Česko vyhostí známou běloruskou novinářku. Podle BIS spolupracovala s ruskými tajnými službami
Natalia Sudlianková dostávala desetitisíce eur v kryptoměnách. Vláda říká, že vykonávala úkoly pro vojenskou rozvědku a její příslušník ji přímo z Moskvy řídil
Vláda již po několikáté rozšířila národní sankční seznam. Novinářku Natalii Sudliankovou podezírá BIS ze spolupráce s ruskými tajnými službami, konkrétně s vojenskou rozvědkou GRU. Kontrarozvědka zdokumentovala, že pro ni měla vykonávat úkoly; detaily toho, co měla dělat, zda šlo o šíření ruské propagandy nebo něco jiného, nejsou známé. Řídit ji měl Rus Alexej Šavrov, důstojník GRU. Zapsání na seznam znamená, že dotyční musí opustit Česko; Šavrov je momentálně v Ruské federaci.
„Dnes udělala vláda důležitý krok k ochraně bezpečnosti Česka. Na návrh ministra zahraničních věcí jsme schválila dva zápisy na vnitrostátní sankční seznam. Jedná se o běloruskou občanku Natalii Sudliankovou, která vykonávala úkony pro ruskou vojenskou rozvědku GRU. A druhou osobou je příslušník této rozvědky Alexeje Šavrova, který ji přímo z Moskvy řídil. Tato agentka působila vědomě a systematicky ve prospěch Ruské federace. Byla za to i finančně odměňována. Obě tyto osoby, které jsme zařadili na sankční seznam, představují riziko až hrozbu pro bezpečnost naší. Chtěl bych ocenit práci BIS, který případ odhalila a zdokumentovala,“ uvedl na tiskové konferenci po skončení schůze vlády premiér Petr Fiala.
Ministr zahraničí Jan Lipavský řekl, že „Natalie Sudlianková je klíčovou spolupracovnicí GRU, řadu let v Česku skrytě a vědomě pracovala pro GRU, Fond na podporu a ochranu práv krajanů žijících v zahraničí a Nesmrtelný pluk Ruska.“ A také ve prospěch ruského oligarchy Ališera Usmanova. „V posledních letech jí byly vypláceny desetitisíce euro v kryptoměnách. Zařídila zveřejnění několika článků v českém mediálním prostoru,“ popsal.


Ministr vnitra Vít Rakušan doplnil, že je to jasnou ukázkou hybridního působeni Ruska na území České republiky. „Rusko provedlo loni minimálně stovku sabotážní operací v Evropě. Takové akce mají systematicky podkopávat národní bezpečnost a demokratické uspořádání,“ dodal s tím, že působení Sudliankové je další z mnoha podobných aktivit.
Sudlianková působila jako šéfredaktorka Pražského telegrafu, ruskojazyčného týdeníku vydávaného v Praze. V minulosti pracovala také jako redaktorka Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda a přispívala do časopisu Týden či do Lidových novin.
Politický azyl v Česku získala v roce 1999, v Bělorusku podnikala s akciemi a kandidovala do parlamentu za opoziční uskupení známé jako Sjednocená občanská strana. „Měla jsem určité problémy s panem Lukašenkem a lidmi z jeho týmu. Nemohli jsme zůstávat v jedné vlasti,“ řekla bez bližšího upřesnění Sudlianková v roce 2011 České televizi.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu