0:00
0:00
V hlavě14. 6. 20205 minut

Dirigent, nádraží nebo palačinka

Nejzáhadnější region lidského mozku ochutnal psychedelika

Mohlo by se zdát, že o funkcích jednotlivých částí lidského těla už dnešní vědci všechno vědí. Jenže… ještě je tady claustrum. Záhadný útvar v lidském mozku, ustrojený tak podivně, že vzbuzuje velkolepé fantazie. Je nejprostší i nejsložitější zároveň. Je ukrytý tak šikovně, že se k němu nedá dostat skalpelem. Téměř jej nelze experimentálně zkoumat, přesto má svou vlastní odbornou společnost a mluví se o něm nejčastěji v metaforách. A také jej mnozí prohlašují za dirigenta našeho vědomí nebo centrálu lidského ega. Aktuální výzkum vědců z Univerzity Johnse Hopkinse naznačuje, že na tom možná něco bude.

Schované a propojené

Do anatomických atlasů je poprvé zakreslil francouzský anatom a dvorní lékař královny Marie Antoinetty Félix Vicq d’Azyr. Namaloval claustrum docela přesně, tehdy v druhé polovině 18. století ovšem neměl ani tušení, k čemu by extrémně tenký, zvlněný kousek šedé hmoty mohl sloužit. Jeho doba funkcím jednotlivých částí mozku ještě nerozuměla a za sídlo vědomí (respektive duše) navíc prohlásil o více než sto let dříve René Descartes jinou oblast, totiž šišinku mozkovou (což byla pochopitelně čistá spekulace).

↓ INZERCE

Svůj latinský název, který znamená „schované“, nedostalo claustrum náhodou. Ukrývá se pod spodní částí mozkové kůry nazývané inzula, a to tak šikovně, že vědcům prakticky znemožnilo experimentální výzkum. V počátcích neurověd objevovali pionýři oboru funkce jednotlivých částí mozku pozorováním pacientů po úrazech nebo mozkových mrtvicích,…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc