Etiopie podle plánu
Týden po odstranění posledního marxistického režimu v Africe vládne v Addis Abebě situace, jakou si místní leninovci před svou porážkou ani nepředstavovali.
Týden po odstranění posledního marxistického režimu v Africe vládne v Addis Abebě situace, jakou si místní leninovci před svou porážkou ani nepředstavovali. U (prozatímní) moci je - s americkým posvěcením - pod firmou EPRDF slepenec nacionalistů, stalinských partyzánů a přeběhlíků z režimní armády. Vše přitom proběhlo až neuvěřitelně hladce a obyvatelstvo směřuje své protesty spíše proti blahovolnému postoji Američanů k bleskovému předání moci než proti jejím nositelům. Nediplomaticky řečeno proti čertům, kteří vyhnali belzebuba.
Svět se orientuje zatím jen mlhavě. Není divu: třicetiletá občanská válka v Etiopii patřila zcela na okraj zájmu veřejnosti i publicistiky. Málokdo byl a je schopen rozlišit zaměření a cíle jednotlivých stran a skupin, zvláště když se v jejich názvech pravidelně objevují výrazy „lidový“ a „revoluční“. Snadno se tak hází do jednoho pytle například Revoluční strana etiopského lidu (EPRP), představující autentickou opozici, nejvíce postiženou rudým terorem roku 1978, a Revoluční demokratická fronta etiopského lidu (EPRDF), rychlokvašené spojenectví protivládních, ale skalních stalinistů s režimními zběhy. Jeho základem je totiž Tigrejská lidová osvobozenecká fronta (TPLF), často označovaná za africké polpotovce, jejíž představitelé se až do letošního jara hlásili k socialismu v albánských barvách. Teprve dva měsíce před závěrečnou ofenzívou se zbavili ideologického balastu - kvůli Američanům? I další složky nové vládnoucí moci jsou usměrněny…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu