1995/19
Kultura
Pro potěchu
Viktor Šlajchrt
Kulturní přehled pro tento týden.
Hledání našeho času
Tereza Brdečková
Jedním z nejúspěšnějších pořadů ČT 2 je seriál Karla Čáslavského Hledání ztraceného času, sestavený ze starých dokumentárních záběrů. Archivní materiály jsou magicky přitažlivé.
Zmrzačený svět
Viktor Šlajchrt
V omšelém baru Řeka Alexe nedaleko brooklynské vojenské základny vládne zpravidla nuda. Smečka mladíků, která se zde schází, vede banální řeči o nových modelech aut, módních oblecích, účesech, písních; čtenář zvolna proniká do jejich vnitřní prázdnoty, kde se náznak myšlenky mihne leda v nějaké trochu vynalézavější oplzlosti.
Zahraničí
Týden ve světě
Respekt
Krátký přehled zahraničních událostí.
Slabý důkaz pro Clintona
Dimitrij Běloševský
Těsně před rusko-americkým summitem v Moskvě potřeboval Boris Jelcin ukázat maximální snahu o politické řešení války v Čečensku. Je jasné proč. Pokud chtěl s Clintonem hovořit o ruském modelu bezpečnosti pro Evropu, musel poskytnout důkaz, že samo Rusko ji neohrozí.
Mrtvý ze Seiny
Jaroslav Formánek
Prvního května těsně před polednem, podle policejního protokolu v 11:50, šel po nábřeží Seiny blízko Louvru, tedy v samém centru Paříže, devětadvacetiletý Marokánec Brahim Bouarram na schůzku s přítelkyní.
Velká lež úplné pravdy
Jefim Fištejn
Pře o smysl nejnovějších národních dějin lomcuje Německem a není bez zajímavosti a poučného merita pro nás. Popud zavdala výzva "8. květen 1945 - Proti zapomnění". Zde je úplný text výzvy:V zásadě zůstává 8. květen 1945 pro každého z nás nejtragičtějším a nejproblematičtějším paradoxem. Proč asi?
Za kulturní autonomii
Maciej Szymanowski
Už více než týden se v celé Evropě znovu mluví o maďarské menšině na Slovensku. Mluví se o ní i na Slovensku samém, kde probíhá téměř celonárodní diskuse o tom, zda tzv. základní smlouva mezi Bratislavou a Budapeští, jež byla nedávno po bezmála čtyřech letech vyjednávání podepsána, má obsahovat bod odvolávající se na rezoluci Rady Evropy č. 1201.
Domov
Amerika varuje před českými piráty
Martin Kontra
Týden předtím, než se v tuzemských médiích objevily výtky amerických kongresmanů k průběhu restituce židovského majetku, dostala Česká republika z USA ještě jedno napomenutí. Spojené státy si posteskly, že je naše byrokracie svou neschopností ochránit autorská práva výrobců z USA připravuje ročně o více než 200 milionů dolarů.
Případ Pithart-Král se vyjasňuje
Martin Kontra
Nejdelší (a nejlépe zdokumentovaný) korupční skandál polistopadových Čech se konečně blíží k rozuzlení. Aféra Pithart-Král vstoupila minulý čtvrtek do svého pátého kola a zdá se, že do měsíce by měl být vynesen rozsudek. Příští týdny tedy nebudou pro bývalého ředitele Agrobanky ing. Jana Krále příliš klidné.
Diagnóza: intenzivní zákrok
Jindřich Šídlo
Dva Němci a jeden Čech nepřežili vloni na podzim setkání s příslušníky české policie. Nešlo o žádné gangstery - všichni zahynuli kvůli v podstatě banálním dopravním přestupkům. Jejich smrt přirozeně vyvolala velký rozruch a vzhledem k cizí státní příslušnosti dvou obětí vzbudily metody naší policie mezinárodní pozornost.
Policie dodnes nevyplatila slíbený půlmilion korun za pomoc v pátrání po Picassových obrazech
Jaroslav Spurný
Muž, který před čtyřmi roky přivedl policii na stopu zlodějů obrazů Pabla Picassa, dostal letos konečně odměnu. Není však spokojen: místo slíbeného půl milionu totiž obdržel pouhých pět tisíc. Celá odměna vypsaná firmou Pinkerton leží přitom už od srpna 1991 na kontě Ministerstva vnitra.
Ekonomika
Varovný signál
Marcela Dolečková
V prvním čtvrtletí letošního roku bylo dovezeno do České republiky zboží zhruba za 120 miliard korun. Vývoz za stejné období činil jen 102 miliardy. Rozdíl mezi dovozem a vývozem tak dosáhl 18 miliard, což je více než za celý loňský rok (v roce 1994 bylo pasivum "jen" 12 miliard).
Falešná modla HDP
Marek Loužek
V České republice se letos očekává 3,5 % růst hrubého domácího produktu. Slušné. Jižní Korea vloni zaznamenala šestiprocentní nárůst HDP. Velmi dobré. Komunistická Čína již po několik let deklaruje více než desetiprocentní přírůstky národního důchodu.
Komentář
Bronx na český způsob
Petr Holub
O vyhlídkách českých měst se dá říct jenom tolik, že to nebudou mít v příštích desetiletích lehké. Po letech socialistického hospodaření se totiž probudily do nevlídné reality s rozbitými vozovkami a shnilými vodovody, v centrech se rozpadají sto let staré domy a na okrajích trčí ohromná a nevlídná sídliště. Co s tím?
Černá díra poválečných jistot
Bohumil Doležal
Když Češi hovoří o tom, že nelze problematizovat "výsledky druhé světové války", vzbuzuje to v nezaujatém posluchači zmatek: k těmto výsledkům přece patřily věci, které už dávno zproblematizovány byly, jako rozdělení Německa nebo včlenění řady středoevropských zemí do sféry ruského vlivu.
Posun, nebo lavina
Filip Tesař
První vlaštovkou letošní válečné sezony byly granáty vypálené na dubrovnické letiště. V minulých dnech pak věci dostaly spád: chorvatská armáda během několika hodin "vyčistila" části západní Slavonie, obsazené Srby. Z raketodromu Petrinja vyletěly rakety, zaměřené na Záhřeb sice už před pěti lety, ale dosud nečinně dřímající.
Made in Národní galerie
Marie Bergmannová
Zdánlivě nudná věc, jakou je transformace některých institucí socialistického státu ve veřejný sektor demokratické společnosti, je ve skutečnosti natolik dramatická, že pravidelně poskytuje materiál novinářskému hledání senzací. Stěží lze nalézt jiný rozumný důvod, proč se komplikované vnitřní problémy Národní galerie opět minulý týden dostaly do středu zájmu většiny českých médií.