Afrika doutná
Svatá válka v Africe. I tak se vykládají vojenské manévry mezi křesťanskou Etiopií a muslimským Somálskem. Jenže v praxi jde o jedny z nejchudších zemí světa, které spolu bojovaly už před třiceti lety, kdy svaté války ještě nebyly v mediální módě.
Svatá válka v Africe. I tak se vykládají vojenské manévry mezi křesťanskou Etiopií a muslimským Somálskem. Jenže v praxi jde o jedny z nejchudších zemí světa, které spolu bojovaly už před třiceti lety, kdy svaté války ještě nebyly v mediální módě. Dnes je tomu jinak, nicméně staré spory zcela neuhasly, například o etiopskou provincii Ogaden obydlenou etnickými Somálci, dějiště bojů z let 1977–78.
Výraz „svatá válka“ už nějaký čas zaznívá z řad islamistických milic, jež v červnu dobyly somálskou metropoli Mogadišo a minulý týden pokročily směrem k hranici až na 35 kilometrů ke městě Baidoa, kam se uchýlila somálská prozatímní vláda. Milice očekávají, že na slovo džihád uslyší mocné muslimské země, které by Somálsku, prototypu „zhrouceného státu“, pomohly. Etiopie raději nečeká, až jí před prahem vznikne agresivní islamistický režim, a její jednotky ve čtvrtek Baidou poklidně obsadily. Oficiální hlasy z Addis Abeby sice překročení hranic popírají, ale taxikář Hassan Mohamed z Baidoy citovaný listem The New York Times tvrdí opak. Při vší úctě k nejstaršímu nezávislému státu Afriky působí věrohodněji zážitek taxikáře. Nicméně při vší úctě k nedotknutelnosti hranic působí sebezáchovněji etiopský krok než somálské volání po džihádu.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].