Sídliště: opepřit, zahustit!
Žůrkovi jsou mladí manželé a jejich nový mezonetový byt vypadá opravdu vydesignovaně: velká obytná kuchyň s cihlově červenou stěnou, dřevěná podlaha, italská světla.
Zahušťování může sídlištím pomoci. Pokud se to nepřežene.Žůrkovi jsou mladí manželé a jejich nový mezonetový byt vypadá opravdu vydesignovaně: velká obytná kuchyň s cihlově červenou stěnou, dřevěná podlaha, italská světla. A v patře je to ještě lepší: veliká koupelna se skleněnou stěnou, výhled na les a terasa. Teprve když člověk přijde blíž k zábradlí, vidí paneláky všude kolem. Jsme totiž na brněnském sídlišti Bystrc a tenhle módní byt je na střeše paneláku ze sedmdesátých let.
Což by ovšem málokdo poznal: dům je zateplený, má bílá plastová okna a čistou fasádu. Vchody jsou opravené, dlažba na chodbách vyměněná, nový výtah ve skleněném tubusu. „Na přehradu je to kousek, tady pod námi vede běžkařská stopa a za pětadvacet minut jsem v centru,“ vypočítává Simona Žůrková přednosti bydlení na sídlišti. „Že to je panelák? Vždyť to tak ani nevypadá,“ říká.
Podle černých předpovědí ze začátku 90. let měla být sídliště touto dobou polorozpadlá a bydlet by tu měli jenom lidé, kterým už opravdu nic lepšího nezbylo. Takové scénáře se zatím nenaplnily. Paneláky se lépe či hůře rekonstruují, někde se povedlo z nich udělat spořádané a příjemné nemovitosti. A do sídlišť se dostavují další byty v nástavbách nebo v nových domech. Koncepce „zahušťování“ novou zástavbou by sídliště měla chránit před…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu