2006/30
Scéna
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
V kolektivním nevědomí prý přežívá mýtus o cestě hrdiny. Znalci hlubinné psychologie vypracovali jeho pevnou osnovu, která se skládá z řady epizod.
Knihy
Respekt
Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít.
Televize
Respekt
Zajímavé dokumenty a filmy pro tento týden.
Hudba a tanec
Respekt
Ta nejlepší hudba a tanec pro tento týden.
Kulturní tip
Respekt
Jedenaosmdesátiletého režiséra Roberta Altmana, oceněného letos Oscarem za celoživotní dílo, si budou diváci pamatovat třeba podle filmů M.A.S.H. nebo Hráč. Letos natočil půvabnou komedii ze zákulisí posledního dne vysílání rozhlasové show A Prairie Home Companion.
Kultura
Událost na obrazovce
Vladimír Just
V pondělí 17. 7. skončil na ČT 1 třináctidílný cyklus hraných příběhů, které Jiří Křižan napsal v roce 1998 podle skutečných událostí – Na lavici obžalovaných justice (režie Martin Hollý).
Co se děje ve světě
David Černý
Jedna z největších evropských přehlídek komerčních galerií a jejich stájových umělců si ani letos nemohla stěžovat na nezájem. Nápor návštěvníků z celého světa, kteří dorazili na Art Basel 2006, dokládá známý fakt: umění je komodita se snad nejprudčeji rostoucí cenou a zájem o ně neustále stoupá.
My v Sebaldově zrcadle
Tereza Brdečková
V roce 1966 nasedá Winfried Georg Maximilian Sebald, dvaadvacetiletý student germanistiky, v Mnichově poprvé v životě do letadla, aby emigroval do Anglie.
Bosna má proč slavit
Dominika Prejdová
Vítězný film letošního Berlinale se jistě dočkal ocenění i proto, že prolamuje jedno z četných tabu války v bývalé Jugoslávii. Přesto se v bosenském snímku Grbavica, který už dva týdny běží i v českých kinech, válka projevuje především svou absencí.
Proč nejsou české perly na DVD
Jaroslav Pašmik
Světový film je dostupný, domácí ne – takový je tu na ministerstvu prostě Bonton. Když sledujete Antonioniho snímek Noc, který si teď můžete za babku koupit na DVD v Levných knihách, nebudete zřejmě smekat jen před genialitou režiséra, kameramana nebo herců.
Malé kroky k velkým věcem
Anneke Hudalla
Letos na sebe v severočeských Řehlovicích strhly pozornost píšťaly od varhan. Tlusté a nepřehlédnutelné se skví přímo vedle vrat do dvora místního statku. Tak, aby je i ten, kdo jen náhodou projede vesnicí, určitě viděl.
Civilizace
Sobeckému genu k narozeninám
Jan Zrzavý
Už je to třicet let, co vyšel Sobecký gen britského evolučního biologa Richarda Dawkinse, asi opravdu jedna z nejdůležitějších knih druhé půle dvacátého století.
Jaderné eso na Blízkém východě
Martin Uhlíř
Začínal podzim a Mordechaj Vanunu se na toulkách Londýnem cítil osamělý. V duchu nadával na nedůvěřivé novináře, kvůli nimž už týdny bezcílně bloudil britskou metropolí. Pořád chtěli něco ověřovat.
Zahraničí
Tálibán hledí na PR
Zbyněk Petráček
Němečtí vojáci jsou poprvé od druhé světové války pod těžkou palbou – v Afghánistánu. „Je to ryzí zázrak, že při pumových atentátech a útocích posledních týdnů jsme ještě nezaznamenali padlé,“ píše Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Afrika doutná
Zbyněk Petráček
Svatá válka v Africe. I tak se vykládají vojenské manévry mezi křesťanskou Etiopií a muslimským Somálskem. Jenže v praxi jde o jedny z nejchudších zemí světa, které spolu bojovaly už před třiceti lety, kdy svaté války ještě nebyly v mediální módě.
Atomový Albion se hlásí o slovo
Jiří Sobota
Před třemi lety Britové odmítli jadernou energii. Teď se k ní vracejí. Nová generace elektráren má být dokonce posledním odkazem, který Tony Blair své zemi zanechá. Co se v ní změnilo?
Janukovyč vstává z mrtvých
Alexandre Gajdamacký
Bude Ukrajina oranžová, nebo oranžovo-modrá? Bude spolu tandem Juščenko-Janukovyč zápolit i dlouho po „oranžové revoluci“ jako prezident a premiér?
Strana Boží zvítězí
Jan Šnaidauf
Vojenská akce Hizballáhu, spojená s únosem dvou izraelských vojáků, vyprovokovala Izrael k širokému odvetnému zásahu proti samotné organizaci i civilním infrastrukturám Libanonu.
Diskuse
Před 5 lety
Respekt
Ochladilo se a východní Čechy zažily bití krup velkých jako desetikoruny. Kromě toho v třicátém týdnu 2001 řešila Zemanova vláda naléhavý problém: co udělat s odhalením, že po listopadové revoluci dostalo 117 vysoce postavených úředníků pracujících ve státní správě pro StB falešnou – tedy čistou – lustraci
Pirátský Kundera: kompliment, či facka?
Tereza Brdečková, Ladislav Nagy
Nelegální překlad románu Totožnost Milana Kundery, který se před několika týdny objevil na internetu, má své vyznavače i odpůrce. Anglista a překladatel Ladislav Nagy patří k těm prvním.
Ekonomika
Vláda ať se do toho nemíchá
Ilona Bažantová
Zapomenutý český ekonom, který jako první definoval liberální politiku. Při vyslovení jména Karel Havlíček se každému vybaví politický novinář a spisovatel.
Byznys jménem charita
Petr Fischer
Bill Gates a Warren Buffett, dva nejbohatší lidé světa, jsou dobří přátelé. Často spolu probírají obchodní trendy či paradoxy kapitalismu a především – scházejí se na pravidelné partie bridže. Možná že během některé z těchto seancí vznikla idea na charitativní fúzi, kterou před dvěma týdny ohlásit Warren Buffett.
Domov
Špinavé nohy velkých vzorů
Jaroslav Spurný
I nečtenáři sportovních novinových stránek pravděpodobně vědí, jak teď místo oslav titulu fotbalových mistrů světa dopadla na italskou kopanou trestající ruka spravedlnosti.
Připomeňme si
Jan Kovalík
Jedním z bodů v programu prezidenta Klause při jeho nedávné státní návštěvě Rumunska byl další osud Františka Příplaty. Hostitele zajímalo, zda muž odsouzený rumunským soudem na osm let žaláře za plánování úkladné vraždy místního odboráře ještě někdy v životě potká spravedlnost.
Místa, kde se nejlíp koupe
Tomáš Pavlíček
Tento způsob léta většina Čechů celou dlouhou zimu netrpělivě vyhlížela. Teplotní rekordy berou za své, a co má ruce a nohy, se spěchá svlažit. Jenže kam?
Vzhůru k předčasným volbám
Silvie Lauder
Horkem se tetelící vzduch na jihu Čech tu a tam rozčísne zpocený cyklista a rybníky se třpytí, jen do nich skočit. Právě tady se urodil letošní pat – k Jihočeskému kraji byly losem připočítány hlasy krajanů v cizině a trojkoalice zde díky nim získala „vyrovnávací“ stý mandát.
Jeden den v životě
Petra Halířová
Prudce se probouzím. U postele stojí můj malý syn a zcela jistým pohybem ruky a vyslovením „E!?“ se dožaduje svého ranního mléka. Při pohledu na hodiny zjišťuji, že je 5.20.
Vrazi v talárech chtějí klid
Jáchym Topol
Ludmile Brožové-Polednové bylo dvacet sedm let, když dostala svůj životní případ: za bzučení filmových kamer a pod křovím novinářských mikrofonů zasedla k procesu, který bez nadsázky poznamenal dějiny téhle země. A mladá žalobkyně splnila svůj úkol na výbornou: závěrem měsíčního soudu pronesla projev, který doprovodil na šibenici opoziční političku Miladu Horákovou.
Komentář
Šok a naděje
Petr Třešňák
Asi každý, kdo minulý týden sledoval případ rychlé jízdy policejního prezidenta Vladislava Husáka, prožil nejprve pobouření nad tím, že hlava českých strážníků tak bezohledně ohrožuje naše životy, pak příjemné překvapení z prezidentovy kajícné omluvy a nakonec pochybnost. Potrestal se Husák opravdu, nebo jen lišácky chlácholí rozhořčenou veřejnost?
Do jiné dimenze
Erik Tabery
Pro Jiřího Paroubka je to silná vyjednávací zbraň vůči menším partajím: Dejte se na naši stranu, nebo změníme volební systém. Zástupci ODS to říkají vznešeněji, ale se stejným významem.
Zprávy jako anketa a vzduchoprázdno
Karel Hvížďala
Češi nechtějí americké základny, oznámila MFD na základě průzkumu. Překvapivá zpráva, nebo manipulace?
Hizballáh se přepočítal
Amir Oren
Když jednotky Hizballáhu v polovině července zaútočily na cíle v Izraeli, předpokládalo vedení této libanonské organizace, představující kombinaci politického hnutí, těžce ozbrojených milicí a teroristické skupiny, že se jedná o situaci, na níž se dá jen získat. Události ale nabraly přesně opačný směr.
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Představa možného konfliktu bez vzájemného spojení patří k těm nejhorším. Jaderné arzenály Íránu a Izraele při neexistenci „horké linky“ mezi Teheránem a Jeruzalémem tvoří scénáře náhodného vzniku třetí světové války.
Víte, co nám můžete...
Luboš Palata
Byla to poslední formalita, kterou si vláda dvojčat Kaczyńských nad Polskem musela ještě projít. Opoziční poslanci polského Sejmu štěkali sice až přes půlnoc, ale karavana polského kabinetu v čele s Jaroslawem Kaczyńským, kterého pár dní předtím jeho prezidentský bratr Lech pověřil sestavením vlády, dojela nakonec bez problémů do cíle.