2003/12
Editorial
Minulý týden
Scéna
Dopisy
Zahraničí
Kultura
Ekonomika
Domov
Připomeňme si
Eliška Bártová
Co vás čeká? Nevím, nejsou lidi
Kateřina Šafaříková, Lucie Dorůžková
Poplach u Dukovan a Temelína
Eliška Bártová
Za Strakovkou stín
Erik Tabery
Číňan na radnici
Robert Břešťan
Špioni odhalili vyděrače
Jaroslav Spurný
Bývalý ministerský sekretář Karel Srba nastupuje toto pondělí před soud coby podezřelý organizátor nájemné vraždy – a současně hraje hlavní roli i v dalším veledůležitém kusu. S tímto mužem totiž souvisí také hluboká krize ve vojenské zpravodajské službě. Srba byl jejím dlouholetým agentem a jeho zatčení obrátilo pozornost k otřesným věcem. Například k tomu, že mezi vojenskými špiony pracuje skoro stovka bývalých spolupracovníků StB, kteří – jak prozradil ředitel služby Josef Prokš minulý týden Mladé frontě – si prý celá léta kopírovali „pro svou potřebu“ tajné informace včetně těch dodávaných Severo-
atlantickou aliancí. Všichni budou muset službu opustit, dušuje se dnes ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Vadou na kráse toho všeho rozhořčení ale je, že o existenci estébáků ve vojenské rozvědce věděli šéfové rezortu nejméně čtyři roky.
Komentář
Čára přes privatizaci
Tomáš Němeček, Lenka Zlámalová
Berte pacienty vážně
Hana Čápová
Špidla vyhazovač
Adam Drda
Srbsko se sťatou hlavou
Teodor Marjanovič
Ve hvězdách
Josef Greš
Saddám dostal ještě týden
Zbyněk Petráček
Tony Blair to minulý týden trefil: diplomatické řešení války v Iráku je méně pravděpodobné než kdy dříve a vojenská akce naopak pravděpodobnější. Týden, který měl rozhodnout o schválení války v Radě bezpečnosti OSN, opět – po kolikáté už? – o ničem nerozhodl a vše se jen posunuje. Francie a Rusko nadále stojí za svým vetem proti takové válce a Amerika nadále stojí za vojenskou operací proti režimu Saddáma Husajna. Pokud prezident George W. Bush – po kolikáté už? – na poslední chvíli přistoupil na odklad světového rozhodnutí a přitom mají USA v Perském zálivu na dvě stě tisíc vojáků, prakticky se nabízejí jen dva scénáře: buď Američané rychle získají podporu Francie a Ruska (nebude hrozit jejich veto), nebo už natvrdo vezmou rozhodnutí do svých rukou.
Mediálně to zajímavé není. Koho z televizních diváků by zajímalo názorové přetahování v budově OSN? Ale mělo by. Půjde o největší válku od roku 1991.