1991/32
Kultura
O zdraví se nesmlouvá
Tomáš Škrdlant
Stále znovu se vrací představa o hierarchickém a podmíněném vztahu mezi ekonomikou a ekologií, podle níž jen prudký rozvoj první oblasti podmiňuje dobrou funkci druhé.
Vzkříšení Smíchova II.
Milena Sršňová
Od počátku, kdy se na veřejnost dostaly zprávy o chystané spolupráci se zahraničním konsorciem investorů obnovy Smíchova, byly vznášeny a zase vyvraceny pochyby o tom, zda smlouva (resp. Lettre of Intent) je pro nás výhodná.
Zahraničí
Neexistují tu žádná pravidla
Teodor Marjanovič
8.srpna 91. V Chorvatsku jsou teď tři ohniska srbských ozbrojenců: kolem Kninu, kolem Gliny poblíž Sisaku u Záhřebu a ve východní Slavonii kolem města Osijeku.
Vize nového státu
Dimitrij Běloševský
Viditelně uspokojený prezident Gorbačov prohlásil 2.srpna v televizi, že všem svazovým republikám byl rozeslán jeho dopis týkající se nové svazové smlouvy, a ta že by se mohla začít podepisovat již 20.srpna.
Bazar na děti
Věra Murray
Restaurace bukurešťského hotelu President, scéna jako ze science-fiction o porodnosti dovedené ad absurdum: pod stropem obtíženým zlacenými štukami a křišťálovými lustry registruji právě tolik nemluvňat jako dospělých.
Město bez duše
Ole Nyeng
Na mapě světa jsou místa, která obzvlášť přitahují: samotným svým jménem, geografickou polohou, bouřlivou minulostí nebo prostě nepřístupností.
Komentář
Politikové přivázaní ke stěžni
Martin Hybler
Politické mravy vymezují to, co se ve veřejném životě považuje za přijatelné chování a co je naopak pociťováno jako nepřípustné. Jsou jakoby obranným reflexem sociálního organismu jako celku, týkají se jak vládnoucích, tak občanů.
Nadějná cesta do beznaděje
Jiří Kabele
Česko-slovenská vzájemnost se pomalu stává chronickým neduhem. Je proto načase, aby se politický dialog o této záležitosti konečně přenesl tam, kam patří, tedy do parlamentu a posléze do volební kampaně.
Sami nebo v trojici
Petr Janyška
Máme se upínat v zahraničních vztazích výhradně na západní Evropu, snažit se o co nejrychlejší přidružení k Evropskému společenství sami, jako jednotlivá země? Nebo spíš usilovat o výraznější provázanost se sousedy ze střední Evropy a té západní se přibližovat souběžně s nimi?
Assad se nemění
Alžběta Hévrová
Minulý týden dal syrský prezident H.Assad v Damašku interview americkému týdeníku Newsweek a deníku Washington Post. Novináři mu třikrát v různých obměnách položili otázku, zda je ochoten konečně akceptovat existenci státu Izrael. Assad se třikrát vyhnul odpovědi.
Ekonomika
Spor o kupóny
Jan Macháček
Federální vláda oznámila před časem prostřednictvím sdělovacích prostředků, že kupónová privatizace začne v lednu příštího roku. Bude tomu opravdu tak? Pokud ne, jaké to bude mít politické a ekonomické důsledky?
Rozpojené spoje
Vladimír Mlynář
V minulém čísle Respektu jsme psali o neudržitelné situaci, která vznikla převedením zakladatelských práv spojových podniků na republiky. Je tím ohrožena připravovaná privatizace a v důsledku i jednotnost spojových sítí, nervového systému federace.
Domov
Operace Delta
Benjamin Kuras
Minulý týden proběhla tiskem zpráva, že poslanec FS Jan Kavan podal trestní oznámení na neznámého pachatele, který "ke škodě státu spáchal vyzvědačství v souběhu se zneužíváním pravomoci veřejného činitele".
Útěk ze šachty č.14
Karel Kukal
V neděli 15.října 1951 se 10 politických vězňů v koncentračním táboře XII na Horním Slavkovsku rozhodlo, že utečou z noční směny ze šachty č.14. Já jsem byl mezi nimi.
Sovětský plán
Zbyněk Petráček
V povědomí naší společnosti je jakžtakž uloženo, že uranový boom z počátku padesátých let nějak souvisel s vlnou politických procesů. Dnešní turista si však na první pohled sotva uvědomí, že prakticky každá šachta byla ještě před třiceti lety obehnána ostnatým drátem a koridorem spojena s pracovním táborem.
Co nás stál uran
Jan Brabec
Po únoru 1948 se z Jáchymova, Horního Slavkova a Příbrami stala zvláštní území s přísným režimem utajení: byly to oblasti bohaté na uran. Původní obyvatelé byli vystěhováni a kolem těžních věží vyrostly nízké baráky koncentračních táborů.
Sen o kanálu
Pavel Křivka
Po listopadu 1989 se řada odpůrců betonové totality domnívala, že budování kanálu Dunaj-Odra-Labe je odzvoněno. O akciové společnosti Ekotrans Moravia pak tiše předpokládali, že se sama rozpustí.