2006/24
Scéna
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Odvážné výboje současného vizuálního umění si jistě zaslouží respekt, umělci minulých dob by však takovou práci nejspíš pokládali za otravnou.
Televize
Respekt
Zajímavé dokumenty a filmy tento týden na ČT.
Hudba
Respekt
Red Hot Chili Peppers i vážná hudba, to nabízí tento týden.
Výstavy
Respekt
Nejlepší výstavy tohoto týdne.
Knihy
Respekt
Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít.
Kulturní tip
Respekt
Nenechte si ujít jednu z nejzajímavějších událostí letošní sezony – open air festival United Islands of Prague.
Kultura
Co se děje ve světě
Bára Procházková
Německý film Život těch druhých naznačuje, že tentokrát nejde o žádnou veselou hru s image komunistické NDR.
Událost v divadle
Lukáš Jiřička
Česká divadelní scéna se v poslední době začala viditelně probouzet ve své angažovanosti k politickým problémům.
Hodinky jdou pozpátku
Lubomír Sklenka
Pro Evropana, který se už léta dívá na čínskou okupaci Tibetu, může být těžké si představit, že mnozí Číňané vnímají tuto mizející zemi plnou inspirace stejně jako on.
Ven z bludiště sebeklamu
Petr Třešňák
Na trhu s uměním nebývá o překvapení nouze, ale tohle čekal opravdu málokdo: fotografie nepříliš známé Holanďanky se při aukci v londýnské síni Christie’s z vyvolávací ceny 20 000 dolarů vyšvihla na pětinásobek.
Falešný zázrak v Číně
Tereza Brdečková
Film Letní palác kritizuje totalitu dosud nevídaným způsobem. Západ to ale nedokázal ocenit.
Letošní filmová přehlídka v Cannes přinesla zajímavý paradox.
Piráti dostali Kunderu
Jaroslav Pašmik
Minulý týden se na internetu objevil kompletní pirátský překlad Kunderovy předposlední novely Totožnost, která vyšla ve Francii před devíti lety.
Civilizace
Velká opičí debata
Peter Singer
Ve svých Dějinách evropské morálky, které vyšly v roce 1869, irský historik a filozof W. E. H. Lecky napsal: „Laskavé chování zprvu zahrnuje toliko rodinu, záhy se však kruh rozšíří a obsáhne nejprve třídu, poté národ, poté koalici národů, nato veškeré lidstvo, až nakonec jest jeho vliv patrný i na počínání člověka ve světě zvířecím.“
Jak nezmrazit srdce
Martin Uhlíř
Unikátní transplantace srdce se koncem května zdařila britským lékařům. Její výjimečnost spočívá v tom, že před voperováním do těla příjemce nebylo náhradní srdce zmrazeno a vůbec nepřestalo pracovat.
Minulost čeká ve Wannsee
Bára Procházková
Do exkluzivní čtvrti u jezera Wannsee v bývalé západní části Berlína přijde na expozici o konečném řešení židovské otázky denně až dvě stě návštěvníků.
Zahraničí
Příliš sdělná rozvědka
Zbyněk Petráček
Tajné služby jsou už ze své definice nejraději, když se o nich nemluví. Právě v tomto smyslu má ale nyní německá rozvědka BND smůlu.
Jak tulipány přicházejí o ideály
Tomáš Vlach
Kyrgyzští revolucionáři oslavili rok u moci, ale stále hledají sami sebe. „Ty neznáš Ryspeka?“ užasle zvedá obočí Zalkar, novinář z jikyrgyzského Oše, který udržuje čilé styky s místní odnoží čečenské mafie.
Irák bez Zarkávího
Zora Hesová
Abú Músab al-Zarkáví, na jehož hlavu USA vypsaly stejně velkou odměnu jako na bin Ládina, byl zabit. Na situaci v Iráku to ale příliš nezmění. Terorista, kterému propaganda administrativy George Bushe dopomohla k vlivu, stačil velkou část svých hrozeb uskutečnit.
Nečisté nohy Itálie
Josef Kašpar
Největší fotbalový skandál v zemi se promítá i do světového šampionátu. Co si o squadře azzuře vlastně myslet? Squadra azzurra, národní fotbalový tým, nastupuje 12. června na první utkání proti Ghaně s nejistými pocity.
Pod Tatrami pat nehrozí
Robert Žitňanský
Před sobotním hlasováním do slovenského parlamentu lze vsadit pouze na jedno: povolební pat, jaký nyní zažívá Česko, v Bratislavě rozhodně nehrozí. Ve všem ostatním jsou ale předpovědi velmi riskantní.
Diskuse
Před 10 lety
Respekt
„Nastala vedra,“ oznámil Respekt ve svém zpravodajském přehledu přesně před deseti lety – a meteorologické podmínky jako by byly to jediné, v čem je dnes vidět rozdíl oproti tehdejším povolebním časům.
Změňme volební systém
Jiří Pehe, Pavel Šaradín
Hlavním problémem české politiky je dlouhodobě kombinace systému poměrného zastoupení a existence nereformované komunistické strany, která pravidelně získává mezi šestinou a pětinou křesel ve sněmovně.
Ekonomika
V Kremlu zkouší myslet na budoucnost
Alexandre Gajdamacký
Rusko patří k zemím, které se radují z vysokých cen ropy a plynu. Nakolik se ale radují samotní Rusové?
Inflace v Evropě, věc ošidná
Rozšíření Evropské unie v roce 2004 změnilo mapu Evropy a ovlivnilo i poměr sil v Bruselu. Změnila se i váha eurozóny v EU.
Domov
V Brně řádí škodná
Pavla Hobstová
Ve výstavní síni bývalé brněnské slévárny Vaňkovka se sešla asi stovka lidí: pár desítek postarších zahrádkářů, mladé matky, studenti, lidé z brněnské nadace Partnerství a Hnutí Duha a také několik magistrátních úředníků. Je první čtvrtek v měsíci, a to se ve Vaňkovce debatuje o městě.
Novu čeká velký třesk
Jaroslav Pašmik
Už nikdy to nebude jako dřív, řeknou si tento týden zaměstnanci TV Nova. Vedení televize v čele s novým superředitelem Adrianem Sarbu (51) z Rumunska jim totiž oznámí změny, kterými stanice v nejbližších měsících a letech projde.
Paroubek a jeho Kočka
Jaroslav Spurný
Většině smrtelníků velká voda bere, Alexanderu Rozinovi ale v rozbouřených vlnách povodně připlavaly dvě miliardy korun. Ne úplně samy od sebe: darovala mu je pražská radnice.
Jeden den v životě
Radek Starý
Po různých pracovních prodlevách jsem si na minulé léto našel takovou pěknou brigádu
Na obzoru předčasné volby
Silvie Lauder
Jak volebním remízám nebo velmi těsným výsledkům napříště zabránit? A co by nám přinesly předčasné volby? Politologové říkají, že teď není třeba radikálně měnit ústavu, protože existují způsoby, jak remízám podobným té současné „sto ku stu“ zabránit.
Komentář
Pitr do tepláků
Marek Švehla
Jak se asi cítí člověk, který vymění milionářský luxus za „luxus“ vězení? Třeba o tom „setuzaman“ Tomáš Pitr jednou něco napíše, když ho teď soud poslal za neplacení daní na pět let do vězení. Takže konečně zavírání tunelářů? Spíš se nelze zbavit dojmu, že to je celé špatně.
Milosti, které sedí
Erik Tabery
Byla to jedna z nejkritizovanějších pravomocí prezidenta, ale Václav Havel a Václav Klaus ji rukou společnou dokázali proměnit v jednu z nejdůležitějších.
Dva zářezy na al-Káidě
Zbyněk Petráček
Al-Džazíra ztratila svoji největší hvězdu. To lze říci na adresu Abú Músaba Zarkávího. Al-Džazíra ztratila svoji největší hvězdu. To lze říci na adresu Abú Músaba Zarkávího.
Klaus jede léčit Evropu
Jiří Sobota
Evropa se probouzí z otřesu, který jí před rokem zasadila dvě prohraná ústavní referenda. Postavit se znovu na nohy je fuška a jde to pomalu.
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Vše, co od této chvíle řeknete, může být použito proti vám. Tato zatýkací výstraha je známá z detektivek a mnozí mají pocit, že platí odedávna.
Jiný systém? Opatrně
Erik Tabery
Kromě zprávy, že mezi lidmi roste zájem o veřejné dění a že k němu Češi jako celek mají srozumitelný postoj, přinesly volby ještě jedno nečekané poselství: že je to vlastně k ničemu.