0:00
0:00
Téma15. 5. 200524 minut

Dvě civilizace v boji o ústavu

Zatímco ve Francii celonárodní hádka o evropské ústavě vrcholí, Británie k ní po volbách teprve nabírá dech. Obě země v tuto chvíli reprezentují právě opačný pohled na budoucnost Evropy. Diskuse jsou urputné a rozuzlení sporu se bude týkat nás všech.

Astronaut
Fotografie: J.-M. Gallet: Bojíme se odmítnutí, protože nevíme, co se stane. Ale třeba mají pravdu ti, co říkají ne. Foto Jiří Sobota Autor: Respekt

Zatímco ve Francii celonárodní hádka o evropské ústavě vrcholí, Británie k ní po volbách teprve nabírá dech. Obě země v tuto chvíli reprezentují právě opačný pohled na budoucnost Evropy. Diskuse jsou urputné a rozuzlení sporu se bude týkat nás všech

↓ INZERCE

.

Pařížan Jean-Michell Gallet je rozpolcený muž. A může za to jedna jediná smlouva. Prošedivělý padesátník ukrytý za stohy papírů v labyrintu kanceláří je totiž členem vedení největší zemědělské odborářské organizace ve Francii a jeho centrála má na starosti okolo 400 000 zemědělských rodin. Pan Gallet je přesvědčen, že ví, co je pro budoucnost jeho farmářů dobré: vydat se 29. května k volebním urnám a hlasovat ANO ve francouzském referendu o evropské ústavě. Zároveň je mu však jasné, že dobrých 70 % sedláků, jejichž zájmy zastupuje, se chystá udělat pravý opak – vyrazí vzdorovitě i s rodinami do volebních místností a ústavní smlouvu pošlou pádným NE k čertu. Jean-Michell Gallet je ale přemlouvat nebude. Srdcem je totiž s nimi. To jenom realistický hlas rozumu mu našeptává, že zemědělci na svém demonstrativním odmítnutí nic nevydělají.

„Farmáři ústavu odmítnou, protože nesouhlasí s budoucí reformou zemědělské politiky EU,“ vysvětluje pan Gallet. „S ústavou to sice nesouvisí, ale pro farmáře je to způsob, jak vyjádřit svůj nesouhlas a své obavy z budoucnosti.“

Francouzi poslední dobou rádi…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc