1990/26
Kultura
Lektorky v době liberalismu
Bohuslav Blažek
K mnoha tabu, o nichž se nesmělo psát a pokud možno ani vědět, patří náboženské sekty. Není divu, že toto téma naši publicistiku zaskočilo: dřívější prefabrikované odsudky se nenosí a že by novinářovu záznamu "fakt" mělo předcházet studium problému, to přece po něm nikdo nemůže chtít...
Památková péče
Milena Sršňová
Památková péče se v totalitním režimu vyvzdorovala na evropskou úroveň, říká se v závěrečné zprávě z Aktivu odborných pracovníků památkové péče ČR v Roztěži, konané ve dnech 12.-14. března 1990. Je to pravda. Platila už před dvaceti, pětadvaceti lety. Platí však také dnes?
Civilizace
Něžnost či spravedlnost?
Egon Lánský
Tak špióni si mohou vydechnout, fízlové ještě ne. A ne u nás, ale v Německu. Minulý týden spolková vláda schválila návrh zákona, kterým se poskytuje omezená amnestie agentům NDR, jejichž přečiny se omezují na "typickou špionážní činnost", jako například falšování dokladů, ne však vražda, zabití či odnětí svobody jiným osobám.
Byli jsme svědky
Stanislav Stránský
Já bych se vám svěřil, ovšem to víte, hrozně nerad, protože je to kus života, který je nenávratně pryč, a člověk o tom nerad hovoří, nerad na to vzpomíná, protože to jsou velmi závažné věci.
Jak soudruzi podnikali
Bohuslav Blažek
Od Vládního výboru pro cestovní ruch dostali na stavbu motelu 20 miliónů. Za letošní první pololetí mají přes půl miliónu "negativní zisk", jinak řečeno ztrátu. Do loňského roku se drželi jakžtakž nad vodou jen díky tomu, že měli sjednaná školení.
Zakusili bídy, zakusili hoře
Respekt
V Respektu č.23 jsme uveřejnili interpelaci poslankyně Kláry Samkové ze dne 6.8.1990. Hovořila o dvou vesnicích v Sovětském svazu, kde žije asi tisíc lidí české národnosti. Jsou bezprostředně ohroženi následky černobylské havárie.
Domov
Oči k vidění, uši k slyšení
Jáchym Topol
Ekonomická reforma, tržní hospodářství, utahování opasků. Reforma, kterou se musíme vyrovnat s dědictvím reálného socialismu, je nutná. Není ale možné utahovat opasky těm, co si v nich už dávno museli přidělat další dírky sami.
Obklíčeni v džungli
Ivan Lamper
Je čtvrtek 9.srpna 1990, půl hodiny před půlnocí. Na Špejchaře leží u zábradlí chodníku starší žena zkroucená záchvatem náhlé bolesti. Její manžel pobíhá o kus dál liduprázdným vestibulem stanice metra Hradčanská a shání telefonní automat.
Kdo vládne Palcátem?
Jaroslav Spurný
Veřejnost je čím dál tím více znepokojena různými praktikami komunistických mafií a zakládáním pochybných akciových společností. Některým okresům jako by se revoluce vyhnula - zkuste porovnat, kdo vedl podniky a úřady před listopadem a po něm. Je to problém nás všech.
Causa „nepohodlní”
Respekt
Lze dokumentovat, že Lidová demokracie v listopadových dnech zachránila prestiž Čs.strany lidové, jejíž tehdejší vedení bylo jednoznačně spojeno s komunistickou stranou. "Obrodný proud" v ČSL dostal tudíž k dispozici noviny, které v předchozích dnech získaly kredit.
Zahraničí
Náš člověk v Kuvajtu
Martin Weiss
"Já sám jsem přišel do Kuvajtu v šedesátém osmém, to se na nás ještě chodili dívat jako na dravou zvěř, jako na inženýry z komunistického světa, jestli taky něco umíme. Když viděli, že jo, tak jsme tam pak měli pozici dobrou, hlavně doktoři a my na ministerstvu veřejných prací a na ministerstvu energetiky.
Perský záliv a Izrael
Josef Klánský
"Nebezpečný psychopat se sklonem k násilí a ke krajnostem, který by měl být okamžitě izolován." Tak prý zněl verdikt nad rukopisem iráckého prezidenta Saddáma Husajna, který předložila ke grafologickému rozboru izraelská tajná služba.
Horký podzim v Německu
Zbyněk Petráček
3.října letošního roku se připojí Německá demokratická republika ke Spolkové republice Německo. Dotyčnou smlouvu podepsali minulý pátek státní tajemník NDR Günther Krause a spolkový ministr vnitra Wolfgang Schäuble - skončily tak dvouměsíční dostihy o termíny a prestiž, za nimiž se skrýval zcela prozaický předvolební boj.
Rumunsko stále temné
Jaromír Plíšek
V prosinci Rumuni doufali, že přijde změna. Velká, zásadní. Dnes se zdá, že otěže moci drží tytéž postavy, které jen trochu povýšily. Profesionálové, nomenklatura. Vyměnili pár vývěsních štítů...
Komentář
Vyložte karty
Jan Macháček
Kdybychom nahlíželi na situaci v Polsku podle toho, jak o ní referuje denní tisk, získali bychom pocit, že země stojí na pokraji politické krize, neřkuli katastrofy. Když se ovšem na situaci podíváme blíže, spíše se zdá, že Lech Walesa úmyslně rozehrál určitou hru, jejímž cílem bylo vytvoření a přehledné konstituování politického spektra.
Právní reforma
Vojtěch J. Cepl
"Právo pak nic jiného není nežli umění a rozeznání dobrého od zlého, spravedlivého od nespravedlivého...," tvrdil roku 1579 Kristián z Koldína po vzoru práva římského. Tím se přiblížil skutečnosti víc než kterýkoli náš současný teoretik.
Očima obyčejných
Petr Jozífek
Tak si to pěkně shrňme. 17.listopad, volba Václava Havla, svobodné volby, první kroky ekonomické reformy a její první vážnější překážky. Nad tím vším množství informací, více či méně zasvěcených komentářů, filozofických úvah.
Irák a Omnipol
Jan Macháček
Československým tiskem proběhlo několik zpráv o našich kontraktech s Irákem, které se týkaly zbrojních dodávek a jiných vojensko-obchodních smluv. Tyto různé podložené i nepodložené zprávy nikdo nedementoval ani nepotvrdil.