2005/20
Editorial
Editorial
Marek Švehla
nový Respekt vám přináší reportáž z Londýna a Paříže, přibližující atmosféru před schvalováním evropské ústavy. Pohled do obou zemí ukazuje, jak rozdílné jsou názory a očekávání tamních lidí. Zjištěným informacím věnujeme komentář na protější straně a hlavní článek čísla na straně 13. Druhým tématem, jemuž se věnujeme obšírněji, je konec vládní krize. Přinášíme analýzu programového prohlášení nové vlády, zprávu o vzniku levicové frakce uvnitř ČSSD a rozhovor s ministrem Františkem Bublanem.
Vyhlášení výsledků soutěže Nejlepší časopisy roku 2004
Ve středu 18. května 2005 byly vyhlášeny výsledky 1. ročníku soutěže Nejlepší časopisy roku 2004, kterou uspořádala Unie vydavatelů.
Za nejlepší obálku loňského roku porotci vybrali 31. číslo časopisu RESPEKT s podtitulem: Al-Káida pánem světa.
V kategorii Společenské a zpravodajské tituly získal RESPEKT 2. místo.
Scéna
Co se děje ve světě
Petr Třešňák
Trojnásobný držitel Pulitzerovy ceny, sloupkař deníku The New York Times a autor věty „některé věci jsou pravda navzdory tomu, že v ně věří George Bush“ má novou knihu. A ne ledajakou: esej Svět je placatý (The World is Flat) se ihned po vydání vyšvihl na špičku amerických bestsellerů a Thomasu L. Friedmanovi za něj skládá poklonu i takové politologické eso jako Fareed Zakaria.
Kulturní tip
Jaroslav Pašmik
Tuto středu se pražská zoologická zahrada změní k nepoznání. Večer se po pavilonech rozmístí padesát tanečníků a herců, aby společně se zvířaty zahájili zvláštními „site specific“ projekty desátý ročník mezinárodního divadelního festivalu 4+4 dny v pohybu. Diváci budou postupovat v malých skupinkách od pavilonů k výběhům a teráriím.
Knihy
Viktor Šlajchrt
Nelze se divit nikomu, kdo básně Tomáše Kafky (na snímku) na stránkách MF Dnes pokládá za příšerné. „Chelsea není červi, / ztratili jsme nervy / a v závěru tři body – / Chelsea není everybody,“ zní namátkou jedna z nich, jež se nyní dostala i do autorovy básnické sbírky Verše v roce z nakladatelství Petrov. Jenže v noblesně upravené knížce vyznívají Kafkovy básně jinak než v novinách.
Výstavy
Petr Třešňák
Tento čtvrtek v Severočeské galerii v Litoměřicích představí kurátor Jiří Zemánek projekt Od země přes kopec do nebe… Výstava nese podtitul, jenž dobře osvětluje její zaměření: O chůzi, poutnictví a posvátné krajině. Šest tematických bloků jako třeba Romantismus a jeho ohlasy, Poutníci boží nebo Mizející kopce představí desítky umělců, kteří se krajině, volnému pohybu nebo duchovním otázkám věnují: například Karla Hynka Máchu, Caspara Davida Friedricha, Františka Drtikola, Josefa Váchala nebo Františka Skálu (viz obr.). Doprovodný program stojí za to – kromě přednášek či diskusí totiž počítá také s řadou výletů, korunovaných pěší poutí z Prahy na Sněžku.
Hudba
Jaroslav Pašmik
Tento týden bude opět ve znamení variací na vážnou hudbu. V rámci festivalu Pražské jaro se můžeme těšit na vystoupení tria amerického jazzového pianisty Herbieho Hancocka (na snímku), který zahraje skladby různých jazzových klasiků společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (21. 5.). V souvislosti s festivalem vysílá ČT 2 premiéru velmi vydařeného dokumentu režiséra Pavla Kouteckého Každý rok je Pražské jaro (19. 5., 20.00).
Kultura
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Nechte tančit stroje
Jan Kovalík
Co vás čeká v Hotelu Rwanda
Dominika Prejdová
Film režiséra Terryho George Hotel Rwanda rozšiřuje řadu hraných snímků znázorňujících novodobé genocidy. K trvalému zájmu o holocaust a prvním pokusům o filmovou rekonstrukci etnického vyhlazování v bývalé Jugoslávii se přidává africká tragédie z roku 1994. Působivý snímek můžeme vnímat jako dokonalou ilustraci toho, v čem je síla i omezení hrané kinematografie při pohledu zpět.
Sním o malbě, která bude celá bílá
Viktor Šlajchrt
Tuhle scénu platí Jameson
Jaroslav Pašmik
Chcete dělat umění a nemáte na to peníze? Žádný problém. Světem se šíří nová, docela jednoduchá forma financování. Stačí do vaší písně, filmu nebo divadelní hry vkusně začlenit jména různých produktů od velkých firem a máte vyhráno. Giganti pak zatáhnou třeba celý váš rozpočet. Nový fenomén kromě netušených možností ovšem přináší i znepokojivé otázky.
Dopisy
Civilizace
Muka riskantní volby
Erik Tabery
Kaleidoskop
Petr Jakeš
Globalizace na vaší návsi
Václav Cílek
Je-li něčím poslední desetiletí charakteristické, pak tempem změn. Svět kolem nás se rychle proměňuje a s ním i naše vztahy a vnitřní postoje. Seriózní média mívají tendenci redukovat svět vztahů na politiku a ekonomiku; „bulvár“ naopak na celebrity, násilí a sexualitu. Jenže mezi tím je celé široké pole vztahů, které se dají obtížně uchopit, a tak míjejí téměř nepovšimnuty.
Zahraničí
Jedině tlak vede ke svobodě
Jaroslav Spurný
V létě ti řeknu sí
Markéta Pilátová
Letos v létě se stoly španělských barů budou prohýbat pod svatebními dorty. Šampaňské však tentokrát budou chladit jak heterosexuální, tak homosexuální novomanželé. Všechny zamilované páry totiž budou mít na základě legislativy schválené před měsícem a půl před španělskými zákony stejnou šanci na manželství.
Hřbitov pro nepohřbené
Nepřijde-li boží zásah
Nataša Dudinská
Stále více a konkrétněji se blíží událost pro Izrael věru historická – první stažení armády a osadníků z území patřících ke Svaté zemi. Za tři měsíce začne odsun z pásma Gazy a přípravy běží naplno. Parlament schválil zákon o kompenzacích, armáda vypracovává operační plány, policisté se fyzicky i psychicky chystají na odsun osadníků a evakuační správa pro ně hledá nová bydliště. Na intenzitě ale nabírají i protesty. Není divu, vždyť jde o akci s dalekosáhlými důsledky pro celý region. Většina z osmi a půl tisíce osadníků, které čeká životní změna, si však stále ještě odmítá připustit, že evakuace skutečně proběhne.
Ekonomika
Kampeličky jsou tu zas
Marek Pokorný
Už pomalu blednoucí aféra bývalého premiéra Stanislava Grosse přinesla překvapivou zprávu: kampeličky, tento symbol tunelářství z konce divokých 90. let, jsou stále naživu a mají se k světu. I předseda ČSSD Gross si u jedné z nich – zlínské záložny – půjčil téměř milion, aby splatil svůj nešťastný bytový dluh. Podrobnější pohled pak vede k ještě překvapivějšímu zjištění. Počet kampeličkářů stoupá stejně jako množství uložených peněz, které letos překročilo dvě miliardy korun. Úřední snaha zabránit opakování gigantické krádeže přísnými předpisy ovšem přinesla jednu smutnou zvěst. Konec činnosti musely pro nedostatek velkých peněz ohlásit malé venkovské záložny, kde přesně podle idejí otce Cyrila Kampelíka společně spoří lidé, kteří se znají a mají k sobě důvěru.
Třikrát na okraj
Marek Pokorný, Zbyněk Petráček
Čas ukázal, že prodej OKD byl fiaskem
Miroslav Zajíček
Mezi Marxem a trhem
Vojtěch Belling
Domov
Paroubkův program
Erik Tabery
Připomeňme si
Hana Čápová
Mlč a nastav rameno
Hana Čápová
Levá frakce hlásí příchod
Žádný strach, občané, ústavy bude dost
Co s romskou genocidou
Marek Švehla
Byla to jen otázka času, kdy se ozve někdo z partnerské ciziny. Zatímco čeští politici i média „vyřešili“ problém zvaný Lety u Písku tak, že si ho nevšímají, Evropský parlament koncem dubna velkou většinou svých hlasů do Prahy vzkázal, že je na čase s prasečákem na místě bývalého koncentráku pro Romy něco udělat. Prezident to sice považuje za „smrtící představu“, ale nový premiér Jiří Paroubek slíbil, že se bude snažit.
Proč mluví samopaly v Příbrami
Jaroslav Spurný
Nejsme žádné české Palermo, říkají příbramští občané. Žádné mafie nás neovládají. Nicméně před pár dny chtěl neznámý střelec zkosit střelbou ze samopalu místního podnikatele Jaroslava Starku. Ten incident se zapsal na čestné místo v řadě zločinů spojených s tamními politiky a podnikateli. Jejich škála sahá od vražd přes únos, korupci radnice, zastrašování policie až po výbuchy aut. Prostě běžné střety v ulicích klidného českého maloměsta. A jejich společným jmenovatelem je fakt, že se ještě nikdy nepodařilo vypátrat viníka.
Komentář
Jaderný hřib na ose zla
Zbyněk Petráček
Komorous zahradníkem
Jaroslav Spurný
Šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous rozšířil řady vyznavačů hnutí „Udělej si sám“. A udělal to radikálně: protože se mu nelíbil vládní návrh zákona týkající se jeho práce, sepsal svoji vlastní verzi. A pak si našel zákonodárce, který ji přijal za svou. Takže i když Komorousovu představu, jak správně bojovat proti drogám, odmítla vláda i ústavně právní výbor sněmovny, bude o ní díky lidoveckému delegátovi Vladimíru Říhovi jednat celé poslanecké plénum.
Džinové z temnot jsou tu, sláva
Jiří Sobota
Vepřín musí zmizet
Milan Horáček
Ve hvězdách
Petr Třešňák
Být, či nebýt v Moskvě
Zbyněk Petráček
Řekni mi, jak se chováš vůči Kremlu, a já ti povím, kdo jsi. Tohle pravidlo platilo za studené války, ale dnes už ne, jak ukázal minulý týden, přesněji řečeno spory o to, zda a jakou formou se mají státníci účastnit v Moskvě oslavy 60. výročí konce války. Šlo o vyjádření úcty milionům padlých v boji proti nacismu, nebo též vládě, která se dodnes hlásí k odkazu Stalina? Závažná otázka. Nicméně ne každý, kdo se na Rudém náměstí ukázal, byl fanoušek Vladimira Putina. A ne každý, kdo byl proti účasti, považuje Rusko za nepřítele.