0:00
0:00
Civilizace2. 5. 199511 minut

Svět viděný z Asie

Jméno řadovému českému čtenáři většinou asi mnoho neřekne, ale měl by si je pomalu začít pamatovat: Lee Kuan Yew. Člověk, jehož pohled na svět si začíná osvojovat nejméně pětina lidstva.

Astronaut

Jméno řadovému českému čtenáři většinou asi mnoho neřekne, ale měl by si je pomalu začít pamatovat: Lee Kuan Yew. Člověk, jehož pohled na svět si začíná osvojovat nejméně pětina lidstva. Vzděláním právník (doktorát z Cambridge), od 50. let politický i duchovní vůdce singapurských Číňanů, bývalý premiér Singapuru, autor zdejšího „ekonomického zázraku“ a inspirátor místního drakonického zákonodárství, úspěšný praktický politik, moralista. Je uctíván i nenáviděn. Nemají ho rádi především v Americe (např. politolog Z. Brzezinski Leea označuje za „obyčejného diktátora“), velkou autoritu má naopak na Tchaj-wanu, v Jižní Koreji, v Japonsku, Thajsku a - v Číně, kam v posledních dvou letech může jezdit přednášet. Pro Evropany jsou jeho názory přinejmenším překvapující.

Lidská práva nejsou univerzální

↓ INZERCE

Doktor Lee je přesvědčen, že demokracii nelze uplatňovat univerzálně. Všeobecná deklarace lidských práv OSN sice říká, že „vůle lidu je základem autority vlády, a že tato autorita je vyjádřena v opravdových volbách na základě univerzálního přístupu občanů a v tajném hlasování“ - ale jde tu jen o ideál, plně dosažitelný pouze ve vyspělých zemích tzv. prvního světa. Chudé země třetího světa a většina zemí bývalého východního bloku nejsou na demokracii připraveny, a navíc vyspělý svět, jenž jim demokracii „vnutil“, jim ve chvílích krize nedokáže pomoci (Afrika, Bosna aj.).Lee upozorňuje na to, že ve vyspělých západních zemích se teprve v posledním třicetiletí…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc