1991/22
Zahraničí
Kdo bude ruským prezidentem II.
Dimitrij Běloševský
Vedle vážných kandidátů na úřad prezidenta Ruské federace (Respekt 21) se objevili i ti, které bychom mohli označit za postavičky. Mnozí z nich dokonce neprošli sítem kontroly právní způsobilosti předložených dokumentů, a vypadli tak ze hry automaticky, jiní pokračují v úporném, přesto však zřejmě marném boji o významný post. Definitivně rozhodne středa 12.června.
TV v rukou státu
Tarick Dali
"CSA, Nejvyšší rada pro audiovizuální programy, je administrativní mašinérie, úřad, který má dozírat nad tím, jak se plní nařízení přijatá na jiných místech, na jejichž přípravě nemá žádný podíl.
Etiopie podle plánu
Zbyněk Petráček
Týden po odstranění posledního marxistického režimu v Africe vládne v Addis Abebě situace, jakou si místní leninovci před svou porážkou ani nepředstavovali.
Lepra v Rumunsku
Respekt
Rumunsko je jediným státem v Evropě, který své nemocné leprou neposílá do velkých leprosárií v tropických oblastech. Nedaleko dunajské delty, blízko města Tulcea, se nachází klidné, od světa odtržené údolí.
Indické volby nejisté
Jaroslav Holman
Před čtrnácti dny proběhla v několika z 25 států Indické republiky první fáze voleb do dolní komory (Lók sabha) ústředního parlamentu. Zbylé státy měly volit ve dvou skupinách ještě tentýž týden. Kvůli atentátu na Rádžíva Gándhího však byly původní termíny přesunuty na 12. a 15.červen. Jaký výsledek lze očekávat?
Kultura
Zákos
Ivan Plicka
Ceaušeskovy buldozery mají stále nahozené motory. Jsou připraveny se na povel zakousnout do dalšího kusu Prahy.
Bill Vazan
Magda Juříková
Na loňském prvním ročníku mezinárodního sochařského sympozia na Lemberku patřil k nejzkušenějším a také nejproslulejším ze čtrnácti účastníků z Evropy i zámoří kanadský sochař Bill Vazan.
Ještě ke kulturním fondům
Milena Sršňová
Je sice pravda, že „S penězi zacházíme nedobře” (Respekt č.21/1991). Není však pravda, že příspěvky z autorských honorářů na účet Českého literárního fondu činily v loňském roce 7 miliónů Kčs.
Dopisy
Domov
Demokracie není anarchie
Jaroslav Spurný
Minulý čtvrtek demonstrovali před branami pražského výstaviště anarchisté proti Všeobecné československé výstavě, "proti policejnímu násilí a zvůli mocných".
Zapomenutý zločinec
Zbyněk Petráček
V syrské metropoli Damašku, ve čtvrti Malki, v ulici Haddád č. 7, žije pod ochranou syrské vlády dr. Georg Fischer. Již třicet let je známa skutečná totožnost tohoto muže: jde o válečného zločince Aloise Brunnera, pravou ruku neblaze proslulého "endlösera" Adolfa Eichmanna.
Týden v ČNR
Darina Andělová
Týdenní přehled dění v ČNR.
Všeobecný strážce zákona
Jaroslav Spurný
Rozhovor s Generálním prokurátorem ČR JUDr. Ludvíkem Brunnerem.
Ekonomika
Báječná privatizace bez kupónů
Jan Macháček
Problém, kterého se týká článek Noviny na prodej, je širší a souvisí s určitým modelovým způsobem, jímž se v průběhu posledního roku "osamostatnilo" mnoho jiných periodik.
Noviny na prodej
Robert Terrich, Pavel Danel
Jak se privatizuje sedmá velmoc - aneb Nová svoboda nově, ostravský Večerník třikrát jinak, srovnaná Rovnost a planoucí Pochodeň
Komentář
Všudypřítomné monopoly
Bohuslav Blažek
V posledním Respektu byly věnovány dvě stránky monopolům a nezbytnosti oslabit jejich moc. Bohužel, mluvilo se pouze o monopolech a demonopolizaci v oblasti ekonomiky.
Obrátit rozjetý vlak
Jaroslav Spurný
Funkce prokurátora byla navýsost politickým postem. Lidé, kteří ji zastávali, pracují v justici i dnes; není za ně prý náhrada. Justice tak zůstává nadále v rukou lidí, kteří se přímo či nepřímo podíleli na nespravedlnostech minulého režimu.
Výmeny v slovenskej vláde
Gorazd Chrúst
Každý, kto len minimálne sleduje politickú situáciu na Slovensku, si iste všimol, že popri zmenách vo vláde, motivovaných takpovediac politicky či nanajvýš politicko- odborne ale aj - z druhej strany, a už čisto politicky - a popri jednej zmene štrukturálnej došlo k niektorým výmenám z čisto vecných dôvodov.
Od pomlčky ke smlouvě
Jiří Kabele
Rok trvající, bolestná i únavná diskuse o státoprávním uspořádání ČSFR směřuje naštěstí již ke svému závěru. Jádro pudla není ani v pomlčce, ani v kompetencích, ani v dilematu smlouva či dohoda. Spočívá v tom, kdo a kde bude mít svrchovanou legislativní moc.
HZDS - extrémní hnutí středu
István Lékó
Vladimír Mečiar se už uzdravil. Po jeho odvolání tvrdili političtí meteorologové, že se na politickou scénu nevrátí, někteří euforicky prohlašovali, že na Slovensku zvítězil liberalismus.