Rozsudek nad Marine Le Pen využije krajní pravice k mobilizaci voličů a dalšímu štěpení společnosti
S politologem Janem Rovným o tom, jak zákaz prezidentské kandidatury pro francouzskou političku ovlivní ambice jejího Národního sdružení i tamní společnost
Francouzský soud v pondělí zakázal krajně pravicové političce Marine Le Pen vykonávat po dobu pěti let politickou funkci. K tomu ji – zatím nepravomocně – odsoudil ke čtyřem letům vězení (z toho dva roky podmíněně) a pokutě 100 tisíc eur za to, že se společně s asi 20 spolupracovníky podílela v letech 2004–2016 na defraudaci peněz z fondů Evropského parlamentu. Podporovatelé její strany Národní sdružení označují soudní rozhodnutí za politický proces. „Pokud někdo překročí zákon, má být souzen. A pokud je to politický aktér, má být také omezen v tom, jak může dál vykonávat moc, kterou zneužil – to je běžný demokratický proces,“ říká v rozhovoru pro Respekt politolog Jan Rovný z prestižní pařížské univerzity Sciences Po. Zároveň říká, že strana i podporovatelé Marine Le Pen využijí situaci k mobilizaci voličů a přispějí tak k další polarizaci společnosti. To už se také potvrdilo: Národní sdružení vyzvalo k celostátním demonstracím proti soudnímu rozhodnutí zakázat Le Pen veřejné funkce. Předseda strany Jordan Bardella to označil za politický rozsudek a vyzval k „pokojným protestům“ po celé zemi. Zároveň řekl, že strana o víkendu víkend zahájí letákovou kampaň jako součást „mobilizace lidu“.
Jak na rozhodnutí soudu zatím reaguje francouzská společnost? Je to téma číslo jedna?
Mohu to komentovat pouze na základě toho, co sleduji ve francouzských médiích. Myslím si, že každý vnímá situaci jako velmi vážnou a soudní rozhodnutí jako velmi významné, protože změní rozložení politických sil jak v rámci Národního sdružení, tak v rámci Francie jako takové.


Jakým směrem?
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu