1995/18
Kultura
Pro potěchu
Viktor Šlajchrt
Kulturní přehled pro tento týden.
Osud jako předloha
Tereza Brdečková
Marguerite Durasová se narodila roku 1914 ve Vietnamu, tehdy francouzské kolonii. V patnácti měla poměr s bohatým Číňanem, který popsala v románu Milenec.
Ranní smutek exhibicionistů
Václav Jamek
Nový román Milana Kundery Pomalost (La lenteur, vydal Gallimard v únoru 1995) konfrontuje dvě časové roviny spojené obdobným dějištěm - zámkem.
Zahraničí
Týden ve světě
Respekt
Krátký přehled zahraničních událostí.
Politici, komentátoři a teroristé
Tomáš Klvaňa
Do 19. dubna bylo hlavní město Oklahomy významné jen vlastní nevýznamností. Předminulou středu, dvě minuty po deváté ráno, v dodávce před Federální budovou Alfreda Murryho vybuchla nálož o hmotnosti 1 800 kg a Oklahoma City se stalo místem dosud největšího teroristického útoku v dějinách Spojených států.
Lidovci mezi mlýnskými kameny
Robert Schuster
Rakousko, pro mnohé pozorovatele politicky nudná země, se v poslední době rozhýbalo. Ne snad, že by ve Vídni hrozilo zemětřesení italského typu, ale staré jistoty už jsou ty tam.
Útok na Berlín po 50 letech
Maciej Szymanowski
Prvního září 1939 ve tři čtvrtě na pět ráno německý křižník Schleswig-Holstein vystřelil na polskou vojenskou strážnici na Westerplatte v gdaňském přístavu. Byly to první výstřely druhé světové války.
Čekání na Tenga
Martin Hála
V pondělí 10. dubna zemřel v Pekingu ve věku požehnaných 90 let druhý nejvlivnější muž Číny, veterán Dlouhého pochodu a jeden z tzv. "osmi nesmrtelných" pekingské gerontokracie Čchen Jün (Chen Yun).
Dopisy
Ekonomika
Utrácet dovede každý
Marcela Dolečková
Když vláda schvaluje státní závěrečný účet za uplynulý rok, bývá to většinou už jen formalita: víc se už do státní kasy nevybere, méně se už neutratí.
Ceny akcií se stále nehýbou
Ondřej Vojtěch
Ani v uplynulých čtrnácti dnech se investoři na pražské burze nedočkali kýženého oživení. Ceny většiny akcií stojí prakticky na místě. V průběhu dubna došlo jen k zanedbatelné změně - poklesu o 1,7 %.
Domov
Vláda rozbila další iluzi atomu
Hana Čápová
Pátého dubna se televizní diváci dozvěděli, že se zhruba o devět měsíců opozdí start jaderné elektrárny Temelín. Proti očekávání jim to však z obrazovky neřekl nikdo z Českých energetických závodů, ale ředitel Škody Praha.
Jak udělat z vrahů lidi
Jan Brabec
V roce 1992 šokoval veřejnost případ ojedinělý svou chladnokrevností a brutalitou: šestnáctiletý Lukáš Pomahač si u svých dvou kamarádů, stejně starého Jana Dlabala a o rok mladšího Štěpána Nováka, objednal vraždu svých rodičů.
Vyšetřování skončilo, zapomeňte
Marek Švehla
Je jen otázkou času, kdy fenomén terorismu zavítá i k nám, tvrdí čeští zpravodajští odborníci v reakci na poslední sérii teroristických útoků v Japonsku a USA.
Portmonka „bílé mafie”
Petr Holub, Petr Hampl
Minulý čtvrtek proběhlo jednání "generálního štábu" našeho zdravotnictví. Premiér Václav Klaus, ministr Luděk Rubáš a prezident České lékařské komory Bohuslav Svoboda hledali strategii, jak zastavit rostoucí zadluženost zdravotnického resortu.
Komentář
Vítězství ve stínu velkých oslav
Milan Drápala
České země zažily ve dvacátém století šestkrát změnu politického režimu. Pouze začátek a konec nacistického panství byl však rámován výstřely a mrtvými.
Církev sobě
Richard Štencl
Otázka, jak financovat církve, se na první pohled zdá být otázkou technickou, případně politickou. Představitelé církví vyjádřili nedávno nesouhlas s vládní myšlenkou tzv. církevních bonů a požadovali daňové asignace.
Kdo, když ne my, konzervativci
Viktor Šlajchrt, Zbyněk Petráček
Zkusme si představit následující situaci. Parlament rozhodne, že automobily mohou jezdit jen po komunikacích, důsledně oddělených od ulic, které používají cyklisté a pěší odpůrci olova či oxidů dusíku ve vzduchu.