Německý svět se rozpadl
Reportáž o tom, jak závažné jsou ekonomické trable našich sousedů
Tak jako každý rok i letos jsem pro vás vybral texty, které ilustrují rok 2023. Pokud nepatříte mezi naše předplatitele a chcete si vybrané texty a rozhovory přečíst, předplatit si nás můžete už za 180 kč na měsíc. Budete mít k dispozici aktuální texty, jejich audio podobu a přístup do archivu od roku 1989. Můžete tak učinit na adrese predplatne.respekt.cz.
Erik Tabery, šéfredaktor
V Americe padaly banky, průmysl se přestěhoval do Asie a prudce rostla nerovnost mezi městy a venkovem. Francie stagnovala a opakující se stávky brzdily veškeré reformní snažení. Jih Evropy se chytil do dluhové pasti, jejíž překonání vedlo k masové nezaměstnanosti zvláště mladých lidí. Uprostřed euroamerických hospodářských trablů zářila jedna země, které se všechny ty velké krize počínajícího třetího tisíciletí jako by netýkaly: Německo.
Nezaměstnanost byla historicky nízká, rozpočty vyrovnané, sociální napětí minimální. Na předpandemické roky se proto v německé kolektivní paměti bude vzpomínat jako na druhý hospodářský zázrak. Srovnatelný s tím poválečným, kdy Německo vyrostlo z trosek a zase získalo sebeúctu i respekt sousedů.
Stejně jako výrobky „Made in Germany“ i tamní zázraky se ovšem tu a tam porouchají. Letos bude Německo jedinou z velkých ekonomik, jejíž výkon klesne. A když do Googlu v angličtině zadáte slova „Německo“ a „nemocný muž Evropy“, objeví se seznam článků popisujících drolení pilířů, na nichž německý úspěch stavěl. „Náš ekonomický model závisel na levném plynu z Ruska a na čínském trhu. To první už není a Čína se stala systémovým rivalem,“ řekl v září bez obalu na berlínské konferenci o globálních výzvách ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení).
Německo se dokonale přizpůsobilo globalizaci a geopolitické stabilitě po konci studené války a těžilo z ní více než jiní. Tato éra ale podle ministra Habecka končí.
V jádru úspěchu
V jádru zázraku minulých let kupodivu nestály automobilky a jiné velké koncerny a značky známé z televizních reklam. Páteří německého úspěchu byly středně velké a menší, obvykle rodinné podniky, které jsou ve svém oboru naprostou světovou špičkou a jejich jména znají jen zasvěcenci z dané branže.
Jsou světovým lídrem v tak různorodých činnostech, jako je výroba lan do výtahů, svářečských stolů, speciálních lepidel potřebných k výrobě kreditních karet, divadelních opon nebo třeba nákupních vozíků. Přes 60 procent německých zaměstnanců pracuje právě v takových firmách, které podle ekonomů měly největší podíl na vzestupu merkelovských let.
Jedním z krajů, které se vyznačují obzvláště vysokou hustotou těchto podniků, je Švábsko na jihozápadě Bavorska. „Průmyslová výroba a její export jsou pro Německo důležitější než pro jiné velké ekonomiky. V Bavorsku je podíl průmyslu na místní ekonomice větší než v německém průměru. U nás ve Švábsku je pak ještě větší než v průměru Bavorska,“ popisuje charakter regionu Matthias Köppel, který vede švábskou pobočku průmyslové a obchodní komory (IHK Schwaben). Jestli se Německo propadlo do krize, tak je úspěšný kraj jedním z vhodných míst pro zkoumání její závažnosti.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu