Jen na vlastní nebezpečí. USA zpřísňují imigrační kontroly a změny dopadají i na turisty z Evropy
Přestože mají potřebné dokumenty, mohou skončit v detenčním zařízení nebo rovnou letět zpět. I někteří Češi zvažují, zda cestu neodložit
Francouzský akademik nemohl ani s platnými dokumenty vystoupit na konferenci v Houstonu, protože letištní zaměstnanci v jeho telefonu našli zprávy kritizující Donalda Trumpa. Německá turistka byla více než týden zavřená na samotce, protože v jejích zavazadlech našla hraniční kontrola tetovací nástroje a podezřívali ji, že chce v zemi načerno pracovat. Doktorandku z Turecka s platným studijním vízem na ulici v Bostonu zadržela imigrační policie, protože napsala před více než rokem „nevhodný“ text pro studentské noviny.
Spojené státy pod vládou Donalda Trumpa slibují tvrdý postup proti nelegální migraci. Byrokratický systém ale nyní zachycuje i ty, kteří do USA přijedou legálně, a lidé, kteří nic neprovedli, jsou někdy i týdny zadržováni i bez udání důvodu v detenčních centrech po celé zemi. Světová i americká média zatím informují o jednotkách případů, týkajících se hlavně lidí ze západní Evropy nebo Kanady. Komplikace ale riskují všichni občané EU, včetně Čechů.
Bez udání důvodu


Situace je vyhrocená natolik, že OSN, která sídlí v New Yorku, doporučila svým zaměstnancům a jejich rodinám, aby s sebou neustále nosili průkaz totožnosti i ofocený pas, který jasně dokazuje, že mají platné vízum. Americké univerzity současně varují mezinárodní studenty a profesory, aby necestovali ze země, pokud nemusí, protože se obávají, že je už úřady nepustí zpět.
Nelegální migranti, ale i lidé, kteří jsou podezřelí z trestných činů, jsou bez soudního procesu deportováni nebo jsou jim odebírána víza. Nejedná se rozhodně jen o občany zemí, pro něž byly USA v posledních desetiletích zaslíbenou zemí, do níž mělo smysl se pokoušet dostat i navzdory pravidlům. V médiích se začínají objevovat i příběhy Evropanů nebo Kanaďanů, kteří až doposud do USA cestovali s platnými dokumenty a bez obav.
Občané Evropské unie nebo například Kanady mají se Spojenými státy speciální bezvízový styk, který návštěvníkům umožňuje do USA přijet jako turisté až na 90 dnů. Ačkoli je nutné předem vyplnit dlouhý dotazník, byla v minulosti ESTA, jak je toto povolení označováno, spíše formalitou a cestovat do USA bylo možné v podstatě bez omezení. Studentská nebo pracovní víza, pro ty, kteří v USA chtějí žít, už jsou výrazně složitějším procesem, který vyžaduje opakovanou návštěvu ambasády i otisky prstů. Současná vyhrocená situace ale dopadá negativně na všechny.
Rebecca Burke, osmadvacetiletá umělkyně z Walesu, byla zadržena ha hranicích s Kanadou 26. února. V USA cestovala a zdarma přespávala v hostitelských rodinách, kterým za odměnu například uvařila nebo pomohla s domácími pracemi. Chtěla následně pokračovat do Kanady. Prošla americkou kontrolou na hranici, ale kanadská strana ji odmítla, protože neměla v pořádku všechny dokumenty. Když se vracela zpět do USA, byla její „výpomoc za bydlení“ označena za „práci“, na kterou podle úřadů neměla potřebné pracovní vízum. Přestože neměla záznam v trestním rejstříku, byla spoutána a odvezena do detenčního zařízení v Tacomě ve státě Washington. Se svou rodinou se znovu setkala až 18. března.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu