Proč Zeman odmítl ocenit Gabčíka s Kubišem
Andrej Kiska v Praze s návrhem nepochodil
Měla to být společná sláva českého a slovenského prezidenta. Alespoň tak si to úřad slovenské hlavy státu představoval, když před několika měsíci poprvé oslovil Pražský hrad s nápadem společně vyznamenat odbojáře Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, tedy Slováka a Čecha, kteří v roce 1942 spáchali (s pomocí dalších členů odboje) atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Tým Andreje Kisky navrhl, aby každý prezident vyznamenal jednoho parašutistu. Kiska Gabčíka a Zeman Kubiše. Mělo k tomu dojít na vzájemném setkání, k této příležitosti. Jedním ze zvažovaných míst byl pražský kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde se oni a další bojovníci po atentátu ukrývali a nakonec zde po krvavé přestřelce zemřeli.
Zástupci úřadů obou hlav států jednali dvakrát a – jak nyní zjistil Respekt z diplomatických zdrojů – z akce nakonec sešlo. A to kvůli nezájmu na české straně. „Nikdy k tomu z Prahy nepřišla pozitivní odpověď,“ říká dobře informovaný diplomatický zdroj. Důvody zamítnutí slovenská strana nikdy neobdržela. „Nepátrali jsme po tom,“ dodává diplomat.
Kiska v reakci na české „ne“ zvolil úspornější formát ceremonie a sám na Slovensku před dvěma týdny povýšil do hodnosti generálmajora Jozefa Gabčíka. „V průběhu druhé světové války jedinečná operace Anthropoid a v rámci ní úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora měla ve skutečnosti závažné geopolitické důsledky a také konkrétní výsledky,“ uvedl Kiska. „Rozhodoval se správně a při rozhodování musel bojovat proti nejsilnějšímu z lidských instinktů – přežít.“
„Nikdy k tomu nepřišla pozitivní odpověď.“
Proč Pražský hrad nechtěl odbojáře ocenit, není jasné. „Žádnou takovou informaci nemám. Zřejmě došlo k nedorozumění,“ řekl Respektu mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček. To je ovšem nepravděpodobné vysvětlení. Vzhledem k tomu, že mluvíme o slovenském prezidentovi, a také proto, že se věc probírala dvakrát, je takřka vyloučeno, aby se informace nedostala k hlavě českého státu. Nabízí se tudíž více možných vysvětlení.
Zeman již delší dobu omezuje svůj program, protože ho zmáhá únava. Kvůli necitlivosti v nohách má problémy déle stát, jeho tým ho zároveň zcela pochopitelně nechce na veřejnosti posazovat na vozík. Za odmítnutím parašutistů mohla však být i obava z reakce prezidentova voličského jádra.
Jeho základnu tvoří levicoví voliči a částečně komunisté. Západní odboj, kam parašutisté spadali, byl totalitním režimem vždy vykreslován negativně především proto, že v reakci na něj nacisté povraždili řadu občanů protektorátu. Komunisté vždy popírali jiný smysl atentátu. A sice jednak hrdinství všech, kdo pomáhali, a jednak důkaz pro Západ, že s námi má počítat. Současné ocenění odbojářů by mohla část Zemanových voličů nést nelibě.
Text vyšel v aktuálním Respektu. Dále se v něm dočtete např.:
- Krásný nový rozvod - dva soudci spustili reformu, která mění životy dětí
- My, Stalinovi pohůnci - 70 let od Marshallova plánu
- Zemi máme půjčenou od našich dětí - rozhovor s Pavlem Bělobrádkem
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].