Rebelové si na Ficovi vytrucovali ministerská křesla, ale stabilita vlády je dál křehká
Brzy může přijít další vydírání a a cesta ústupků nemůže fungovat donekonečna
Slovenský premiér Robert Fico opět sehnal těsnou většinu hlasů v parlamentu. Pod půl roce kolísání, kdy mu několik poslanců vypovědělo podporu a napínali kabinet, jak se budou stavět ke schvalování zákonů, zajistil vládní koalici další život tím, že rebelujícím politikům rozdal funkce na ministerstvech.
Bývalý člen koaliční strany Hlas Samuel Migaľ se minulý týden stal ministrem pro investice a jeho kolega Radomír Šalitroš – oba kvůli jejich rebelii vyloučil Hlas v lednu ze strany – je na stejném ministerstvu nově státním tajemníkem. Jde o politického zástupce ministra a post, který je při povolebním vyjednávání o rozdělení funkcí a rezortů mezi stranami vysoce ceněným zbožím.
Třetím poslancem, který už nechtěl podporovat vládu, byl Rudolf Huliak zvolený na kandidátce koaliční Slovenské národní strany (SNS) a zároveň předseda marginální nacionalistické strany Národní koalice/Nezávislí kandidáti. Od Fica získal už dříve post ministra sportu a cestovního ruchu.


Ficova koalice od počátku vlády převyšuje nutnou podporu 76 poslanců v parlamentu o pouhé čtyři hlasy. Za poslední půlrok se ukázalo, že lavírujících poslanců koalice je víc než zmínění tři, ale ostatní se prozatím daří udržet bez toho, aby je Fico obdaroval vládními funkcemi.
Jak si to vytrucovat
Politologové a slovenští političtí komentátoři ale upozorňují, že ani tah s rozdáním ministerských křesel, ke kterému tři zmínění poslanci Fica dotlačili, nejspíše pevnost koalice nezajistí na dlouho a stabilita vlády tak může být jen dočasná. „Obdarovaní“ totiž nemají za sebou žádnou politickou sílu a skupinu lidí v parlamentu, která by se jejich umístěním do vrcholných funkcí cítila uspokojena a udrželo ji to pohromadě. Migaľ a Šalitroš jsou po vyloučení z Hlasu nestraníci, Huliak už vloni s dalšími dvěma kolegy (Pavol Ľupták a Ivan Ševčík) opustil poslanecký klub SNS a stal se nezařazeným poslancem, tedy také sólistou.
„Koalice není pevná ani náhodou, ve skutečnosti je ještě slabší, než byla před půl rokem. Fico jen na chvíli uklidnil situaci, ale podle mě je otázka času, kdy si nějaký poslanec uvědomí, že když si chce vymoct vládní funkci nebo cokoli, čeho si považuje, stačí, aby sehnal další tři poslance, a může opět Fica vydírat. Ukázalo se, že je to klíč, jak si něco vynutit,“ říká šéfredaktor slovenského Deníku N Matúš Kostolný.
Dodává, že rozdáním ministerských křesel zvolil Fico cestu ústupků, která nemůže fungovat donekonečna: ministerských funkcí pro ukojení osobních ambicí dalších poslanců v křehké koalici má omezený počet. „Fica nečeká při snaze udržet koalici nic dobrého,“ domnívá se Kostolný. A ze slov slovenského premiéra plyne, že si je toho vědom – sám mluvil o rošádě s despektem. „Kvůli záchraně vládní koalice jsem přistoupil k absurdní politické operaci, jakou jsem za svých třiatřicet let v politice nikdy neudělal,“ řekl.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu