravdu vydesignovaně: velká obytná kuchyň s cihlově červenou stěnou, dřevěná podlaha, italská světla.
Civilizace
Gotické perly
Jiří Suk
Pojem historická památka vyvolává dojem něčeho zakonzervovaného a sterilního, umístěného do vitríny nebo obehnaného provazy.
Proč mlčet o vraždě?
Richard Vašek
Rodiče vnuků prezidenta Masaryka neměli co ztratit. Kdyby byl jejich syn zavražděn, promluvili by.
Kolik stojí deprese
Peter Singer
Deprese je čtvrtým největším zdravotním problémem na světě – měřeno podle počtu let, kdy pacient nemůže žít plnohodnotným životem.
Návrat k harpunám
Tomáš Lindner
Barevné upoutávky umístěné na malé lodi lákají chodce na „velrybí safari“. Zvídavý návštěvník přístavního mola v Reykjavíku se ihned vydá pátrat po cenách výpravy, která nabízí pozorování majestátních mořských savců v jejich přirozeném prostředí.
Svět
Špatné zprávy z BBC
Jan Rozkošný
V BBC to vře. Šéfové se snaží ušetřit, kde se dá, a odboráři se chystají stávkovat, aby si udrželi svá místa. A obě strany se přitom ohánějí snahou zachovat poslání a odkaz stanice.
Strýček Putin to zařídí
Alexandre Gajdamacký
Blíží se parlamentní volby. Prezident Klaus má pocit, že by jeho strana nemusela vyhrát. Co udělá?
Paní Tučňáková a její Argenčína
Markéta Pilátová
V nedělním odpoledni, když šli Argentinci k volbám, mnozí po cestě zaskočili do obchodu pro brambůrky nebo trochu koly. Ve frontě před volební místnosti se budou hodit.