1990/37
Kultura
Bulvár domácí
Bohuslav Blažek
Karen Gamelgaard vysvětlila, co je to bulvár v soudobých západoevropských demokraciích. Nebyli bychom to my, kdybychom k tomuto jevu nepřidali nějaké naše specifikum. Náš domácí bulvární tisk loví ve vodách, které se kalily po celých čtyřicet let.
Berlusconi
Bohuslav Blažek
Jsme jak ta ovečka, kolem níž sedí v těsném kruhu vlci; největší rozhlasové, televizní a tiskové koncerny světa.
Český hudební fond
Milena Sršňová
Monopolní organizace Český hudební fond (ČHF) spravuje značné množství peněz. Mluví se o podivném hospodaření v minulosti, o velkých finančních nárocích v současnosti, o sporech umělců s ministerstvem kultury.
Bulvár
Karen Gammelgaard
V západní Evropě dnes nemají největší náklad seriózní noviny, které si získaly jméno a které svými články a stanovisky ovlivňují společenské dění; přes hlavu jim už dávno přerostl jejich neposlušný mladší bratr - "žlutý tisk", bulvár.
Domov
Německá menšina
Jan Šenkýř
Téměř jedno procento obyvatel Československa představuje německá menšina. Podle posledního sčítání obyvatelstva z r.1982 se sice jedná o 65.000 osob, reálný počet je však nejspíš dvojnásobný.
Tři dny do voleb
Petr Janyška
V sobotu půjdou občané k urnám: volby do místních zastupitelstev, jež se však v podstatě nebudou točit kolem místních problémů. Ve hře bude, zda se změny ve vysoké politice podaří prosadit na lokální úroveň.
Šetrná policie
Miroslav Vondráček
Názory se různí. Někteří dnes tvrdí, že během jednoho roku bylo vykonáno mnoho hospodářských a politických přeměn, jiní zase poukazují na nedostatky, které již měly být vyřešeny.
Případ Matzner
Respekt
Liberální demokratická strana nás požádala o uveřejnění následující informace.
Pozdrav z Basileje
Ivan Lamper, Jiří Wolf
Jaroslav byl zatčen krátce po odsouzení Milady Horákové. Ironií osudu byl na jejím procesu - dostal to příkazem, jako 'zástupce pracující inteligence'. Za pár měsíců dostal ve stejné místnosti doživotí.
Komentář
Černé díry české politiky
Zdeněk Vašíček
Máme občany, máme společnost, máme některé atributy, které občanská společnost potřebuje: volené orgány, tisk (spíš osvobozený než svobodný), soudy nezávislé na moci a bohužel i na právu. Nemáme však zatím občanskou společnost.
Železná logika reformy
Ivan Svítek
Tomu, co nás od 1.ledna 1991 čeká a proč, stále ještě příliš nerozumíme. Mnoho lidí pochytilo z různých výkladů několik pojmů - inflace, uvolnění cen, zrušení dotací a restrikce mezd - a myslí si, že tomu, co přijde, rozumějí až moc dobře.
„Radšej monarchu ako esenes!”
Milan J. Žitný
„Radšej monarchu ako esenes!” sríkol 17.novembra ktorýsi zastanca demokracie po skončení spomienkového bratislavského mítinku, keď sa masa ľudí rozpadla na jednotlivé diskutujúce alebo nadavajúce si skupinky, a zamával opitému esenesákovi pred nosom plagátom s nápisom Ľudskosť, Slušnosť, Znášanlivosť.
Dlouhé prsty ambasád
Jáchym Topol
Na našem území žijí tisíce lidí, kteří podléhají zákonům jiných států. Většinou jde o země, které se v žádném případě nemohou považovat za demokratické.
Zahraničí
Indiánské léto
Emma Pálová
Po čtyři staletí si Bledá Tvář Irokéze porobovala: nejprve kulkou a buldozerem, posléze podnikatelskou aktovkou. Bledá Tvář zabrala lesy a půdu, řeky proměnila ve stoky. Indiány připravila o identitu, jejich kulturu zahnala do defenzívy.
Souboj spojenců
Anna Husarska
Na slavné fotografii z května 1988 vycházejí dělníci po vyhrané stávce z gdaňských loděnic. V očích mají slzy. Vedou je Tadeusz Mazowiecki, v té době poradce Solidarity, nyní předseda vlády, a odborářský vůdce Lech Walesa.
Jižní Afrika bez apartheidu
Zbyněk Petráček, Martin Weiss
13. listopadu přiletěl na soukromou návštěvu Československa ministr zahraničních věcí Jihoafrické republiky Roelof Frederik Botha.
Podivná tvář Rumunské demokracie
Eugen Mihai
"Velice nás pobavil Vasile Popovici, vousáč s maďarským přízvukem, který, považuje se za politika, pronesl na shromáždění v Temešváru stupidní projev.