
Tragédie života J. Roberta Oppenheimera, otce atomové bomby, nespočívala jen v tom, že pomohl sestrojit děsivou zbraň s potenciálem zničit lidstvo. Ale možná ještě více v tom, že jeho poválečný střet s politiky ukázal jiným vědcům, že se mají veřejné aréně raději vyhýbat. Protože když se vzepřou politickým zájmům, čeká je zostuzení. My je tam ale nutně potřebujeme, dnes stejně jako v Oppenheimerově době.
K tomuto závěru dochází americký novinář a spisovatel Kai Bird v eseji v deníku The New York Times. Spoluautor oceňované biografie American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer (Americký Prométheus: Triumf a tragédie J. Roberta Oppenheimera), za niž společně s historikem Martinem J. Sherwinem získal Pulitzerovu cenu, debatu o geniálním fyzikovi zasazuje do kontextu aktuálních událostí. Právě z této knihy mimochodem vycházel režisér Christopher Nolan při přípravě snímku Oppenheimer, který aktuálně v kinech boří statistiky návštěvnosti a který znovu stočil pozornost k vědci samotnému i obecnějším otázkám.
Bird dochází k závěru, že od dob, kdy byl Oppenheimer po válce z politických důvodů ponižován a prověřován, se toho zase tolik nezměnilo. Hloupí a arogantní politici dnes ignorují vědce varující před klimatickou změnou či následky pandemie. „Jde o světonázor, který je pyšný na pohrdání vědou,“ píše Bird. Přitom na prahu další technologické revoluce nic nepotřebujeme víc než kultivovanou veřejnou debatu mezi vědci na jedné straně a politiky, kteří by měli promýšlet rozumnou politickou reakci na potenciálně dramatické změny, které nás čekají.


Stále platný je také další základní motiv Oppenheimerova příběhu, tedy jen omezená možnost dohlédnout dopady vědeckých objevů a ovlivnit jejich využití (či zneužití). Desítky let poté, co Oppenheimer vyzýval k rozumné dohodě o (ne)používání jaderných zbraní, nikoli k závodům ve zbrojení, sklízíme toxické ovoce téhle mimořádně nebezpečné soutěže. A to v podobě hrozby nukleárního konfliktu, kterou mává nad Ukrajinou a celým světem Vladimir Putin. Oppenheimer, píše Bird, nechtěl bránit vědeckému poznání. Považoval však za klíčové, aby se lidé naučili mocné technologie regulovat a zacházet s nimi.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu