2007/7
Domov
Mrakodrap v křeči
Jaroslav Pašmik
Na pražské Pankráci se hraje přetahovaná mezi investory a městem na jedné straně a občanskými sdruženími na straně druhé.
30 vražd kolem Mrázka
Jaroslav Spurný
V kapse saka zastřeleného Františka Mrázka našla policie půl milionu korun, při domovní prohlídce Jaroslava Starky luxusní hodinky uneseného a zmizelého podnikatele Lamberta Krejčíře...
Hezký večer s českými piráty
Kateřina Mahdalová
Výprava za ukrytými nadšenci z ilegálních rádií.
Cože, válet se v hodině?
Kateřina Mahdalová
České školy dostaly velký domácí úkol. Z „nalejváren“ se mají stát místa, v nichž se žáci budou cítit dobře, získají přehled o moderním světě a nebudou cítit staletími utvrzovanou převahu kamenné instituce.
Jeden den v životě
Ondřej Syrovátka
I když na pravidelné čtvrthodinové bimbání jsem si už zvykl, divoké údery kostelního zvonu vyzývající v šest patnáct k ranní modlitbě mě ještě pořád dokážou vytáhnout z postele.
Hvězdná válka v Brdech
Vladimír Ševela
Během existence samostatného státu Češi dosud s ničím podobným neměli tu čest. A nemyslíme jen fakt, že radar americké protiletadlové obrany, který chtějí Spojené státy postavit v oblasti středočeských Brd, na sebe strhává hněv Ruska. Tajemný stroj na ničení raket teď zaměstnává především místní lidi: je to přece jen něco jiného než stavba dálnice nebo montovny aut na poli za městem.
Spisy byly v Trenčíně
Milan J. Žitný
Inspekce ministra vnitra SR se vloupala do archívu StB. Z trezoru zmizelo osmnáct agenturních svazků.
Zahraničí
Dobří Poláci odcházejí
Zbyněk Petráček
Odchod dvou klíčových ministrů během jednoho týdne bývá známkou krize i ve vládách považovaných za stabilní.
Sbohem, Moskvo, vítej, Brusele
Alexandre Gajdamacký
Diktátor Lukašenko, uražený a ponížený porážkou v energetické válce s Putinem, kritizuje ruský imperialismus. Prý by rád spolupracoval s Evropskou unií. Jen kdyby nechala na pokoji režim jeho osobní moci v Bělorusku.
Čína dobývá Afriku
Robert Mikoláš
Čínský prezident Chu Ťin-tao ukončil návštěvu Afriky. V pořadí už třetí cesta za čtyři roky ho zavedla do osmi zemí.
Levá? Pravá? Ne, zelená
David Klimeš
V západní Evropě už dlouho nemá ekologická politika cejch levičáctví. Za svou ji přijali a po svém ji rozvíjejí socialisté i konzervativci.
Kanadská procházka v dešti
Jiří Sobota
Maher Arar žije ve dvou světech. V tom prvním, kanadském, je nechtěným hrdinou, jehož fotografie zaplňují první strany deníků, jemuž drží palce celá Kanada a který se s 10 miliony kanadských dolarů v kapse pokouší začít nový život.
Diskuse
Před 5 lety
Respekt
Respekt před pěti lety pod titulkem Začíná soud s Vladimírem Hučínem o kauze jednoho z nejznámějších zdejších bojovníků proti komunistům – Vladimíra Hučína.
Je nelidské přát si smrt diktátora?
Ivan Lamper, Karel Jirát
Je to s ním jako na houpačce – jednou pije džus a usmívá se do kamer, za chvíli zas někde potajmu vypouští duši.
Ekonomika
Čekání na den „E“
Tomáš Sachr
Ministr financí chce, aby Češi v roce 2012 platili eurem.
Německá spravedlnost
Jiří Sobota, Marek Švehla
Podřízení evropského komisaře pro životní prostředí Stavrose Dimase mají prekérní úkol. Vybrat auto, které by lépe reprezentovalo jejich šéfa a ušetřilo ho ironických poznámek novinářů.
Scéna
Mimochodem
Jaroslav Formánek
Jdeme po oblázkové pláži. Společník spokojeně bafá z dýmky. Má to tu rád. Čas od času ukáže na nějaké místo a něco ledabyle utrousí.
Hudba
Respekt
Pozvánka na finskou rockovou komedii - Leningradské kovboje.
Televize
Respekt
Výběr z televizních pořadů pro tento týden.
Výstavy
Respekt
Výběr ze zajímavých výstav pro tento týden.
Knihy
Respekt
Výběr z nových knižních titulů.
Kulturní tip
Respekt
Jan Balej (1958) se jako výrazný animátor ukázal například v třináctidílném večerníčku Jak to chodí u hrochů, v jedné z povídek Werichova Fimfára II či v půlhodinovém povídkovém snímku Jedné noci v jednom městě.
Kultura
Když pankáči pláčou
Karel Veselý
Jaký hudební žánr je momentálně v USA nejpopulárnější? Hip hop? Country? R’n’b? Ani jedno. Američtí teenageři teď propadají módě jménem emo.
Událost na obrazovce
Vladimír Just
Výročí narození či úmrtí klasiků jsou pro média dvojí šancí: buď se chopí příležitosti k novému přečtení a tím i oživení té které osobnosti v rámci současné debaty, anebo ji v dokumentární vitríně muzeálně zapouzdří a tím de facto umrtví.
Uši a lidský faktor
Pavel Klusák
Memoárový knižní rozhovor s Jiřím Černým je důležitým příspěvkem k historii českého moderního popu.
Šach královně, mat médiím
Tereza Brdečková
Natočit drama ze života aktivních politiků je odvaha hraničící s drzostí. Režiséru Stephenu Frearsovi se vyplatila. Jeho Královna, která vstoupila do našich kin, je asi největším překvapením uplynulého roku.
Továrny na umění
Jan H. Vitvar
Zatím se k ní hodí spíš ošuntělé kolo Davida Černého, které stojí v jejím vchodu, než stříbrné Audi TT Davida Kollera, které parkuje hned vedle.
Civilizace
Indiáni pod Řípem
Kateřina Kadlecová
Donedávna jsem považovala indiány za původní americké etnikum, jehož příslušníci kdysi lovili v prérii bizony a dnes už jen přežívají v rezervacích své okupované domoviny.
www.setiathome.com
Petr Behenský
Zkratka SETI pochází z anglického „Search for Extraterrestrial Intelligence“, tedy „hledání mimozemské inteligence“.
Návrat mocných draků
Václav Cílek, Martin Uhlíř
Divočina je nejpříjemnější ve chvíli, kdy jsme ji přemohli. Člověk, vítěz nad divočinou, se okamžitě po boji stává sentimentální a velkorysý. Vyhnal draka a teď se mu stýská.
Komentář
Oni jen věří
Martin Uhlíř
Čím jsou vědecké poznatky o změně klimatu solidnější, tím se útoky skeptiků stávají zoufalejšími. Ukázkou je komentář Wall Street Journal přetištěný v Hospodářských novinách, který s pozoruhodnou mírou demagogie dělá hlupáky z autorů nejnovější zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC).
Česká chytrost
Marek Švehla
Pamětníci říkají, že v Norsku se ještě na počátku sedmdesátých let nezamykaly byty a městské „automaty“ prodávaly cigarety tak, že si člověk otevřel skříňku, vzal zboží a do šuplíku dal peníze. Dá se tomu říkat důvěra ve slušnost těch druhých.
Čunka ne a lidi ano, to nedává logiku
Jaroslav Spurný
Policie je podle senátorů politicky zneužívaná a nedůvěryhodná. Tak proč před ní chrání jen svého kolegu, a nikoli občany?
Nehradní čtyřka
Luboš Palata
Co volby, to jiná zahraniční politika. V nových středoevropských demokraciích se po rozšíření NATO a Unie tento neblahý jev začíná rozmáhat. Česká republika má však ještě šanci mu vzdorovat.
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Letošní symboliku chartovních výročí na sebe přirozeně nabírá filozof Jan Patočka. Nicméně čtvrt roku před ním by oslavil stovku jiný signatář, jehož praktický život naplnil dějiny 20. století v celé jejich šíři – Vilém Sacher.
Děti proti školám
Petr Třešňák, Marek Švehla
Devítiletá Josefína drží v ruce hustě popsaný list papíru a se zaujetím čte. Ten papír je vysvědčením z třetí třídy jedné z pražských škol, kterou navštěvuje. Místo známek je na něm celostránkový popis toho, co všechno se za uplynulý půlrok naučila, co ne a proč jí některé věci nešly do hlavy.