Ještě ke kulturním fondům
Je sice pravda, že „S penězi zacházíme nedobře” (Respekt č.21/1991). Není však pravda, že příspěvky z autorských honorářů na účet Českého literárního fondu činily v loňském roce 7 miliónů Kčs.
Je sice pravda, že „S penězi zacházíme nedobře” (Respekt č.21/1991). Není však pravda, že příspěvky z autorských honorářů na účet Českého literárního fondu činily v loňském roce 7 miliónů Kčs. Dosáhly výše téměř 9 miliónů. Rovněž není pravda, že zaměstnancům ČLF bylo ve mzdách vyplaceno 6 miliónů Kčs. Mzdy činily necelé 3 milióny, náklady režie a administrativy ČLF pak něco přes 3 milióny, dohromady tedy oněch 6 miliónů. Věta v mém článku, která zněla: „Např. ČLF vyplatil loni na tvůrčích a sociálních podporách a cestovních příspěvcích 10 mil.Kčs, na mzdách pro aparát fondu 6 mil. Kčs, příjmy fondu přitom činily 7 mil. Kčs, které pocházejí z příspěvků strhávaných umělcům z honorářů“, má znít správně takto: „Např. ČLF vyplatil loni na tvůrčích a sociálních podporách a cestovních příspěvcích 10 mil. Kčs, celkové náklady aparátu přišly na 6 mil. Kčs, příspěvky z autorských honorářů přitom činily 9 mil. Kčs.“
Dalších 6 miliónů vynesly fondu příjmy z účelových zařízení. Nákladnost administrativy fondů se z tohoto pohledu nejeví tak dramaticky (i když zůstává stejně vysoká). Nic to ovšem nemění na skutečnosti, že dnešní systém kulturních fondů je příliš složitý, že se fondy zabývají i činnostmi, které mají s přímou podporou tvorby a umění jen málo společného. Fungují jako podniky a nikoli jako střídmé podpůrčí organizace s několika málo…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu