Green deal není sen objímačů stromů, ale strategické rozhodnutí. Pomůže nám s levnou energií i obranou
S bývalým evropským komisařem pro opatření v oblasti klimatu Fransem Timmermansem o Trumpovi, zelené politice a budoucnosti Evropy
Trumpova administrativa otevřeně říká, že si Evropa má řešit své problémy sama, a starý kontinent se tak obává rozpadu transatlantických vazeb. Jakou budoucnost s ohledem na tuto novou realitu pro Evropu očekáváte?
Jako diplomat a politik pracuji už osmatřicet let. A během té doby jsem se vždy mohl spolehnout na jednu zásadní věc – na Pax Americana. V Evropě jsme vždy věděli, že naše bezpečnostní obavy budou sdíleny Američany. Že nás podpoří a my je – po 11. září jsme se postavili na jejich stranu. A nyní to všechno Donald Trump zpochybňuje a znevažuje. Republikánský Projekt 2025 pocházející od bývalých Trumpových úředníků nás vzdaluje od silného spojení. A musíme tak vzít v úvahu možnost, že v otázce bezpečnosti budeme odkázáni sami na sebe. A to vše v situaci, kdy se Vladimir Putin snaží obnovit ruskou říši, což je přímá hrozba pro naši bezpečnost. Musíme mu proto dát jasně najevo, že nejsme slabí a dekadentní, ale jsme schopni se efektivně zorganizovat. Je nás více než 450 milionů, Rusů je 142 milionů. Ekonomika EU je jedenáctkrát větší než ruská. Můžeme jim čelit, ale musíme být jednotní. A právě v této velmi složité době je pro mě inspirací, že hlubší integraci chce více Evropanů než kdy jindy. Myslím si, že bychom tento okamžik měli využít. Držme při sobě a udělejme vše pro to, aby nás tato situace posílila.
Ale jsme skutečně jednotní? Některé členské státy (zejména Maďarsko) už nechtějí pomáhat Ukrajině, další státy to naopak vnímají jako naprosto klíčový krok pro vlastní bezpečnost. Jiné země, třeba Španělsko, zase nechtějí dávat na vlastní obranu tolik jako země na severu a severovýchodě EU.


Myslím, že nám pomáhá, že v této nové situaci vznikají nové struktury. Velmi vítám, že se na společném obranném projektu podílí i Velká Británie. Sice nebude v EU, ale bude součástí bezpečnostního uspořádání Evropy. Také vítám, že se jednoznačně zapojilo a masivně podporuje Ukrajinu Norsko. Doufám, že do bezpečnostní spolupráce zapojíme i Turecko. Naději ve mně vzbuzuje rovněž Kanada – tamní premiér je ve funkci teprve dva týdny a už dvakrát navštívil Evropu. Máme tedy silné a mocné přátele, kteří jsou oddaní naší společné věci. Teď se musíme zorganizovat tak, aby vzniklo důvěryhodné obranné uspořádání. A jsme tomu velmi blízko, což mě naplňuje optimismem. A samozřejmě musíme také pomoci Ukrajině překonat současnou situaci a pak jí EU musí nabídnout rychlou cestu k členství v Unii.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu