Zapomenutý zločinec
V syrské metropoli Damašku, ve čtvrti Malki, v ulici Haddád č. 7, žije pod ochranou syrské vlády dr. Georg Fischer. Již třicet let je známa skutečná totožnost tohoto muže: jde o válečného zločince Aloise Brunnera, pravou ruku neblaze proslulého "endlösera" Adolfa Eichmanna.
V syrské metropoli Damašku, ve čtvrti Malki, v ulici Haddád č. 7, žije pod ochranou syrské vlády dr. Georg Fischer. Již třicet let je známa skutečná totožnost tohoto muže: jde o válečného zločince Aloise Brunnera, pravou ruku neblaze proslulého „endlösera“ Adolfa Eichmanna. Má na svědomí přes sto tisíc lidských životů na území několika států Evropy, které dnes většinou žádají Sýrii o jeho vydání. Přestože do krvavé bilance Aloise Brunnera patří i čtrnáct tisíc slovenských Židů z tábora v Seredi, Československo dosud vládu v Damašku o jeho vydání nepožádalo.
„Jeden z mých nejlepších lidí“
prohlásil na adresu Aloise Brunnera jeho představený Adolf Eichmann. Věděl, co říká, protože oba tito protagonisté „konečného řešení“ židovské otázky se navzájem doplňovali. Eichmann, fanatik úřednické výkonnosti a subalternosti, bez soukromých vášní a fantazie, uvedl do chodu téměř dokonale fungující mechanismus hromadné likvidace lidí. Naproti tomu Brunner, zarytý antisemita, člověk zvyklý bránit své zájmy a projevovat iniciativu, byl tím, kdo tento mechanismus živil konkrétními oběťmi. Pracoval na doraz, bez ohledu na osobní styky, v případě potřeby i proti svým vlastním kolegům. Na rozdíl od mnoha z nich nepolevil ani v posledních měsících války. Lidé jako on se největší měrou přičinili o to, že hrůzám holocaustu uniklo tak málo evropských Židů.
Výstižnou charakteristiku tohoto válečného zločince podává Mary Felstinerová ve své práci Alois Brunner:…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu