Havel v Pacifiku
Před třemi týdny se český prezident Václav Havel vrátil ze své dosud nejdelší zahraniční cesty, při níž navštívil Austrálii, Nový Zéland, Filipíny a Singapur. Do této oblasti zavítal představitel našeho státu vůbec poprvé v historii.
Před třemi týdny se český prezident Václav Havel vrátil ze své dosud nejdelší zahraniční cesty, při níž navštívil Austrálii, Nový Zéland, Filipíny a Singapur. Do této oblasti zavítal představitel našeho státu vůbec poprvé v historii. Kromě podpisu řady mezistátních smluv se zde setkal i s původními obyvateli Nového Zélandu a Austrálie, s českými krajany a na Filipínách navštívil jedno z nejvýznamnějších bitevních polí II. světové války. Ale nejen to. Svým projevem v australské Canbeře Havel přispěl do diskuse na téma univerzálnosti civilizačních hodnot. I když se tedy v českém tisku o prezidentově cestě psalo ponejvíce v souvislosti s jeho improvizovanou schůzkou s Rolling Stones, byla prezidentova pouť po zemích Pacifiku něčím mnohem víc.
Začíná se v jeskyni
Po mezipřistání na Srí Lance a tradičním rovníkovém přípitku se prezidentský speciál blíží k Austrálii. V poledne 25. března přistává v Darwinu, hlavním městě Severního teritoria. Tropy, palmy a neuvěřitelné dusno. Máme netradičního prezidenta a netradiční jsou i jeho první kroky u protinožců. Jako první hlava státu na světě zamýšlí navštívit Arnhemskou zemi, území navrácené tzv. aboriginům, původním obyvatelům šestého světadílu, aby si zde prohlédl jejich jeskynní malby. Věc pomohl prezidentovi zařídit George Chaloupka, patrně nejslavnější český krajan v Austrálii. Emigrant z roku 1948, jinak drsně vyhlížející opálený chlapík s dlouhými vousy, který žije mezi domorodci a nástěnné malby v…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu