Co se děje ve světě
Trojnásobný držitel Pulitzerovy ceny, sloupkař deníku The New York Times a autor věty „některé věci jsou pravda navzdory tomu, že v ně věří George Bush“ má novou knihu. A ne ledajakou: esej Svět je placatý (The World is Flat) se ihned po vydání vyšvihl na špičku amerických bestsellerů a Thomasu L. Friedmanovi za něj skládá poklonu i takové politologické eso jako Fareed Zakaria.
Trojnásobný držitel Pulitzerovy ceny, sloupkař deníku The New York Times a autor věty „některé věci jsou pravda navzdory tomu, že v ně věří George Bush“ má novou knihu. A ne ledajakou: esej Svět je placatý (The World is Flat) se ihned po vydání vyšvihl na špičku amerických bestsellerů a Thomasu L. Friedmanovi za něj skládá poklonu i takové politologické eso jako Fareed Zakaria. Pro naše uvažování o světě může být opravdu inspirativní – už proto, že pozornost přenáší jinam, než jsme v poslední době zvyklí.
Thomas L. Friedman od mládí miluje golf, jako teenager nosil na turnajích hole prvotřídním hráčům a kolegové novináři občas tvrdí, že praxe golfového nosiče se otiskla i do sloupkařova rukopisu: rád popisuje terén, vykřikuje povzbuzení a varování, našeptává do ucha významnějším hráčům, co dělat. Friedmanova novinářská hvězda začala stoupat v polovině 90. let, kdy se začal věnovat světovými politiky opomíjenému tématu globalizace. Celoplanetární procesy vítal s neskrývaným optimismem a dobře prodejnými hypotézami, jakou byla například McDonaldova teorie prevence konfliktů: dvě země, v nichž prodává své karbanátky firma McDonald, spolu podle Friedmana nikdy nebudou válčit, protože nadnárodní kapitál preferuje mír a má dostatečně silné páky na to, aby případné výbojné ambice politiků držel na uzdě. Antiglobalisté i střízlivější komentátoři Friedmana často vinili z…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu